מדעי המחשב וביולוגיה חישובית

ההשקה האולטימטיבית הנצרכת בחברות הביוטכנולוגיות

מאחר שהשילוב בין הביולוגיה החישובית (ביואינפורמטיקה) ומדעי המחשב מהווה את הגרעין הבסיסי של מרבית חברות הביוטכנולוגיה בארץ ובעולם, הרי הדרישה בשוק העבודה לכוח אדם מומחה ומיומן בתחומים אלו גוברת והולכת מיום ליום. בתחום זה של הביולוגיה החישובית המשלב את לימודי מדעי המחשב, לומדים הסטודנטים בעיקר את כל הקשור לעיבוד נתונים וחישובם בנושא הביולוגיה כגון: ביולוגיה מולקולארית חישובית, גישות מחקר בביולוגיה חישובית ובביולוגיה מולקולארית, נושאים נבחרים בביולוגיה במאה ה-21 ומדעי המחשב. מסלול לימודים משולב זה הוא בסך של 9 סמסטרים (3 שנים) והוא מתרכז בין השאר גם בנושאים הקשורים להשקה המיוחדת שבין שני התחומים הללו. לאחר סיום מסלול לימודים זה הבוגרים יוצאים עם שלל של מיומנויות וכלים הנדרשים בדרך כלל מהעובדים בתפקידי פיתוח ומחקר בחברות ביוטכנולוגיות.

הלימודים במסלול משולב זה מכילים קורסי בחירה, קורסי חובה, שיעורים, תרגילים, עבודה מעשית במעבדות ולעיתים גם סיורים לימודיים. הלימודים במסלול זה נחשבים ללימודים קשים ומאתגרים הדורשים יכולת אנליטית גבוהה מצד הסטודנטים ושקידה על החומר, רצוי לשקול לעומק התאמה ומוכנות ללימודים אלו לפניי ההרשמה אליהם.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

הידע והפרטים הרבים שנאגרו בשנים האחרונות בתחום המידע הביולוגי, כמו למשל ריצוף גנומים שלמים, מציאת המבנה המרחבי של החלבונים, פעילות המוח האנושי ועוד הרבה נושאים אחרים, מצריך יותר ויותר את השימוש במדעי המחשב כחלק אינטגראלי להפקת תובנות ומסקנות, הן בתחום הביולוגיה ובעיקר למצוא יישומים להם בתחום הרפואי. הביולוגיה החישובית עוסקת בשילוב של שני עולמות אלו, עולם הביולוגיה ועולם המחשב שהיום יותר מאי פעם משולבים ומשפיעים אחד על השני. במדע חדשני וייחודי זה, בעלי המקצוע מפתחים טכניקות שונות במדעי המחשב, כדי לפתור אתגרים ובעיות העומדים בחזית המחקרים הביו רפואיים. בסיום מסלול הלימודים יוכלו הבוגרים לבחור האם להתמקד בעבודתם בתחום הביולוגיה, או בתחום מדעי המחשב ולאו דווקא לבחור בקריירה המשלבת את שני התחומים הללו, לימודים של כל תואר במסלול משולב פותחים אופציות רבות יותר לעבודה וקריירה, מאשר לימודים במסלול חד חוגי.

אפשרויות קריירה

הצורך לחבר ולשלב את מדעי המחשב בכל הקשור לעולם המחקר הביולוגי, דורש אנשי מדע להם המומחיות והמיומנות בשילוב מקצועות זה. לכן הלימוד בתכנית המשולבת של מדעי המחשב וביולוגיה חישובית, מאפשר לבוגרים להשתלב בהצלחה במשרות בכירות בתחומי התעשייה הביו טכנולוגיים וביו-אינפורמטיביים בשלל מסלולים כמו למשל: חישוביות עיצבית, מדעי החיים והנדסה ביו רפואיות, מחקרים, עיבוד נתונים וניתוחם ועוד. כמו כן, בוגרי מסלול זה יוכלו להמשיך בעולם האקדמי, אם יבחרו בכך, לתואר שני ולתואר דוקטור בשנת הלימודים החמישית.

איפה לומדים

ניתן ללימוד במסלול משולב של מדעי המחשב וביולוגיה חישובית באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת תל אביב, בטכניון בחיפה ועוד.

קבל מידע על לימודי מדעי המחשב
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי מדעי המחשב
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר