לימודי חקלאות אורגנית

בכל יום מתגלים מחקרים חדשים שמוכיחים לנו, כיצד הסביבה והאקולוגיה פוגעים בבריאות שלנו וכיצד על ידי שמירה על איכות הסביבה ועל המזון שאנחנו אוכלים נוכל להיות בריאים יותר, לכן מקומה של החקלאות האורגנית הולך וצובר נפח בתוך החקלאות המסורתית.

מגמת הבריאות העולמית הולכת לחזק את החקלאות האורגנית

לימודי חקלאות אורגנית
צילום: pawpaw67

אולי לפני יותר מעשר שנים, היו אנשים שחשבו שהנושא האורגני הוא טרנד חדש שלא יחזיק מעמד לתקופה ארוכה, אבל היום אין לאף אחד ספק שמגמת הבריאות ובתוכה גם התחום האורגני, הולכים להישאר איתנו לתקופה זמן ארוכה מאוד ולכבוש חלקים נוספים בתחומים של בריאות, מזון, סחר הוגן, חקלאות ועוד.

חקלאות אורגנית היא חקלאות ששמה לה למטרה בראש ובראשונה לשמור על האדמה. אחרי עשרות של שנים שבהם השימוש בחומרי הדברה רעילים וחומרי דשן מלאכותיים גרמו להרס האדמה ולהרס היבולים, אנשים רבים הגיעו למסקנה שקרקע בריאה שמתוחזקת ללא שימוש בחומרי הדברה ודישון ושבעלי חיים הגדלים ללא שימוש בתרופות, גורמים לכך שהמזון יהיה באיכות גבוהה ובריאה הרבה יותר, מאשר בחקלאות הקונבנציונאלית שהפכה להיות יותר ויותר תעשייתית ומבוססת על כימיקלים. המטרה של החקלאות האורגנית היא להשתמש בשיטות אשר לא יכללו, חומרי הדברה כימיים, חומרי דישון מלאכותיים, להימנע בשימוש באורגניזמים שעברו הנדסה גנטית, שימוש באמצעים ביולוגיים בלבד, אי מתן תרופות או הורמונים למשק החי. החקלאות האורגנית בישראל מוכרת בחוק והינה בפיקוח ממשלתית.

מטרת לימודי חקלאות אורגנית

מטרת לימודי החקלאות האורגנית היא ללמד את החקלאי כיצד ניתן להקים משק אורגני ובאילו אמצעים עליו להשתמש למטרה זו, רוב החקלאים בארץ מכירים את שיטות החקלאות הרגילות אשר משתמשות באמצעים מלאכותיים כדי להגביר את התוצרת ואת היבול והם זקוקים להכוונה בנוגע לאמצעים ביולוגיים ותהליכים אחרים שהם יכולים לנקוט, כדי שהמשק שלהם יהפוך להיות משק אורגני טבעי.

לימודי חקלאות אורגנית נותנים מידע מקיף בין השאר בנוגע לנושאים הבאים: מהי חקלאות אורגנית? החקלאות האורגנית ומקומה בעולם, חקלאות אורגנית כפתרון לאספקת מזון בעולם רעב, מנגנוני פעולה של חומרי הדברה, הסכנות של חומרי הדברה, פיתוח עמידות של מזיקים להדברה, הדברה ביולוגית של מחלות, הדברה ביולוגית של חרקים, נזקים לסביבה בשימוש של חומרי הדברה, השקיה במי קולחין, שיווק של תוצרת אורגנית, היכרות עם המזיקים לחקלאות ועוד. ישנם מקומות המעניקים בנוסף לקורס אפשרות לסיורים מקצועיים בחוות חקלאות אורגנית, או אפשרות לקבלת חלקת ירק כדי להתנסות בשיטות החקלאות האורגנית.

קהל יעד ללימודי קורס חקלאות אורגנית

קהל היעד ללימודי חקלאות אורגנית הם בעיקר החקלאיים המסורתיים שרוצים להסב את המשק שלהם למשק אורגני ורוצים לדעת כיצד אפשר לעשות זאת. הלימודים מתאימים גם ליזמים הרוצים להצטרף לתחום האוכל האורגני שמקבל תאוצה חזקה מאוד בארץ.

מוסדות ללימוד חקלאות אורגנית

חקלאות אורגנית ניתן ללמוד באופן פרטי באחת מהחוות האורגניות בארץ, או במסגרת משרד החקלאות, או כקורס בתוך מסלול לימודים לתואר ראשון בתחום של חקלאות ואיכות הסביבה

המכללה האקדמית תל חי

במכללה האקדמית בתל חי, ניתן לקחת קורס הנקרא "חקלאות במגמה ירוקה" במסגרת החוג לביוטכנולוגיה, במסגרת הקורס נלמדים קורסי בסיס במדעים וקורסי הרחבה בתחום הפיזיולוגיה של הצמח, הורמונים צמחיים, הדברה ביולוגית, קורסים גידולים, מחלות ומזיקים, כלכלה ועוד.

המכללה האקדמית ספיר

במרכז ללימודי חוץ והמשך של המכללה האקדמית ספיר, ניתן ללמוד קורס "ניהול עסקי בענף החקלאות" במסגרת הקורס ניתנים כלים להתמודדות עם השינוי במשק החקלאי וכלים ניהוליים ופיננסיים. הקורס מוקדש גם לנושא הפיתוחים והחידושים בתחום החקלאות והתפתחות השוק האורגני.

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מחוז הצפון

משרד החקלאות מעניק קורס "חקלאות ידידותית לסביבה" אשר נותן מידע מקיף בנוגע להגנת הצומח, הפחתת שימוש ברעלים, שימוש מושכל בדשן, זיהום אויר ומניעתו ועוד.

נושאי לימוד בתחום החקלאות האורגנית

נושא החקלאות האורגנית משליך על תחומים רבים כגון: האדמה, חקלאות ביולוגית, הדברה ירוקה, השקיה ועוד.

דישון אורגני

החקלאות האורגנית בניגוד לחקלאות הכימית משתמשת אך ורק בעקרונות של פירוק טבעי של חומר אורגני, החקלאות האורגנית משתמשת בטכניקות של קומפוסט וזבל ירוק אשר אמורים לדשן את הקרקע. תהליך זה מונע על ידי מיקרואורגניזמים והוא מסייע להזין את הקרקע בחומרים טבעיים.

הדברה ביולוגית

בניגוד לשיטות ההדברה המסורתיות, אשר משתמשות בחומרים כימיים להדברת מזיקים, החקלאות האורגנית משתמשת הרבה פעמים בידע בנוגע להדברה ביולוגית, כדי להרחיק את המזיקים. אפשר לקחת לדוגמא את השימוש בחיפושיות "פרות משה רבינו" כדי למנוע את התפשטות הכנימות על הצמחים, מכיוון שחיפושיות "פרות משה רבינו" אוכלות כנימות, פיזור שלהם בשטח החקלאי, גורם לירידה באוכלוסיית הכנימות אשר פוגעות ביבולים.

גידול בעלי חיים בצורה אורגנית

החקלאות האורגנית מנסה לספק תנאי גידול טבעיים למשק החי, המשקים האורגניים מנסים לתת לבעלי החיים במשק, לאכול ולגדול בתנאים שהכי דומים לתנאים הטבעיים, תוך שימוש בשטחי מרעה חופשיים, מתן תנועה חופשית לבעלי החיים והימנעות מצפיפות אשר נהוגה בחקלאות המסורתית.

משך זמן לימודי חקלאות אורגנית

לימודי החקלאות האורגנית ניתנים בדרך כלל כקורס של מספר חודשים על ידי חוות אורגניות פרטיות בישראל, משרד החקלאות, או כחלק מלימודי חקלאות ואיכות הסביבה והם בדרך כלל נמשכים בין מספר חודשים לשנה.

אופק תעסוקתי עם סיום לימודי חקלאות אורגנית

חקלאים אשר סיימו לימודי חקלאות אורגנית יוכלו להפוך את המשק שלהם למשק אורגני. בנוסף אפשר להשתלב בתחום של חנויות ובתי עסק המוכרים יבול אורגני, שיווק חקלאות אורגנית, ייעוץ בתחום האוכל האורגני, הדרכה במוסדות לימוד, מפעלים לשיפור איכות הסביבה ועוד.

לימודי חקלאות אורגנית יתנו לך את הכלים להשתנות ולשנות

חקלאים רבים הבאים מכיוון החקלאות המסורתית, מגיעים למסקנה שכדאי להם לעשות מאמץ ולהפוך את המשק שלהם למשק אורגני, בעיקר בגלל שהצרכנים היום מודעים מאוד לאיכות המזון ולבריאות והם מוכנים לשלם יותר כדי לקנות אוכל אורגני, אשר גדל בדרכים הטבעיות ביותר. אם הינך חקלאי בנשמתך או בעל משק חקלאי ואתה רוצה להיות חלק מהעולם האורגני עם ההזדמנויות הרבות הגלומות בו, לימודי החקלאות האורגנית יוכלו לתת לך את הכלים ליצירת משק אורגני משלך, או להשתלבות בתחום המזון האורגני שהולך וצובר קהל גדול של תומכים נלהבים שלא מוכנים להתפשר על פחות מכך.

קבל מידע על לימודי חקלאות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי חקלאות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר