מידע הכרחי למועמד לייעוץ חינוכי

עובדות על תחום הלימודים

  • התחום של ייעוץ חינוכי הוא בעל חשיבות משמעותית ולעיתים מכרעת לגבי התמודדותם של ילדים עם קשיים שונים במערכות החינוך ובחיי היומיום בסביבתם הטבעית. יועצים חינוכיים הם אנשי מקצוע בעלי ידע מקיף ומעמיק בחינוך על היבטיו השונים. בישראל ניתן ללמוד ייעוץ חינוכי בדרך כלל לתואר שני, לאחר סיום תואר ראשון רלבנטי בתחום החינוך ולרוב לאחר עבודה מעשית בהוראה. התחום נלמד במכללות רבות, מתוקצבות ופרטיות וכן באוניברסיטאות השונות.
  • בוגרי מסלול ייעוץ חינוכי משתלבים בעבודה במערכות החינוך השונות בישראל, ממלכתיות ופרטיות, וגם בחברות עסקיות שמעניקות שירותים למגזר החינוכי ואף בתור עצמאים בעבודה פרטית מול הורים וילדים.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • במערכת החינוך האמריקאית והישראלית, אין כיום כללי אתיקה הקשורים להתנהגות המורים במדיה החברתית, זאת למרות שמורים רבים החל מהיסודי ועד התיכון פעילים בפייסבוק. חוקרי החינוך ד"ר אברהם רותם ועידית נוי, החליטו להעלות לרשת האינטרנט אתר שעוסק בכללי האתיקה של פעילות המורים באינטרנט. הכללים בשלב זה הם המלצה בלבד, אך נראה שמשרד החינוך יאמץ בקרוב חלק מהם. שניי היועצים ממליצים למורים להימנע לחלוטין משימוש בפייסבוק ואם בכל זאת הם משתמשים ברשת זו, עליהם לא להיענות להצעות חברות של תלמידים וגם לא להציע חברות לתלמידיהם, אלא אם מדובר בפעילות חינוכית.
  • מכיוון שאין חוק שמגדיר לגביי מי רשאי לעסוק בפסיכותרפיה, בעבר גם יועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים וכל אדם אחר שחושב שהכשרתו מספקת לעיסוק במקצוע זה, יכלו להיות פסיכותרפיסטים. ואילו על פסיכולוגים חינוכיים או שיקומיים שסיימו התמחות נאסר לעסוק בכך. תיקון בחוק שהוכנס לאחרונה מאפשר לכל פסיכולוג בדרגת מומחה לעסוק בפסיכותרפיה, זאת למרות שהוא אינו פסיכולוג קליני.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • מבוך השמירה על סודיות בייעוץ חינוכי: תיאוריה, מחקר ומעשה / רבקה לזובסקי
  • תמורות בחינוך / יובל דרור
  • היוועצות מעצימה: תיאוריה ומעשה / רחל ארהרד

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי ייעוץ חינוכי?
על פי רוב לימודי ייעוץ חינוכי הם לתואר שני ונמשכים 2-3 שנים, כאשר ישנם מוסדות לימוד שבהם מתכונת הלימודים כוללת גם סמסטר קיץ.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
בחלק מהמוסדות. יש מוסדות אקדמיים שדורשים בחירת התמחות בייעוץ חינוכי ויש כאלו שמנהיגים תכנית כללית שכבר כוללת בתוכה את לימודי התמחות לגבי ייעוץ. ניתן ללמוד ייעוץ חינוכי במסלול מחקרי או במסלול יישומי במוסדות שמבקשים בחירת התמחות וכמו כן אפשרויות התמחות בתחום זה הן ייעוץ חינוכי בגיל הרך, התמחות בהנחיית קבוצות או ייעוץ חינוכי כללי לבתי ספר.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי ייעוץ חינוכי?
שכר הלימוד משתנה בהתאם למוסד האקדמי והאם הוא מסובסד ומתוקצב על ידי המועצה להשכלה גבוהה. במוסדות מתוקצבים שכר הלימוד לתואר שני בייעוץ חינוכי עומד על כ-12,500 ש"ח לשנה ואילו במוסדות הפרטיים העלות יכולה להגיע לסכומים של כ-17,000 ש"ח לשנה ואף גבוה מכך.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי ייעוץ חינוכי הם קשים?
בגלל שמדובר לרוב על מסלול לימודים לתואר שני אז תנאי הקבלה מחייבים כמובן תואר ראשון, תנאי הקבלה לייעוץ חינוכי נחשבים מעט גבוהים יותר מהמקובל לתארים שניים בחינוך, מפאת הרגישות של התפקיד בפועל. ברוב המוסדות יש צורך בממוצע ציונים בתואר הראשון של מעל 85 ויש חובה לתעודת הוראה, כמו כן במקרים רבים יש דרישה לראיון אישי.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי ייעוץ חינוכי
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי ייעוץ חינוכי
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר