מידע הכרחי למועמד לחקלאות

עובדות על תחום הלימודים

  • ישראל נחשבת בכל העולם למובילת דרך בתחום החקלאות, זאת למרות שאנו מדינה כה קטנה שמייצרת כמות זניחה ביותר מבחינת החקלאות העולמית. ישראל נחשבת פורצת דרך בתחומים של השקיה, הגנת הצומח, פיתוח זנים חדשים, הדברה ביולוגית, טכניקות חקלאיות ועוד. בישראל ניתן ללמוד חקלאות במסגרת תארים אקדמיים מוכרים ומלאים, הן בחקלאות באופן ישיר ומלא והן במסגרת מסלולים של תואר במדעים או תואר דו-חוגי שמשלב תחום חקלאי. כמו כן, ניתן ללמוד את התחום במסגרת של לימודי הנדסאים בתחומים ספציפיים כמו רפת, מים, וכדומה. בישראל אפילו קיים מסלול לימודים אקדמי של לימודי כלכלה חקלאית ששמה דגש על ניהול והיבטים כלכליים של תחום חשוב זה.
  • מעבר לחקלאים מקצועיים ביותר שמהווים מודל לחיקוי בכל העולם, בוגרי לימודי חקלאות בישראל יכולים לעבוד במכוני המחקר המובילים והמתקדמים שקיימים במדינה, בחברות מסחריות שמספקות שירותים ומוצרים למגזר החקלאות העולמי, במשרדים ממשלתיים ועוד.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • בראשית שנת 2011 הגופים שמחזיקים במפעל מוצרי ההשקיה נטפים, הביעו עניין משמעותי למכור את אחזקותיהם בחברה זו, שמהווה אגדה בקרב מגזר החקלאות בכל העולם, בזכות המצאת הטפטפות המהפכניות לפני כמה עשורים. לנושא מכירת השליטה בנטפים יש נגיעה לתחום החקלאות כולו בישראל, משום שהחברה מהווה אבן דרך בתחום ההשקיה שהוא כה מתקדם בישראל וקריטי לחקלאות בכל העולם. הויכוח בקרב אנשי מקצוע אינו סביב מכירת החברה, אלא סביב שאלת העברת השליטה בה מהקיבוצים שייסדו אותה וקרן מרקסטון (הישראלית) שמחזיקים בבעלות כיום לגוף בשליטה זרה והאפשרות הבעייתית של העברת פעילות החברה מישראל למדינה אחרת.
  • בתערוכה חקלאית שנערכה במרץ 2011 חקלאים רבים הביעו עניין בנושא של גידולים חקלאיים מקצועיים ומתקדמים, לצד היבטים של שמירה על הסביבה ופעולה אחידה של אינטרסים חקלאיים וכלכליים עם אינטרסים סביבתיים. עיקר העניין והפעילות היו של רשות הטבע והגנים מול החקלאים בהסברה ויצירת קשרים להידוק שיתוף הפעולה המקצועי בין הגופים והחקלאים השונים.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • הדברה ביולוגית של מזיקים / דוד רוזן
  • עקרונות הפיזיולוגיה של הצמח / בנימין יעקבי
  • בוטניקה כללית / מחברים שונים
  • אגרוביולוגיה / ט. ד. ליסאנקו

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי חקלאות?
ברוב המסלולים של לימודי חקלאות הלימודים נמשכים שלוש שנים, במסלול תואר ראשון במדעים עם התמחות בחקלאות הלימודים הם לאורך 4 שנים בחלק ממוסדות הלימוד, ולימודי הנדסאים במתכונת רגילה נמשכים שנתיים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
המוסדות האקדמיים השונים שמציעים לימודי חקלאות מציעים מסלולים מגוונים שמהווים למעשה התמחות מלכתחילה, כך שכן, יש צורך לבחור התמחות במקצוע – חקלאות היא עולם ומלואו ואי אפשר ללמוד את כולו במסלול לימודים אחד. אגרונומים למשל הם אנשי מקצוע בעלי הבנה חקלאית רחבה ומקיפה, אך גם הם בוחרים מסלול לימודים ספציפי לתחום מסוים.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי חקלאות?
ברוב המוסדות והמקרים שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי מפוקח, בין אם מדובר על שכר לימוד לתואר ראשון או שני ובין אם לתואר הנדסאי כלשהו.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי חקלאות הם קשים?
על פי רוב לא, תנאי הקבלה ללימודי חקלאות אינם קשים. אך בהחלט יש מסלולים בהם תנאי הקבלה קשים או גבוהים מעט מהמקובל בתחום, למשל כלכלה חקלאית, ביוטכנולוגיה חקלאית, ביו-כימיה וכדומה.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי חקלאות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי חקלאות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר