תואר שני בביוטכנולוגיה

תואר שני בביוטכנולוגיה על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

שנתיים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

מיומנויות מחקריות מתקדמות, יכולת ניתוח גבוהה, חשיבה מקורית.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר
ממוצע ציונים גבוה בתואר ראשון בתחומי מדעי החיים או מדעי הטבע. בחלק מהמחלקות יש להציג גם מכתבי המלצה ולעבור ראיון אישי.

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
השתתפות בקורסים מעמיקים ועבודה במעבדת מחקר.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

מעט קורסים יחסית, עבודה מעשית ומחקרית מרובה.

להתמחות לעומק בתחום מחקר חדשני

לימודי תואר השני בביוטכנולוגיה מכוונים להתמחות מעמיקה של הסטודנט באחד מתחומי המחקר והפיתוח בהם עוסק תחום הביוטכנולוגיה. נושאי מחקר אלה מתפרשים על פני קשת רחבה, והם כוללים את התחומים החדשניים והמאתגרים ביותר בתחום הביוטכנולוגיה כיום, ובהם: הנדסת רקמות והנדסה גנטית, ננוביוטכנולוגיה, תאי גזע וביוטכנולוגיה סביבתית.

לימודי תואר השני בביוטכנולוגיה מהווים מסגרת בה יוכלו הסטודנטים להעמיק מעבר לידע הנרחב אך הבסיסי שקיבלו במסגרת התואר הראשון בתחום. אורכן של תכניות הלימודים לתואר שני בתחום הינו שנתיים ובמהלכם עתידים הסטודנטים להתעמק בעיקר את תחומיה השונים והיישומיים של הביולוגיה – ובעיקר בתחום החלבונים, אשר נחשבים לאבני הבניין של הגוף. בין הקורסים המרכזיים שיילמדו בנושאים אלה ניתן למצוא קורסים בנושא מבנה וקינטיקה של חלבונים כמו גם בנושא טיהור ומודיפיקציה של חלבונים. בין הנושאים הנוספים שניתן ללמוד ניתן למצוא גם הפקת אנרגיה חשמלית ממולקולות ביולוגיות, ביוטכנולוגיה ימית, טכנולוגיות בהפרדת חלבונים ותאים ועוד.

בנוסף, בחלק מתוכניות הלימודים לתואר שני בתחום נהוגים גם לימודי השלמה, בהתאם לרקע הלימודים של המועמד בתחומי ההנדסה והמדעים השונים, כמו גם בהתאם למוסד הלימודים בו למד לתואר ראשון – אוניברסיטה או מכללה.

קהל יעד לתואר שני בביוטכנולוגיה

המועמדים ללימודי תואר שני בביוטכנולוגיה הינם מי שהינם בעלי תואר ראשון בתחום מדעי החיים או מדעי הטבע בלבד – קבלתם של מי שאינם בעלי רקע בתחום לא תישקל. המועמדים למסלול המחקרי הכולל הגשת תזה צריכים להציג ציון גמר של 85 בלימודי התואר הראשון, בעוד שלמעוניינים במסלול לא מחקרי, שאינו כולל כתיבת תזה, יספיק ציון 80.

בראש ובראשונה מתאימים הלימודים למעוניינים להמשיך במחקר אקדמי בתחום, ובלימודי דוקטורט ופוסט-דוקטורט בתחום התמחות ספציפי מתוך המסגרת הכללית של המחקר הביוטכנולוגי. עם זאת, לימודי התואר השני בביוטכנולוגיה מתאימים גם למעוניינים להשתלב בתעשייה הביוטכנולוגית אולם מבקשים להעמיק את ידיעותיהם בתחום ממוקד, טרם יציאתם לשוק העבודה. ביצוע מסלול מחקרי יכול בהחלט להועיל גם לאלו המבקשים קריירה במסגרת התעשייה, כיוון שהמחקר מתבצע במעבדה במסגרת המחלקות השונות המלמדות ביוטכנולוגיה, או במסגרת חברות ומכוני מחקר העוסקים בתחום, וכך יכול הסטודנט לרכוש ניסיון מעשי יקר בשיטות ותהליכי עבודה עוד טרם יציאתו לעולם התעשייתי.

אפשרויות תעסוקה לאחר התואר

בוגרי לימודי תואר שני בביוטכנולוגיה הינם בעלי סיכויים מוגברים להשתלבות בתעשייה הביוטכנולוגית המתקדמת ביותר, כיוון שהם מסיימים את לימודיהם כבעלי ניסיון יישומי ומעשי בתחום ממוקד. התעשיות השונות העוסקות בפיתוח יישומים ביוטכנולוגיים – תעשיית המזון, התעשייה הפרמצבטית, תעשיית הקוסמטיקה ועוד.

להתייצב בחזית המחקר הביוטכנולוגי

לימודי תואר השני בביוטכנולוגיה מאפשרים לתלמיד נקודת פתיחה מצוינת הן לקריירה אקדמית והן לתעסוקה מאתגרת ורווחית בתעשייה הביוטכנולוגית המתפתחת. העבודה במסגרת מעבדות מתקדמות, מכוני מחקר וחברות עסקיות בתעשיית הביוטכנולוגיה המצויים בשיתוף פעולה עם המכללות או האוניברסיטאות מאפשרת לסטודנטים גם יצירת קשרים חיוניים אולם בעיקר מהווה קרש קפיצה מצוין לקראת עבודה בסביבה רב-תחומית בסגנון הנדרש בתעשייה. גם הסטודנט אשר יבחר להמשיך ללימודי תואר שלישי בתחום ייצא נשכר מכך, כיוון שישמור על קשר לעולם "האמיתי" ויכיר מקרוב את הצרכים והכיוונים היישומיים בהם מתמקדת התעשייה, ובכך יישאר רלוונטי במחקרו.