תואר שני בביולוגיה

תואר שני בביולוגיה על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

שנתיים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

סקרנות מדעית, יכולות עיבוד נתונים ואינטגרציה.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר
ממוצע ציונים בין 80-85 (תלוי במוסד הלימודים) בלימודי תואר ראשון בביולוגיה או תחום קרוב. לימודי השלמה בהיקף רחב לבוגרי תואר שאינו ביולוגיה.

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
השקעה אינטנסיבית במחקר עצמאי ומקורי.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

למידה פרונטאלית משולבת בעיקר במחקר במעבדה.

להתמודד עם האתגר הביולוגי

תואר שני בביולוגיה
צילום: CCAC North Library

כמו בתחומים רבים אחרים, גם תחום המחקר המדעי הביולוגי מושפע ביותר מן ההתקדמות ביכולות הטכנולוגיות, המאפשרות הישגים מדעיים שלפנים היו מחוץ להישג ידם של החוקרים. עם זאת, ההתקדמות והגילויים החדשים שבצידה ממחישים את המציאות המחקרית החדשה, במסגרתה החלוקה הקלאסית לענפי מחקר שונים בתחום הביולוגיה איננה חד משמעית כבעבר, ואת הצורך בהכשרת חוקרים בעלי ידע וגישה מחקרית בין-תחומיים, אשר יידעו כיצד לרתום את הטכנולוגיות החדישות לשימוש המדע הביולוגי.

לימודי תואר שני בביולוגיה מכוונים למטרה זו בדיוק ועל כן מקפידים בהם על שילוב עדין של התמחות בתחומי מחקר ספציפיים ורכישת כלים והכשרה רב-תחומיים ככל האפשר – שילוב אשר יאפשר לחוקרים העתידיים להתמודד בהצלחה עם אתגרי הטכנולוגיה והידע שטומן בחובו העתיד.

על אף השאיפה הבינתחומית המאפיינת את לימודי התואר השני בביולוגיה, מתקיימים על פי רוב הלימודים במסגרת מגמות התמחות, והצורך הבין-תחומי מקבל מענה במגוון קורסים והכשרות אשר מקנים לסטודנטים כלים וידע, באופן שאינו תלוי במגמת ההתמחות, או בהתנסויות במעבדות מחקר מסוגים שונים, בטרם יתמקדו בתחום מחקר עליו יכתבו את התזה המחקרית. בין הקורסים המוצעים לבחירה במהלך לימודי התואר השני ניתן למצוא קורסים בביוסטטיסטיקה, מודלים מתמטיים בביולוגיה, סדנת שיטות בנוירופיזיולוגיה, מאקרואקולוגיה ועוד רבים אחרים.

בנוסף לבחירה מתוך מאגר הקורסים המשותפים, על הסטודנטים לבחור, כאמור, במגמת התמחות, ובמסגרתה להשתתף בקורסים נוספים, לבצע מחקר בפועל – ועל בסיס המחקר לכתוב את התזה. בין המסלולים בלימודי התואר השני ניתן לבחור במסלול אקולוגיה ואיכות הסביבה, מדעי הצמח, נוירו ביולוגיה, גנטיקה, ביולוגיה של התא ואימונולוגיה, זואולוגיה ואחרים.

הלימודים לתואר שני בביולוגיה אורכים שנתיים, ומתקבלים אליהם בוגרי תואר ראשון בביולוגיה בממוצע ציונים הנע לרוב בין 80-85, בהתאם למוסד הלימודים, או בעלי תואר ראשון בתחום קרוב. בוגרי תואר מתחום שאינו ביולוגי יידרשו, כמובן, ללימודי השלמה על פי החלטת המחלקה אליה יבקשו להתקבל. לימודי ההשלמה נעים סביב 40 שעות סמסטריאליות והתלמידים נדרשים לסיימם בממוצע ציונים גבוה.

קהל יעד לתואר שני בביולוגיה

תואר השני בביולוגיה מיועד לבוגרי תואר ראשון בעלי ממוצע ציונים גבוה – מתחום הביולוגיה או תחומים קרובים – אשר מעוניינים להעמיק את ידיעותיהם והכלים המדעיים העומדים לרשותם באחד מתחומי ההתמחות השונים בביולוגיה. לימודי התואר השני בתחום ישרתו הן את המעוניינים להמשיך בלימודים לדוקטורט ולעסוק במחקר והן את המבקשים להשתלב בתפקידי מחקר ופיתוח או במשרות ניהוליות בכירות במסגרת התעשיות השונות הזקוקות לבעלי ההכשרה בתחום הביולוגיה.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר שני בביולוגיה

בוגרי תואר שני בביולוגיה, כשאר בוגרי תחומי המדעים, ייהנו עם תום לימודיהם מנגישות גבוהה יותר למגוון משרות ותפקידים בכירים ומאתגרים יותר בתעשיות השונות המעסיקות ביולוגים – תעשיית התרופות, תעשיית הקוסמטיקה ותעשיית המזון, כמו גם תעשיית הביוטכנולוגיה ההולכת ומתפתחת. כמו כן, סיכוייהם להתקבל למשרות שונות במסגרת מכוני מחקר שונים הפועלים בארץ הינם גבוהים יותר מאלו של בעלי תואר ראשון בתחום, כמו גם כושר ההשתכרות שלהם, שהינו גבוה יותר.

מחקר ביולוגי – עם הפנים לעתיד

לימודי תואר שני בביולוגיה, בדומה ללימודי תואר שני בתחומים אחרים, משמעותם התעמקות מקצועית וממוקדת יותר בתחום מחקר ספציפי, כמו גם רכישת יכולות, כלים וכישורים מחקריים שעתידים יהיו לעמוד לשירותו של בוגר התואר השני גם בהמשך דרכו המקצועית. לימודי התואר השני בביולוגיה, אם כן, מעבר לעניין המדעי הטמון בהם, הינם מסלול ישיר להצלחה מקצועית הממתינה לתלמידים שיצאו עם תום לימודיהם לשוק העבודה בתחום.

קבל מידע על תואר שני בביולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על תואר שני בביולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר