לימודי ביואינפורמטיקה

אם אתם מחפשים תחום לימודים חדש המשלב מחקר עדכני בביולוגיה, וכן כלים ממדעי המחשב, המתמטיקה והסטטיסטיקה, הביואינפורמטיקה יכולה להתאים לכם. במהלך התואר תלמדו לשלב מודלים מתמטיים, אלגוריתמים ותוכניות מחשב, ולהתמודד עם מאגרי מידע גדולים, בעיות בסיבוכיות גבוהה ועוד. בואו לקרוא על תואר שיכניס אתכם לחזית המדע!
לימודי ביואינפורמטיקה
צילום: dullhunk

לימודי ביואינפורמטיקה, מכשירים את הלומדים לחשיבה מרחבית ואנליטית. הלימודים מלמדים כיצד לבצע מחקרים שונים בתחום מדעי החיים וכן איסוף נתונים וניתוחים שונים. המטרה היא, שילוב בין התחום הנחקר, לבין השימוש במחשב ככלי עבודה במחקר הנתונים. במסגרת לימודי ביואינפורמטיקה, ילמדו הסטודנטים קורסים בנושאי מדעי החיים. כגון: פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, מבנה הגנום האנושי, ביוטכנולוגיה, ביולוגיה מולקולארית, גנטיקה. כן ילמדו קורסים בתחום מדעי המחשב. לדוגמא: מערכות הפעלה, יסודות במתמטיקה, חדו"א, סטטיסטיקה, שיטות חישוב, מודולים וכן קורסים נוספים.

מהי ביואינפורמטיקה?

ככול שהטכנולוגיה התפתחה, התפתחו המחקרים בתחומי מדעי החיים. נוצר מצב, בו כמות הנתונים ממחקרים שונים הינה עצומה. היכולת להתמודד עם כמות מידע רב, היא ע"י קטלוג, מיון וסיווג לפי מאפיינים מיוחדים. זאת על מנת שיהיה ניתן לבצע ניתוחים שונים של מסת הנתונים הזו. המענה לכך היה שימוש במחשב. לשם כך, פותחו תוכנות יישומיות, אשר התמודדו עם דרישות אלה.

להלן מספר דוגמאות: כאשר פוענח הצופן הגנטי, הוכנס המידע לתוך המחשב באופן שניתן היה לראות את המבנה המולקולארי של ה- ד.נ.א (DNA). באמצעות המחשב, ניתן היה לבצע על גבי הנתונים, פעולות שונות שאפשרו למחקר להרחיב את משרעת תחומי החקר וזאת עקב שימוש במחשב. ביואינפורמטיקה, העצימה את היכולת לבצע הסקת מסקנות מנתוני מחקרים.

מסלולים נוספים ללימודי ביואינפורמטיקה

קהל יעד ללימודי ביואינפורמטיקה

לימודי ביואינפורמטיקה הן עבור סטודנטים המעוניינים לעסוק בתחום מאתגר וחדשני הדורש חשיבה אנליטית ומחקר בתחום הביולוגיה.

התמחויות בלימודי ביואינפורמטיקה

מרבית תחומי ההתמחות של תחום ביואינפורמטיקה, הם בנושאי הגנום. הביולוגיה חישובית או כפי שהיא נקראת גם כן ביואינפורמטיקה. הביואינפורמטיקה הוא תחום, שפתח אספקט למעשי של שינוי האורגניזמים הקיימים. לדוגמא: בנושא של השבחת פירות וירקות על ידי שינויי במבנה הגנטי, טיפול בריפוי ומניעה של מחלות בבעלי חיים, פיתוח נושא התרופות על סמך ההבנות על המבנה של הגנום האנושי.

משך זמן לימודי ביואינפורמטיקה

לימודי תואר ראשון בביולוגיה או מדעי המחשב כאשר ההתמחות העיקרית היא ביואינפורמטיקה נמשכים כשלוש עד ארבע שנים. לימודי המשך לתואר שני נמשכים כשנתיים.

שכר ותעסוקה עם סיום לימודי ביואינפורמטיקה

תחום ביואינפורמטיקה, מתאים גם לאנשים מתחום הנדסת מחשבים או הנדסת תוכנה, בעלי גישה למדעי החיים. בחברות העוסקות בתחום פיתוח תרופות, נמצא דרישה לעובדים בתחום ביואינפורמטיקה. בתחום המחקר ישנה אפשרות, להתפתח ולשלב ידע בתחום המחשוב עם שילוב של מחקרים בתחומי צמחים, ואורגניזמים בכלל. תחום ביואינפורמטיקה מתפתח גם בתחום ייצור מוצרים ביולוגים. תעשייה וחקלאות העוסקים בהשבחה ישתמשו בתחום ככלי עבודה. בשנים האחרונות נמצא גם דרישה בחברות הייטק דרישה לאנשי ביואינפורמטיקה. חברות העוסקות בהנדסת מכונות הנדסת מזון וכן בבתי חולים ובאוניברסיטאות.

להתחיל לחשוב אנליטי

ביואינפורמטיקה היא למעשה מידע מבוקר. האמירה מידע הוא הכוח של המחר, הופכת למציאות בימינו, אין ספק כי התחום שנולד לא מזמן פותח את המידע המורכב והעצום להרבה מאוד אפשרויות של התפתחות ושינוי.
לימודים בתחום ביואינפורמטיקה מבטיחים לך להיות מעודכן ועדכני בטכנולוגיות המתקדמות ביות בתחום מחקר החיים ובתחום המחשוב.


עוד על לימודי ביואינפורמטיקה

תואר שני בביואינפורמטיקה בואו להכיר את הביולוגיה החישובית תחום הביואינפורמטיקה הינו התפתחות עדכנית יחסית בתחום המחקר הביולוגי, אשר נובעת מן החידושים הטכנולוגיים והיכולת הגוברת והולכת לרתום את עולם המחשוב לטובת המחקר המדעי: מחשבים חדשים ותוכנות מתקדמות משנים באופן להמשך קריאה »