להיות מהנדס תוכנה

בעל המקצוע

תפקידו העיקרי של מהנדס התוכנה הוא לתכנת מוצר מסוים בנוגע ליישום ספציפי, כלומר מהנדס התוכנה משתף פעולה עם הלקוח העסקי ומנסה להעניק ללקוח פתרון ישים מעולם התכנות. התחרות הגדולה בין חברות רבות בתעשייה הישראלית והעולמית, גורמת לכל חברה לרצות לחדש ולהקדים את המתחרות שלה במוצר ובשירות שהיא נותנת, לכן הרבה פעמים העיניים של כל העובדים בחברה החל מהמנהלים שלה וכלה באנשי המכירות, נשואות לעבר מהנדסי התוכנה שתפקידם למצוא את הפתרונות הטובים ביותר למוצר או השירות שהחברה מעניקה, פתרונות שיכולים לשפר את המוצר, או פתרונות שמזרזים תהליכים, או פתרונות שנותנים ערך מוסף חדש שלא היה קודם לכם במוצר. ישנן חברות סטארט אפ רבות שמוקמות על בסיס רעיון בלבד, כאן לחברה יש רעיון בנוגע לטכנולוגיה חדשה, או אפליקציה שעדיין אינה קיימת ואילו תפקידם של מהנדסי התוכנה הוא לראות איך אפשר להפוך את הרעיון למציאות באמצעות התכנות והטכנולוגיה הקיימת.

איך נראה יום עבודה

עבודתו של מהנדס התוכנה היא עבודה משרדית בדרך כלל, חמישה ימי עבודה בשבוע בשעות נוחות, אבל בתקופות שבהן החברה זקוקה לפתרונות מהירים, במקרה שצריך לספק מוצר מוגמר ועדיין אין פתרון תוכנה ישים באופן, מהנדס התוכנה יצטרך לבלות שעות רבות ולפעמים אף לילות כדי למצוא פתרון ריאלי, לפעמים מדובר בלהמציא את כל הגלגל מחדש, כך שמהנדס התוכנה יצטרך להקדיש מחשבות ומאמצים רבים כדי למצוא פתרון לבעיה, בפרק זמן קצוב מראש. מהנדס תוכנה יכול לעבוד על פיתוח תוכנה גם מהבית ורבים מחלקים את העבודה בין הבית למשרד, אלא אם כן מהנדס התוכנה עומד בראש צוות של מתכנתים ועליו להשגיח על עבודתם. הרבה אנשים מהתחום קוראים למהנדסי תוכנה אומנים לכל דבר ועניין, עקב יכולתם לגרום לתוכנה שעמה הם עובדים לעשות כמעט כל דבר שהם רוצים ממנה, בשביל להגיע לדרגה כזו של אומנות, מהנדסי התוכנה יצטרכו פשוט לחיות את התוכנה ולהכיר אותה מכל כיוון אפשרי.

התמחויות

בלימודי הנדסת תוכנה ניתן לעשות מספר התמחויות כגון: הנדסת תוכנה רשתות ואבטחת מידע, הנדסת תוכנה וביואינפורמטיקה, הנדסת תוכנה ומערכות נבונות, הנדסת תוכנה ותכנות מדעי, הנדסת תוכנה והנדסת אלקטרוניקה וכדומה. כדאי לבחור במסלול לימודים שייתן לכם כסטודנטים הרבה שעות מעשיות של עבודה במעבדות, כדי שתוכלו לצבור ניסיון רב ככל האפשר בתחום זה, כבר בתקופת הלימודים.

שוק העבודה והשכר

מהנדס תוכנה בעל תואר בהנדסת תוכנה יכול להרוויח בין 12,000 ₪ לחודש עד ל- 26,000 ₪ לחודש ואף יותר מכך, בתחום הנדסת תוכנה הכשרון של מהנדס התוכנה והיכולת שלו להביא פתרונות תוכנה יישומיים, במסגרת זמן קצרה, הם אלו שבדרך כלל קובעים את הטון לגביי המשכורת של מהנדס התוכנה, כמובן שאם תעמדו בראש צוות של מתכנתים ותהיו מנהלי פרוייקטים שכרכם יהיה גבוה יותר. מהנדסי תוכנה רבים, אף מקימים חברות סטארט-אפ המבוססות על רעיון או טכנולוגיה חדשה שעומדת ברשותם, אם הם מצליחים להפוך את חזונם למציאות ולהירכש על ידי חברת היי-טק גדולה, כלומר לעשות "אקזיט", הם יכולים להגיע לרווחים עצומים.

יתרונות בשוק

לפניי תחילת לימודי הנדסת תוכנה, חשוב לברר מה הן שפות התכנות שיש להן ביקוש חזק בשוק, כדאי להתרכז בשפה אחת או שתיים שיש לה ביקוש היום, לא תמיד מדובר בשפות התכנות הפופולאריות ביותר, או הקלות ביותר ללימודים, אבל לפעמים דווקא משום כך, חסרים מהנדסי תוכנה עם ידע בשפה ספציפית זו, מי שידע את השפה הספציפית ויהיה לו ניסיון בעבודה איתה, יהיה לו יותר קל למצוא עבודה בהמשך והוא מן הסתם גם ירוויח יותר מעמיתיו למקצוע.

קבל מידע על לימודי מדעי המחשב
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי מדעי המחשב
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר