לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה

אף שכיום מצוי המקצוע של ביוטכנולוגיה בראשית דרכו, מומחים צופים כי ההתפתחויות הטכנולוגיות המואצות של המאה ה – 21, בנוסף על פריצות דרך בתחומי הביולוגיה והרפואה ישפיעו גם על תחום זה באופן דרמטי, וכי התשתית והיישומים הביוטכנולוגיים יהפכו נדרשים ומפותחים ביותר.

כשהביולוגיה וההנדסה נפגשות

הביוטכנולוגיה הינה תחום טכנולוגי צעיר יחסית, אשר מצוי בתנופת התפתחות, ובמסגרתו רותמים ידע ביולוגי, בשילוב ידע מתחומי המדעים המדויקים וההנדסה, לטובת יישומים טכנולוגיים מתקדמים בתחומים שונים כגון חקלאות, רפואה, הנדסה גנטית ואחרים. אף על פי שהשימוש הטכנולוגי המתקדם בידע מסוג זה הינו התפתחות מודרנית עדכנית, הרעיון של שימוש בידע מעולם מדעי החיים לרווחתו ושימושו של האדם איננו רעיון חדש כלל: ביות חיות בר, גידול צמחים מסוגים שונים או הכלאות שונות שיהיו שימושית יותר לצרכיו של האדם מוכרות לנו משחר האנושות. כך, באופן הרחב ביותר מוגדרת כל טכנולוגיה אשר עושה שימוש במערכות ביולוגיות או באורגניזמים חיים (רקמות, תאים, גנים ועוד) במסגרת התהליכים או בייצור מוצרים שונים כ"ביוטכנולוגיה".

איפה ניתן ללמוד הנדסת ביוטכנולוגיה

לימודי הנדסת הביוטכנולוגיה זמינים במספר מוסדות אוניברסיטאיים בארץ, אולם בעיקר נלמד המקצוע במכללות השונות ברחבי הארץ, מאחר והמקצוע הינו לרוב בעל אוריינטציה יישומית ומעשית יותר מאשר מחקרית. עם זאת, רצוי לשים לב כי פעמים רבות בפועל ישנה חפיפה מסוימת בין לימודי "הנדסת ביוטכנולוגיה" ובין לימודי "ביוטכנולוגיה" (ולעיתים משולב תחום הביוטכנולוגיה גם עם תחום נוסף, כגון הנדסת מזון). במרבית המוסדות אין הבדל משמעותי בין שני התחומים, למעט דגשים מסוימים במסגרת תכניות הלימודים השונות אותן מציעים המוסדות השונים.

הטכניון

בטכניון, אחד המוסדות היוקרתיים בארץ ללימודים בתחומי המדע, הטכנולוגיה וההנדסה, נלמד תחום הביוטכנולוגיה במסגרת רחבה של "הנדסת ביוטכנולוגיה ומזון". שילוב התחומים מבטיח לסטודנטים ידע ויכולות מגוונים אשר עשויים להיות משמעותיים בשוק העבודה. בנוסף מעמיד הטכניון לרשות הסטודנטים שלוש תכניות מיוחדות לקראת תואר נוסף בתחומים משלימים: ביולוגיה, כימיה או הוראת הטכנולוגיה והמדעים (בתחומי מדע וכימיה או מדע וביולוגיה).

מכללת תל חי

מכללת תל חי השוכנת בצפון הארץ, בסמוך ליישוב כפר גלעדי ולעיר קריית שמונה, ממוקמת בסביבה ירוקה וייחודית. המכללה מתפתחת במהירות, ומציעה איכות אקדמית בנוסף על חיים סטודנטיאליים עשירים ותוססים. בנוסף על לימודי ביוטכנולוגיה לתואר ראשון, המכללה הינה אחד המוסדות הבודדים בארץ המקיימים לימודים לתואר שני בביוטכנולוגיה – במסלול מחקרי או במסלול עיוני, לבחירת הסטודנט. כבר במסגרת התואר הראשון בתחום מאפשרת המכללה לסטודנט להתמקד בתחום מסוים של הביוטכנולוגיה אשר מרתק אותו במיוחד, והיא מציעה חמישה מסלולים במסגרת לימודי התואר הראשון: ביוטכנולוגיה רפואית, סביבתית, חקלאית, פרמבצטית (המאפשרת השתלבות בתעשיית התרופות) או ביוטכנולוגיה של בעלי חיים.

אוניברסיטת בן גוריון

באוניברסיטת בן גוריון הממוקמת בעיר באר שבע הוקמה לפני מספר שנים המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה, אשר מקיימת לימודים לכל סוגי התארים בתחום, החל מתואר ראשון וכלה בדוקטורט. המחלקה מקפידה על תוכנית לימודים רחבה ככל האפשר הכוללת, בצד קורסי היסוד במדעים מדויקים והנדסה וקורסים בנושאי הליבה של הביוטכנולוגיה, גם הכשרה בהיבטים והשלכות רחבות של התחום, וכך נלמדים גם קורסים במנהל עסקים כמו גם באתיקה ומשפט בביוטכנולוגיה. גאוותה של המחלקה היא על הדגש שהיא שמה בהכשרת תלמידיה לקראת עבודה ומחקר בסביבות רב-תחומיות בצד מיקוד והתמחות בתחום מסוים.

מכללת הדסה ירושלים

במכללת הדסה הירושלמית נלמד תחום הביוטכנולוגיה לתואר ראשון במסגרת בית הספר למדעי הבריאות והחיים. גם כאן שמה המחלקה דגש על הכנת הסטודנטים באופן מיטבי לשוק העבודה, ומוקנים להם כלים נוספים על הידע והכלים המקצועיים הנדרשים ובהם קורסים באופן ההקמה, הפיתוח והניהול של סטרט-אפ ביוטכנולוגי. כיאה למכללה שהוקמה על ידי ארגון "הדסה" – ארגון הנשים ההתנדבותי הציוני הגדול ביותר בעולם המונה כשלוש מאות אלף נשים, מוענקות במסגרתה מלגות לסטודנטיות אשר יחלו לימודיהן בחוג לביוטכנולוגיה, במטרה לעודד בחירה של נשים בלימודים מסוג המדעים.

מטרת לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה

תכניות הלימודים השונות בביוטכנולוגיה נועדו להקנות לתלמידיהן ידע משני תחומים נפרדים, באופן שיוכלו לעשות שימוש בכלים שייתן להם אחד התחומים, ההנדסה והמדע המדויק – לטובת שימוש בידע שמקורו בתחום האחר – מדעי החיים או הביולוגיה. מורכבות זו דורשת כי הסטודנטים יהיו בעלי ידע רב ומקיף, ועל כן משלבות תכניות הלימודים הקניית בסיס מדעי נרחב – באמצעות לימודי מתמטיקה, פיסיקה, כימיה – כמו גם ידע ביולוגי מקיף. במסגרת לימודי הביולוגיה ילמדו הסטודנטים, בין השאר, קורסים בביולוגיה מולקולארית, ביולוגיה של התא, פיזיולוגיה של בעלי חיים, ביולוגיה ופיזיולוגיה של הצמח, גנטיקה, מיקרוביולוגיה ועוד רבים אחרים.

קהל יעד ללימודי הנדסת ביוטכנולוגיה

לימודי הביוטכנולוגיה מתאימים לבעלי היכולות המדעיות המדויקות שניחנו גם בסקרנות בכל הנוגע לתחומי מדעי החיים על רובדיהם השונים ומקוריות ויצירתיות הנדרשות לביצוע סינתזה של תחומים שונים לכדי פיתוחו של יישום או תחום חדשני.

משך הלימודים

לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה אורכים ארבע שנים לתואר ראשון, בהתאם לתוכניות הלימודים במוסדות השונים בהם נלמד התחום. במסגרת לימודי התואר השני אורכם של הלימודים הינו שנתיים.

אופק תעסוקתי לאחר הלימודים

לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה מאפשרים לבוגרים להמשיך ללימודים לתואר שני ושלישי בתחום או בתחומים קרובים כגון מדעי החיים או תחומי ההנדסה השונים (הנדסה אזרחית וסביבה, הנדסה ביו-רפואית ועוד). הבוגרים שיעדיפו לפנות לשוק העבודה יוכלו להשתלב בחברות ביוטכנולוגיה קיימות, להקים חברות מיזם (סטרט-אפ) בתחום, כמו גם להשתלב בתעשיית המזון, התרופות או הקוסמטיקה, כמו גם לעבוד במכוני מחקר או תקינה שונים, חברות יעוץ והדרכה ואף במסגרות ממשלתיות האמונות על פיקוח על תעשיית המזון.

לשלב ידע מתחומים שונים וליצור ידע חדש

ישראל הינה אחת המדינות בהן קצב התפתחותו של הייצור הטכנולוגי לאדם הינו מהגבוהים בעולם. במובן זה, תחום הביוטכנולוגיה צפוי להיות חוד החנית של התפתחות התעשייה הטכנולוגית בשנים הקרובות. במחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן גוריון, אשר פיתחה לאחרונה יישום מעבדתי ראשון שנקנה על ידי חברת ביוטכנולוגיה מסחרית, מאמינים שסוד התפתחותו המואצת של התחום טמון בחזון שהוא יוצר – חזון לפיתוח תרופות חדשניות, שכפול איברים להשתלה ויישומים חיוניים אחרים – כמו גם באתגרים הנובעים מחזון זה. אם יש לך היכולת, הסקרנות והרצון להיות חלק מן הכוח החלוץ שיקדם את פניו של חזון העתיד ואף יקרב את מימושו והגשמתו – יתכן מאוד שתחום הביוטכנולוגיה הוא המקום בשבילכם.

קבל מידע על לימודי ביוטכנולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי ביוטכנולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר