להיות חקלאי

בעל המקצוע

חקלאי הוא בעל מקצוע שמחובר לאדמה במלוא מובן המילה, בעל מקצוע שעובד בשטח בכל שלבי הגידול של תוצרת חקלאית שונה. החקלאי הוא בעל מקצוע שמוכן ורוצה לעבוד קשה כמעט בכל ימות השנה וגם אחד שמקבל תגמול משמעותי בעבודה פיזית וליווי של הגידול בכל שלביו. חקלאי הוא בעל מקצוע שמבין בתחומים רלבנטיים רבים כמו השקיה, ביולוגיה, סביבה, שיטות גידול, חומרי ריסוס והדברה, דשנים, כלכלה חקלאית ועוד.

חקלאי יכול להיות בעל מקצוע שלמד את התחום בכמה מסלולים אפשריים, החל בתואר בחקלאות – אגרונומיה – שמקנה ידע מקיף לגבי עולם החקלאות בכלל, לימודי כלכלה חקלאית לתפקידי ניהול, תואר מדעי בחקלאות/ביוטכנולוגיה, תארים בהנדסת מים או סביבה ועוד מסלולים רלבנטיים לתחום.

איך נראה יום עבודה של חקלאי

יום העבודה של חקלאי אינו דומה לרוב המקצועות במשק, היום מתחיל לרוב בשעות הבוקר המוקדמות, ממש עם הזריחה ואף לפניה במקרים מסוימים, יום העבודה מסתיים מוקדם יותר מרוב התפקידים במשק אך בפועל השדה, המטע והחיות לא מפסיקים לעבוד ולכן החקלאי יכול להיות מוזעק לשטח בכל שעה ובכל יום. יום העבודה של חקלאי כרוך כמובן בעבודה פיזית ברמה כזו או אחרת, בהתאם למהות החקלאות בו הוא עוסק והתפקיד עצמו, יש ענפים ותפקידים שמצריכים יותר עבודת כפיים וכאלו שמצריכים יותר ניהול חקלאי איכותי ופיקוח על תהליכים שאותם מבצעים עובדי חקלאות אחרים.

יום העבודה של חקלאי יכול לכלול הכנת שטח לגידולים, ביצוע ריסוסים שונים, הכנה או ביצוע של קטיף/קציר, העברת התוצרת לבתי אריזה למיניהם, עבודה מול ספקים ולקוחות וכן הלאה. עבודתו של החקלאי היא דינמית ומלאה בהפתעות ועניין בכל יום עבודה חדש.

התמחות

לימודי חקלאות כוללים מגוון אפשרויות של התמחות, סטודנטים לאגרונומיה, שזהו כאמור תואר ראשון בחקלאות באופן הטהור והמקיף של המילה, יכולים לבחור התמחויות שונות ויש מסלולי לימוד שמהווים התמחות מלכתחילה – כלכלה חקלאית, הנדסת מים או הנדסת סביבה, לימודי ביוטכנולוגיה בדגש על חקלאות, לימודי בעלי חיים, תעודת הנדסאי רפת וכדומה. עולם החקלאות הוא מקיף ביותר והוא רק הולך ומתמקצע עם השנים, לכן גם מסלולי הלימוד משתכללים וכוללים התמחויות רלבנטיות יותר.

שוק העבודה והשכר

ישראל היא מדינה שבה החקלאות מהווה מרכיב משמעותי, למרות שהתחום לא מגלגל מחזורי עתק ואינו מהווה אחוז גדול מהתוצר הלאומי, בהשוואה לענפי תעשייה מסורתית או ענף ההי-טק, אזרחי ישראל תמיד יצטרכו לאכול והחקלאות בישראל כל כך מושרשת ומתקדמת שלא נראה כי התחום יפסיק להיות משמעותי ונוכח במדינתו, בעתיד הקרוב או הרחוק. מבחינת שוק העבודה לבוגרי לימודי חקלאות, מדובר על שוק מגוון מאוד ולכן על מצבים משתנים, מבחינת בוגרי לימודי חקלאות/אגרונומיה, אלו לרוב יוכלו להשתלב בשוק העבודה יחסית בקלות, אך חשוב לציין כי יש בוגרים רבים בארץ ולכן רמות השכר אינם גבוהות מאוד בתור התחלה וכך גם קיים לעיתים צורך להתפשר על תפקיד ותחום עבודה ספציפי.

כמובן שרמות השכר לעובדי חקלאות זוטרים הן נמוכות בדומה לענפי עבודת כפיים אחרים, בין שכר מינימום לעובדים ללא הכשרה כלל ועד כ-10,000 ש"ח לחודש לעובדים מקצועיים ובעלי הכשרות רלבנטיות. עם זאת, בוגרי מסלולי חקלאות שונים בהחלט יכולים להגיע לרמות שכר מכובדות וגבוהות בתפקידי ניהול שונים, בגופים חקלאיים גדולים, חברות שמציעות שירותים לחקלאים וכדומה. מי שלמד חקלאות בצורה זו או אחרת יוכל בקלות להשתלב בשוק העבודה ולהתפרנס בכבוד.

יתרונות בשוק

בכל מה שנוגע לעבודה בחקלאות, ככל שיש לאדם הכשרה מקצועית רלבנטית ואיכותית כך אפשרויות התעסוקה והשכר עולות. ישראל היא מעצמה חקלאית בקנה מידה עולמי מבחינת ידע, מחקר ופיתוח וכן הלאה, ולכן לבוגרים בתחום מישראל יש יתרון משמעותי בעבודה בגופים גדולים שעובדים מול מגזרי חקלאות בעולם ובהחלט גם בשוק המקומי.

קבל מידע על לימודי חקלאות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי חקלאות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר