לימודי מדעים

מדעים הם מכלול הגישות השונות של המחקרים השונים. מדעים מדויקים, בניגוד למדעי החברה, יעסקו במודלים מתמטיים שיחזרו על עצמם, בתופעות פיזיקאליות או כימיות. כך שבכל פעם שנבצע את אותו ניסוי, אמורה להתקבל תוצאה זהה. מדעי החברה לעומתם, עוסקים בהנחות ותיאוריות שאינן מדויקות וחד משמעית מדעים כפי שהם מייצגים את הצפוי, הברור והמדויק.

מה הם לימודי מדעים?

לימודי מדעים
צילום: Vintage Collective

לימודי מדעים, עוסקים בחקר ואיסוף נתונים בתחום הנבדק. לימודי מדעים הנם כותרת כוללת, של מספר רב של תחומי לימוד. מדעים מדויקים, בוחנים ובודקים את החומר הדומם על כל חלקיו ותכנותיו, מהחלק הקטן ביותר, המולקולה ועד לגרמי השמים. הבחינה של החומר הינה מאספקטים רבים. אספקטים אלה הבוחנים את ההתנהלות המתמטית את רכיבי החומר מבחינה כימית, התנהגות פיזיקאלית ועוד. במסגרת לימודי המדעים, נמצא לימודי פיזיקה, לימודי כימיה, לימודי מתמטיקה וכדו'.

מטרת לימודי מדעים

מטרת לימודי מדעים היא להקנות לסטודנטים את הכלים וההכשרה בכדי לדעת ולעסוק בתחום המדעים שבחר, מתוך מגוון התחומים הרבים הנכללים בלימודי מדעים.

קהל יעד ללימודי מדעים

לימודי מדעים, הנם עבור סטודנטים, המעוניינים להעשיר את הידע וההכשרה שלהם, בתחום ספציפי, מתוך לימודי המדעים. כדי ללמוד את תחום המדעים, נדרשת חשיבה אנליטית, גישה, יכולת הבנה מרחבית ומתמטית.

התמחויות בלימודי מדעים

במסגרת לימודי מדעים, נמצא התמחויות שונות. אנו נפרט מספר התמחויות עיקריות:

מתמטיקה

מעבר למתמטיקה שאנו מכירים, תחום המתמטיקה, עוסק בחקר בתבניות ובדפוסים של מספרים וכמויות. המתמטיקה עוסקת כמו כן במחקר של שינוי ובמחקר של המרחב מבחינה מתמטית.

מתמטיקה שימושית

עוסקת בתחומים המסייעים לתחומים אחרים., כגון: כלכלה ותופעות חברתיות. המתמטיקה השימושית, מסייעת לארגונים שונים, לייעל ותפעל את פונקצית הרווח שלהם, באופן יעיל. זאת על פי ניתוח תהליכים עסקיים, המושפעים מתופעות חברתיות. המתמטיקה השימושית, באה לעזרת מדעים השונים ומכמת את הנתונים להסקת מסקנות אופרטיביות.

תורת המשחקים

לימודי מדעים
צילום: brewbooks

תורת המשחקים משתמשת במתמטיקה, על מנת לחזות ולצפות תהליכים ודרכי פעולה בענפים שונים, שאינם דווקא מתמטיים. לדוגמא: במנהל עסקים או בחקר ההתנהגויות ובפסיכולוגיה. תורת המשחקים טוענת, כי ישנן תהליכים קבועים של התנהלות בכל מצב אפשרי וזאת ניתן לצפות מראש ע"י מודלים שונים.

מדעי המחשב

במדעי המחשב עוסקים בחקר בעיות חישוביות, מודלים של אלגוריתמים, לימוד שפות תכנות ויישומם, פיתוח ובניה של מסדי נתונים, הכרת רכיבי חומרה ותשתית, לימוד יישומי הצפנה, ראיה ממוחשבת, בינה מלאכותית, מערכות הפעלה אינטרנט ועוד תחומים רבים נוספים. הלימוד בתחום המדעי המחשב, פותח דרך ואפשרויות להשתלבות במערך ההיטק ובארגונים רבים, משולבי טכנולוגיות מתקדמות.

כימיה פיזיקאלית

ענף בתחום הכימיה, אשר עוסק בשינויים בחומר ומבנהו הכימי. כתוצאה מהפעלת פרמטרים שונים המשתמשים בחוקי הפיזיקה, גורמים לחומר לשנות את צורתו, הרכבו ותכונותיו. הפעלה של פעולה פיזיקאלית על חומר המשנה את הרכבו, כתוצאה מכך מתאפשר השימוש בתחום זה בתעשייה, בענפי הטכנולוגיה הזעירה. תחומים אשר יוצאים נשכרים ממחקר בתחום זה הנם, תחומים העוסקים בהרכבי מתכות ושיפורם, כגון בתעשייה הצבאית ועד תעשיית חלל.

כימיה קוונטית

כימיה קוונטית, עוסקת בשינויים שקורים בחומר, בגדלים קטנים ביותר, ברמת אטום. כאשר תחום זה, חוקר את השתנות החומר ברמה המולקולארית ואף ברמות קטנות מכך, כתוצאה מהחלה של תכונות פיזיקאליות על חומר. כימיה קוונטית עוסקת בתחום של שדות קוונטים אשר הינם היחסים בין האלקטרונים השונים בחומר. כמו כן עוסקת הכימיה הקוונטית עוסקת במכניקת הקוונטים.

ביוכימיה

זהו מדע העוסק בחקר התחום הביולוגי ברמה המולקולארית, מה שמאפשר חקירה של וירוסים חיידקים וגורמי מחלות שונות. על ידי ניתוח הנתונים והבנתם, חיפוש ומציאת תרופות מונעות. כמו כן מחקרים אלה מסייעים בהארכת איכות ותוחלת החיים. הביוכימיה עוסקת בתחומים הנזכרים גם לגבי צמחים בעלי חיים.

פיזיקה

פיזיקה הינה ענף בתחום המדעים, העוסק בחקר תופעות של חומר והתנהגויות שונות שלו. מרבית התופעות הפיזיקאליות, מקושרות לתחומים שונים כגון: המתמטיקה, תורת המכונות, תורת החשמל, יחסים בחומר, תנועה של גופים במרחב וכדו'. תחום זה הנו בעל משמעות חשובה בלימודי המדעים, הרבה תחומים התפתחו על סמך תיאוריות פיזיקאליות שהן למעשה חוקי הפיזיקה.

פיזיקה גרעינית

תחום בעוסק בחקר האטום וחלקיו, התנהגות האטום, מבנה, הכוחות האנרגטיים שפועלים בו והשפעתם על המרחב. תחום מחקרי הפועל לפיתוח אנרגיה חליפית. המחקר בפיזיקה גרעינית התפתח לאחר פרסום תורת היחסות של איינשטיין שהגדירה את המסה האנרגטית של האטום E =MC2. כיום משתמשים במחקרי פיזיקה גרעינית לבניה של כורים ליצירת חשמל ולתעשיות צבאיות.

אסטרונומיה

תחום העוסק בחקר גרמי השמים, השפעות על כדור הארץ. מדע זה, עוסק בצפייה בחקר של היקום כולו,גלקסיות וכוכבים שונים, בתופעות שונות ברחבי החלל, כגון חורים שחורים, כוכבי שביט, אסטרואידים וכדו'.

אסטרופיזיקה

הוא תחום השייך גם לפיזיקה וגם לאסטרונומיה. בתחום זה נלמדות ונחקרות תופעות פיזיקאליות של היקום. האסטרופיזיקה, בוחנת תופעות על ידי שימוש בתורות פיזיקאליות שונות בתחום האסטרונומיה.

גאודזיה

תחום העוסק במיפוי כדור הארץ, הן מבחינת גיאוגרפיה והן מבחינת כוחות הכבידה. נוכל לראות, כי המיפויים עשויים להיות שימושיים, הן בתחומי הבניה והן מבחינת מיפוי של שטחים גדולים ע"י לוויינים.

מדעי הסביבה

מדע זה, עוסק בחיים על פני כדור הארץ מבחינת יחסי גומלין של אוכלוסיות שונות. כמו כן עוסק בחקר האקלים, חקר פיזור האוכלוסיות השונות וחקר מאובנים. מדעי הסביבה, עוסקים בבעלי חיים, בצמחים וההשפעות השונות עליהן מבחינת בתי גידול, מבנה פיזי ותחומים נוספים.

ננוטכנולוגיה

תחום העוסק בטכנולוגיות בחלקיקים קטנים, הנמדדים בננומטרים בודדים. מחקרים בתחום, עוסקים בהנדסה של הרכבי חומר חדשים, פיתוחים ומחקר של מבנה גנטי.

משך זמן לימודי מדעים

משך זמן לימודי מדעים לתואר ראשון, הוא בין שלוש לארבע שנים. לימודי מדעים לתואר שני ,הוא בין שנה לשלוש שנים, בהתאם לתחום ההתמחות.

קריירה ושכר של בוגרי מדעים

בוגרי מדעים יוכלו להשתלב בתחומים רבים. אלה שהתמחו בתחום כימיה, יוכלו לפנות למעבדות תעשייתיות, כגון: טבע., בוגרים אשר התמחו בתחום המתמטיקה או מדעי החשב, יוכלו להשתלב בארגוני הייטק. בוגרי פיזיקה, יוכלו להמשיך את התמחותם בנושא מחקר בארגוני תעשיה ופיתוח שונים.

תחום המדעים הינו רחב ההיקף. הוא פותח בפנינו אינספור אפשרויות להתפתחות ומחקר. תחום זה הנו מתקדם ככול שהטכנולוגיה מתפתחת. ללמוד היום מדעים, זאת דרך נפלאה להצלחה של המחר.

קבל מידע על לימודי ביולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי מדעים

לימודי פיזיקה
לימודי פיזיקה צילום: mansionwb
מאז שחר ההיסטוריה האדם ניסה ללמוד ולהבין את התנהגות החומר, האדם רצה לדעת מדוע עצמים נופלים לאדמה, מדוע לחומרים יש תכונות שונות, כיצד התכונות משפיעות על החומר, מה להמשך קריאה »
לימודי סביבה לימודי סביבה הם חיוניים במיוחד לעתידנו
צילום: photoloni
לימודי סביבה נחשבים ללימודים חדשים יחסית והם תוצאה ישירה של המשבר הסביבתי, שעל פי התיאוריה של פעילי הסביבה, משבר זה רק ילך להמשך קריאה »
לימודי סטטיסטיקה בעולם של אי ודאות, סטטיסטיקה היא התשובה
לימודי סטטיסטיקה צילום: kevindooley
סטטיסטיקה היא תחום ידע הנע בין מתמטיקה למדע שמטרתו לנתח נתונים כמותיים, לאפיין אותם ולנסות להוציא מסקנות כלליות מהנתונים החלקיים. להמשך קריאה »
לימודי מתמטיקה "המתמטיקה – מלכת המדעים" המתמטיקה היא המדע הקדום ביותר בתולדות האנושות, והיא נמצאת בבסיסם של תחומי ידע רבים אחרים כמו סטטיסטיקה, לוגיקה, פיזיקה, כימיה וביולוגיה. המתמטיקה בתחילתה שימשה לצרכים מעשיים כמו חישוב כמויות במסחר וחישוב להמשך קריאה »
לימודי מערכות מידע לימודי מערכות מידע, אין מקום שלא זקוק לכך
לימודי מערכות מידע צילום: jwyg
מערכות מידע נוגעות היום לכל תחום בחיים שלנו, אם בעבר רק מקומות כגון: משרד הפנים, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי ביולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר