תואר ראשון בביוטכנולוגיה

תואר ראשון בביוטכנולוגיה על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

3 שנים ללימודי ביוטכנולוגיה; 4 שנים ללימודי הנדסת ביוטכנולוגיה.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

הלימודים הינם במתכונת חד חוגית מורחבת.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

נטייה למקצועות ריאליים ומדעיים, יצירתיות, יכולת אינטגרציה של תחומים שונים.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר
תעודת בגרות מלאה בדגש על מקצועות המתמטיקה והפיסיקה. ציון פסיכומטרי גבוה.

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
לימודי בסיס מדעיים נרחבים, פרויקטים מעבדתיים ופרויקט גמר.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

למידה פרונטאלית בשילוב תרגולי מעבדה רבים.

להשתמש בכלים חדשניים ליישום ידע ביולוגי

תואר ראשון בביוטכנולוגיה
צילום: ilcaffedelmare

תחום הביוטכנולוגיה הינו זירת מחקר וידע בין-תחומיים מן הסוג החדשני שמאפשרת ההתפתחות הטכנולוגית המואצת: מקום בו נרתמים יחד כימיה, פיזיקה, ובמיוחד ביולוגיה והנדסה לטובת יישום חדשני או פורץ דרך.

לימודי תואר הראשון בביוטכנולוגיה נלמדים במספר מוסדות, שהבולטים בהם הם אוניברסיטת בן גוריון, הטכניון ומכללת תל חי. תכניות הלימוד השונות מציעות דגשים מגוונים במסגרת לימודי התואר הראשון בביוטכנולוגיה – דגש מדעי, דגש הנדסי ואף שילוב עם לימודי הנדסת מזון.

עם זאת, תכנית הלימודים הבסיסית דומה במרבית המוסדות המקנים תואר ראשון בביוטכנולוגיה והיא על פי רוב מוקדשת לביסוס התשתית המדעית של הסטודנטים ובין השאר נלמדים נושאים כאלגברה ליניארית, חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי (חדו"א), פיזיקה, כימיה כללית וכימיה אורגנית. בנוסף, יקבלו הסטודנטים ידע ביולוגי מתקדם, בדגש על מיקרוביולוגיה, ביוכימיה, גנטיקה והנדסה גנטית; הם ילמדו כיצד לבצע תרביות תאים והפרדות חלבונים ושימוש בביוריאקטורים.

חלק מן המוסדות המלמדים תואר ראשון בביוטכנולוגיה מאפשרים התמקדות במסלולי התמחות בתחומים שונים בהם ניתנת הביוטכנולוגיה ליישום, כגון ביוטכנולוגיה רפואית, סביבתית או חקלאית, כמו גם ביוטכנולוגיה של בעלי חיים וביוטכנולוגיה פרמבצטית. מנגד, במוסדות אחרים ניתן דגש לשילוב הביוטכנולוגיה בתחום ההנדסה, ולכן נלמדים גם מקצועות מתחום זה, כגון הנדסת תהליכים, עקרונות תרמודינאמיקה, עקרונות זרימה ועקרונות מעבר חום וחומר. בשנה האחרונה ללימודים מתנסים הסטודנטים במחקר עצמאי בהיקף מוגבל, במסגרת פרויקט הגמר שעליהם להגיש.

קהל יעד לתואר ראשון בביוטכנולוגיה

לימודי התואר הראשון בביוטכנולוגיה יתאימו למי שניחנו בכישורים ויכולות לשילוב יצירתי וחדשני בין תחומי המדע, ומדעי החיים במיוחד, וההנדסה. רצוי לזכור כי המדובר בתעשייה מתפתחת, ועל כן ישנה משמעות מיוחדת ליכולת להגות רעיונות, פתרונות ומוצרים חדשניים.

אפשרויות תעסוקה בסיום תואר ראשון בביוטכנולוגיה

תעשיית הביוטכנולוגיה, כמו גם תעשיות התרופות, הקוסמטיקה והמזון, הינן תחומים בהם יכולים בוגרי התואר הראשון בביוטכנולוגיה המעוניינים בקריירה מקצועית רווחית. הבוגרים יוכלו להשתלב גם במכוני מחקר ומכוני תקינה, כמו גם בגופים העוסקים בנושאים סביבתיים. לאלו מבין הבוגרים המתעניינים יותר במחקר מאשר בפיתוח מוצרים תעשייתיים עתידים יתאימו לימודים מתקדמים לתואר שני בביוטכנולוגיה, ואף מעבר לכך.

להיות מוכנים לקראת "המאה של הביולוגיה"

המאה העשרים ואחת, כך אומרים, עתידה להיות זמנה של התפתחות מואצת בתחום הביולוגיה והיישומים שמקורם בתגליות וידע מתחום זה. הביוטכנולוגיה, על גווניה השונים, צפויה להיות אחד התחומים הבולטים גם היא, מאחר והיא עוסקת ישירות בפיתוח תהליכים, מוצרים ומערכות אשר מושתתים על ידע ביולוגי. מהותו של תחום הביוטכנולוגיה, כך מאמינים במחלקה ללימודי ביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן גוריון, היא בחזון אשר הוא מאפשר – חזון של פיתוח תרופות חדשניות, מענה גנטי למחלות שכיום נחשבות חשוכות מרפא וטיפול במפגעים סביבתיים.

בוגר לימודי התואר הראשון בביוטכנולוגיה יזכה בהשכלה רב-תחומית אשר עתידה למצב אותו בעמדה מקצועית איכותית לקראת ההתפתחויות הטכנולוגיות הצפויות.

קבל מידע על לימודי ביוטכנולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי ביוטכנולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר