לימודי חקלאות

מקצוע החקלאות חולש על נושאים רבים ומגוונים שרובם נוגעים לדרכים לייצור אוכל מהאדמה ומבעלי החיים. החקלאות של היום מנסה לשלב את הידע החדש ואת הטכנולוגיות המודרניות, כדי ליצור יותר ויותר מזון לאוכלוסיית העולם שאף פעם אינה מפסיקה לגדול.

בוא להתחבר שוב לשורשים

לימודי חקלאות
צילום: vsz

נכון שכאשר אנחנו מדברים על חקלאות, אנשים רבים רואים בעיני רוחם, תמונה של חקלאי יושב על טרקטור אדום, כובע קש לראשו והוא נוסע בשדות כדי לאסוף את היבול. אבל התמונה הזאת הופכת בימינו לנדירה יותר ויותר, אם כבר נראה בשדות מישהו נוהג על טרקטור, זה יהיה ככל הנראה עובד זר שאוסף את התבואה. החקלאות של היום היא בהחלט אינה החקלאות של פעם והיא נוטה יותר ויותר לכיוון התעשייתי.

כתשובה נגדית לחקלאות התעשייתי וליצור המזון ההמוני, התפתחה החקלאות האורגנית, שחוזרת לשיטות החקלאות הישנות וזאת מתוך מטרה אחת ויחידה לגדל אוכל בצורה טבעית, כך שהוא לא יהיה מרוסס בחומרים רעילים, מהונדס גנטית, מלא באנטיביוטיקה ועוד. החקלאות האורגנית דואגת לקרקע בריאה ללא שימוש בחומרי דשן והדברה ובמשק חי, אשר גדל ללא תרופות, חקלאות זאת, על פי המאמינים, גורמת למזון שמגיע בסופו של דבר לצלחת שלנו להיות בריא ואיכותי הרבה יותר.

מטרת לימודי חקלאות

לימודי החקלאות באוניברסיטאות ובמכללות שמים דגש רב על החקלאות המודרנית, כלומר על החקלאות שנעזרת בידע חדש מתחומים וטכנולוגיות כגון: ביולוגיה, ביוטכנולוגיה, כימיה ועוד, כדי לתת לסטודנט את הכלים לעסוק באחד מתחומי החקלאות השונים כגון, תחום המזון, הנדסת מים, מדעי הסביבה, חקלאות אורגנית, ניהול עסק חקלאי, מדעי הטבע וכדומה. תואר ראשון בחקלאות מתמקד בדרך כלל בנושאים הקשורים לחקלאות מזון וסביבה ובו נלמדים בין השאר הקורסים הבאים: מדעי התזונה, מדעי הצמח בחקלאות, מדעי בעלי החיים, ביוכימיה, כלכלה חקלאית ועוד לתואר מוסמך במדעי חקלאות יש מספר מסלולים: מטעים וצמחי נוי, גנטיקה והשבחה מדעי המזון, מדעי הקרקע והמים, כלכלה חקלאית, הגנת הצומח, איכות הסביבה ועוד.

קהל יעד ללימודי חקלאות

לימודי החקלאות מתאימים לאנשים המחוברים בנשמתם לאדמה ומעוניינים לעסוק בחקלאות וגם לאנשים שמתכננים לעסוק בעיבוד וייצור מזון, לכאלו שמעוניינים להיות בעלי משקים, לתחום ההתיישבות העובדת, שיווק ציוד חקלאי ועוד.

מסלול מוסמך בלימודי חקלאות

לימודי חקלאות כוללים בתוכם מגוון רחב של נושאים שבחלקם אפשר לקבל תואר מוסמך

מדעי בעלי חיים ווטרינריה

בנוסף ללימודי החקלאות נלמדים בין השאר הנושאים הבאים: מדעי בעלי החיים ווטרינריה, מעבדה בשיטות הפרדה בביולוגיה, פיסיולוגיה של הספיגה, מטבוליזם, תפקוד מעגלים עצביים ועוד.

איכות הסביבה ומשאבי טבע בחקלאות

מסלול זה אפשר לעשות כמסלול מחקרי ולא מחקרי. הנושאים הנלמדים במסלול זה הינם בין השאר: סדנה בנוגע לאיכות הסביבה ומשאבי הטבע, מבוא לכלכלת משאבי הטבע והסביבה, גידולי שדה וירקות, מדעי הקרקע והמים, הגנת הצומח ועוד.

משך זמן לימודי חקלאות

את לימודי התואר הראשון בחקלאות ניתן לעשות גם במסלול דו חוגי משולב, אפשר לשלב את הלימודים עם תעודת הוראה, התמחות בביוטכנולוגיה, הנדסאי חקלאות, כלכלה חקלאית, מנהל בחקלאות, חקלאות ומדעי הסביבה ועוד.
לימודי תואר ראשון עורכים בדרך כלל כשלוש שנים, ההסמכה נמשכת שנתיים. פרטי התוכנית של המוסמך משתנים מחוג לחוג, אבל בכולם צריך לעבור בחינת מוסמך וגם להגיש עבודות מחקר במסלול המחקרי. במסלול הלא מחקרי אין עבודות מחקר, אבל בדרך כלל אי אפשר להמשיך את הלימודים לתואר "דוקטור".

אופק תעסוקתי עם סיום לימודי חקלאות

השילוב של הטכנולוגיה והידע החדש בתחומים הקשורים לחקלאות, פותח אופק רחב של עבודות בתחום כגון: ניהול משק חקלאי אורגני, עבודה בתעשיית המזון, מקצוע האגרונומיה, השתלבות בעבודה בחברות הדברה, מדריכים לחקלאות, איכות הסביבה, גינון, שיווק ציוד חקלאי ועוד.

החקלאות של היום היא לא החקלאות של פעם

החקלאות בישראל בשנותיה המוקדמות נחשבה לענף ייחודי בעל מעמד גבוה בהשוואה לשאר הענפים במשק. מכיוון שהחקלאות נקשרה עם המפעל הציוני, העבודה בחקלאות זכתה להערכה גבוהה מאוד. ההתפתחות החקלאית הפכה למשימה חשובה מאוד בהתפתחות המדינה. בשנים הראשונות של המדינה הייתה חשיבות רבה לייצר מזון לאכלוסיה הגדלה, החקלאות הייתה גם בסיס חשוב להעסקת העולים החדשים, לכן החקלאות בארץ התפתחה בקצב מהיר מאוד. אנשים חסרי כל רקע הפכו לחקלאים מקצועיים וישראל הייתה למדינה היחידה שבה אחוז המועסקים בחקלאות הלך והתרחב בניגוד לצמצום במקצוע החקלאות בשאר ארצות העולם.

עם השנים חלה ירידה חדה בהתפתחות החקלאות בארץ, בעיקר בגלל בעיות הייצוא של התוצרת החקלאית וירידה ברווחיות, אבל ההישגים האדירים של הטכנולוגיה בארץ בתחום החקלאות הביאו להזדמנויות גדולות והפכו את מדינת ישראל למבוקשת מאוד, בתחום הידע החקלאי שלה בנושאים כגון: שימוש יעיל במקורות המים המוגבלים, התפלת מי ים, ייצוא זנים חדשים, פיתוח זרעים חדשים שהם תוצאה של מחקר. ישראל נחשבת לחוד החנית בנוגע לתחומים רבים בחקלאות ואתה מוזמן להיות חלק מתעשייה חשובה זו.

לימודי תזונה
קבל מידע על לימודי חקלאות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי חקלאות

מידע הכרחי למועמד לחקלאות עובדות על תחום הלימודים ישראל נחשבת בכל העולם למובילת דרך בתחום החקלאות, זאת למרות שאנו מדינה כה קטנה שמייצרת כמות זניחה ביותר מבחינת החקלאות העולמית. ישראל נחשבת פורצת דרך בתחומים של השקיה, הגנת הצומח, פיתוח להמשך קריאה »
להיות חקלאי בעל המקצוע חקלאי הוא בעל מקצוע שמחובר לאדמה במלוא מובן המילה, בעל מקצוע שעובד בשטח בכל שלבי הגידול של תוצרת חקלאית שונה. החקלאי הוא בעל מקצוע שמוכן ורוצה לעבוד קשה כמעט בכל ימות השנה וגם להמשך קריאה »
לימודי חקלאות אורגנית מגמת הבריאות העולמית הולכת לחזק את החקלאות האורגנית
לימודי חקלאות אורגנית צילום: pawpaw67
אולי לפני יותר מעשר שנים, היו אנשים שחשבו שהנושא האורגני הוא טרנד חדש שלא יחזיק מעמד לתקופה ארוכה, להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי חקלאות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר