לימודי כימיה

מקצוע הכימיה עוסק בחקר של הרכב החומר, תכונותיו, המבנה שלו והשינויים שמתרחשים במהלך תגובות כימיות. הכימיה חוקרת ובודקת אטומים ואבני הבניין המרכיבים אותם (פרוטון, אלקטרון ונירון), יונים, מולקולות, גבישים ותהליכים כימיים שעוברים על החומר ועוד.

עולם חדש של תגליות עומד להיפתח בפנייך

לימודי כימיה
צילום: ARTS

מקצוע הכימיה עוסק בחקר של הרכב החומר, תכונותיו, המבנה שלו והשינויים שמתרחשים במהלך תגובות כימיות. הכימיה חוקרת ובודקת אטומים ואבני הבניין המרכיבים אותם (פרוטון, אלקטרון וניטרון), יונים, מולקולות, גבישים ותהליכים כימיים שעוברים על החומר ועוד. מדע הכימיה מתחלק למספר נושאים כגון: כימיה פיזיקאלית, כימיה אנליטית, כימיה אי אורגנית, כימיה אורגנית ועוד. הכימיה נחשבת גם כמקשרת בין תחומים אחרים של מדעי הטבע כמו: פיזיקה, אסטרונומיה, ביולוגיה, גיאולוגיה ומדע החומרים.

מטרת לימודי כימיה

לימודי הכימיה לתואר ראשון, נלמדים בדרך כלל במקביל למקצוע נוסף. הלימודים מקנים לסטודנט ידיעות בסיסיות בכימיה ובענפיה השונים, בנוסף להעשרה בתחומים של המדעים המדויקים כגון: פיזיקה, מתמטיקה, מדעי המחשב ועוד. בתואר ראשון לכימיה נלמד בדרך כלל מדע הכימיה הטהור, ומדע הכימיה בשילוב עם יישומים פוטנציאלים רבים בתחום של מדעי החומר, אלקטרוכימיה, חלקיקים פולימרים, כימיה אורגנית, כימיה סינתטית, כימיה אורגנית תיאורטית ועוד. בין המסלולים הנלמדים: כימיה מורחבת, כימיה תרופתית, כימיה של חומרים ועוד. הלימודים לתואר שני בכימיה, אורכים בדרך כלל שנתיים ומחייבים בדרך כלל כתיבת תיזה מחקרית בנוסף ללימוד קורסים. לימודי כימיה מתאימים למי שרוצה להכיר לעומק את עולם החומר, והוא מתעניין במחקר מדעי של אטומים, מולקולות, גבישים ותהליכים כימיים העוברים על חומרים והשפעתם.

עוד מסלולים ללימודי כימיה

התמחויות בלימודי כימיה

מכיוון שלימודי הכימיה בארץ לא נחשבים לתחום מבוקש, הם בדרך כלל נלמדים במקביל למקצוע נוסף במסלול דו חוגי.

כימיה חוג ראשי ומתמטיקה חוג משני

במסלול לימודים זה, בנוסף ללימודי הכימיה ניתנים גם קורסים מקיפים בתחום המתמטיקה, וביניהם קורסים כגון: פעולות בינאריות, חשבון דפירנציאלי ואינטגרלי, סטטיסטיקה ועוד.

כימיה חוג ראשי ופיסיקה חוג משני

במסלול לימודים זה, בנוסף ללימודי הכימיה, ניתנים גם קורסים מקיפים בתחום הפיסיקה הכוללים קורסים כגון: חוקי ניוטון, אנרגיה מכאנית וחום, חוק שימור התנע ועוד.

כימיה חוג ראשי ומדעי המחשב

במסלול לימודים זה, בנוסף ללימודי הכימיה, ניתנים גם קורסים מקיפים בתחום מדעי המחשב הכוללים קורסים כגון: השפה הפסוקית, לוגיקה מודלית, שפת הפרדיקטים ועוד. חשוב לציין שקורסי הלימוד משתנים ממוסד השכלה למוסד השכלה, הקורסים הרשומים כאן הם לצורך דוגמה בלבד.

משך זמן לימודי כימיה

הלימודים לתואר ראשון בכימיה נמשכים בין שלוש לארבע שנים. הלימודים לתואר שני אורכים בדרך כלל שנתיים והם כוללים כתיבת תזה מחקרית.

שכר ותעסוקה עם סיום לימודי כימיה

לימודי הכימיה אינם נחשבים ללימודים מבוקשים, לכן הדרישה בתעשייה לבוגרים בכימיה היא גדולה ביותר, הבוגרים יכולים להשתלב בעבודה בתעשיות המזון, תעשיית הביו טכנולוגיה, תעשיית התרופות, מעבדות מחקר, הוראה, טיפול בבעיות סביבתיות ועוד.

מקצוע מרתק שעדיין לא מיצה את הפוטנציאל שלו

פרופ' עדה יונת, הביאה פרס נובל תשיעי למדינת ישראל, בזכות תרומת להבנה האופן שבו החלבונים בונים את התא. התגלית של עדה יונת נחשבת לתגלית פורצת דרך, המחקר של עדה נעשה בשיטת הקריסטליזציה שאפשרה התבוננות בעקיפות של גלי הרנטגן בריבוזום שהוא מולקולה קטנה מאוד שלא ניתן לראות במיקרוסקופ. עד עכשיו זכו רק שלוש נשים בפרס נובל לכימיה, עדה היא האישה הראשונה שזכתה בפרס מאז שנת 1964.

מקצוע הכימיה לא מפסיק להשתנות כתוצאה מגילויים חדשים וממחקרים שנערכים בתחום. לפעמים דברים שנראים לנו ברורים מאליו יכולים להשתנות בעקבות מחקר חדש. ניקח לדוגמה את התיאוריה, שאם אטום בודד מגיע לצד אחד של מולקולה המורכבת משני אטומים בלבד, המולקולה תזנק לאחור בגלל חוק הדחייה לגביי שני גופים שיש להם מטען חשמלי זהה. תיאוריה זו התבררה כמוטעית, בזכות מחקר חדש שנערך על ידי ד"ר סטיוארט גריבס, מאוניברסיטת בריסטול, מחלקת כימיה.

ד"ר סטיוארט טוען שבמצבים מסוימים, בניגוד לתיאוריה, המולקולה שהזכרנו, תזנק קדימה ולא לאחור, כך יווצר מצב שהמולקולה והאטום ימשיכו להסתובב באותו הכיוון ולא כפי שחשבו קודם לכם. מדובר במחקר פשוט לגביי תגובה כימית פשוטה שנחשבה לברורה, אשר יכול לשנות את התפיסה לגביי התנהגות האטומים.

כימיה כמקצוע לעתיד

מעבר לעניין האישי שהמקצוע מעורר בך, או הרצון לזכות בפרסים יוקרתיים כמדען, תמיד כדאי לחזור למציאות ולשקול את הפוטנציאל הטמון בלימודים של מקצוע מסוים. אמנם ישנם הרבה מקצועות שנחשבים למבוקשים ונחשקים באוניברסיטאות או במכללות, בגלל היותם מרתקים ובעלי אפשרויות תעסוקה רבות מחוץ לכותלי האוניברסיטה, אבל לפעמים דווקא הביקוש הזה יכול ליצור בעיה מאוחר יותר במציאת עבודה בגלל המספר הרב של הבוגרים באותו מקצוע.

תחום הכימיה לא נחשב לתחום מבוקש מבחינת לימודים, אבל יש בשוק העבודה ביקוש גדול מאוד לכימאים, לכן מצד אחד תנאי הקבלה ללימודים נחשבים לנמוכים, מצד שני האפשרות למציאת עבודה היא טובה, מכיוון שהשוק משווע לכימאים בתחומים רבים ומגוונים. למרות יתרונות אלו, חשוב לזכור שהלימודים עצמם נחשבים לקשים, לכן כדאי שתהיה לך אהבה למקצוע ואהבה גדולה למחקר ולעבודה אינטנסיבית במעבדה.

קבל מידע על לימודי כימיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי כימיה

תואר שני בכימיה להיות כימאי מומחה
תואר שני בכימיה צילום: Vintage Collective
בעולם כולו, כמו גם בארץ, נחשבת התעשייה הכימית על ענפיה השונים לאחת התעשיות הגדולות, הרווחיות והחזקות ביותר. החל מתעשיית התרופות ויישומי להמשך קריאה »
תואר ראשון בכימיה להתחיל מן היסודות – להכיר את עולם הכימיה
תואר ראשון בכימיה צילום: everyone's idle
הכימיה היא תחום המחקר העוסק באבני הבניין של החומרים השונים – אטומים ומולקולות. הבנת האופן בו להמשך קריאה »
לימודי ביוכימיה לגלות את אחד התחומים המרתקים במדעים
לימודי ביוכימיה צילום: Mario Caruso
מטרת לימודי הביוכימיה וייעדם הוא ביולוגי, למרות השילוב של כימיה וביולוגיה. בהרבה מקרים הסטודנטים לומדים כימיה או ביולוגיה לתואר להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי כימיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר