להיות יועץ חינוכי

בעל המקצוע

יועץ חינוכי (בישראל רוב העוסקים במקצוע הן למשעה יועצות חינוכיות) הוא בעל מקצוע בעל ידיעות מקיפות ומעמיקות בתחומי החינוך ברמת המאקרו וגם ברמת המיקרו לגבי ההתנהלות מול ילדים ספציפיים. יועץ חינוכי עוסק בהתמודדות וסיוע לילדים בקשיים לימודיים ובעיקר רגשיים, היועץ מלווה את מערכת החינוך הרלבנטית בה הוא מועסק או שלה הוא מייעץ לגבי תהליכים חינוכיים ונושאי מדיניות חינוכית, כמו גם בעבודה שוטפת מול ילדים שחווים קשיים במערכת או בבית.

היועץ גם מלווה את הילדים, בכל שלבי הלימודים וההתפתחות, מלווה את משפחתם ואת אנשי המקצוע שעובדים מול הילדים, תפקידו של יועץ חינוכי הוא לעודד, להכווין ולתת כלים להתמודד עם הקשיים לילדים עצמם ולמערכת. יועץ חינוכי הוא איש או אשת חינוך ותיק, לאחר סיום לימודי התואר הראשון ולרוב לאחר עבודה מסוימת בהוראה או במערכות החינוך.

איך נראה יום עבודה

יום העבודה של יועץ חינוכי הוא דינמי וכולל מקרים רבים שחלקם ידועים מראש וחלקם נקבעים על פי הלך הדברים במערכת החינוכית בה הוא או היא עובדים. כמובן שיום העבודה מתנהל במסגרות חינוכיות כגון בתי ספר, מערכות לגיל הרך וכדומה, מול ילדים ספציפיים במפגשים אחד-על-אחד, מול הורים, מול מורים ספציפיים או במפגשים מערכתיים עם כמה גורמים במערכת החינוכית הרלבנטית. עבודתו של יועץ חינוכי מצריכה התחשבות במגוון מערכות וגורמים בעלי השפעה וכן לקיחה בחשבון של סיטואציות שונות לצד אפשרויות השפעה חיובית על המצב.

התמחות

באופן כללי ישנה תקופת התמחות (סטאז') של שנה בעבודה מעשית בתור יועץ חינוכי, תחת פיקוח וליווי של גורם מקצועי. בוגרי מסלול ייעוץ חינוכי לתואר שני הם אנשי מקצוע שכבר עסקו בהוראה והיו בתוך מערכות החינוך למיניהן. כמו כן מסלול הלימודים הוא ארוך יחסית וכולל התנסויות מעשיות רבות, כך שבסיום הלימודים הבוגרים מוכנים למעשה לתחילת עבודה. מסלולי הלימודים עצמם לייעוץ חינוכי לתואר שני יכולים לכלול בחירה של מגמות התמחות ויכולים גם להיות כלליים וללא התמחות – בהתאם למוסד הלימוד. תחומי התמחות שכן ניתן לבחור הם למשל ייעוץ חינוכי לגיל הרך, ייעוץ חינוכי בדגש על הנחיית קבוצות, מסלול יישומי או מסלול מחקרי.

שוק העבודה והשכר

יועץ חינוכי יכול להשתלב כמובן במערכות החינוך השונות בישראל, לרוב במערכת הממלכתית אך גם במסגרות חינוכיות פרטיות, החל מגיל הרך ועד מסגרות ספציפיות לאוכלוסיות מסוימות. כמו כן, יועץ חינוכי יכול להשתלב בעבודה במגזר הפרטי בגופים חיצוניים שמעניקים שירותי ייעוץ למערכות חינוך ,או בחברות שמפתחות פתרונות טכנולוגיים למגזר ההוראה והחינוך.

השכר של יועץ חינוכי הוא בסופו של דבר גבוה יותר מאשר של עובד הוראה וכמו כן התואר המקצועי הזה מעניק פתח להתקדמות מקצועית רחבה יחסית ואף לעבודה בצורה פרטית. המשכורות ההתחלתיות והבסיסיות של יועצים חינוכיים במערכת החינוך הממלכתית נעות סביב 5,000-7,000 ש"ח לחודש, עם הניסיון והוותק השכר יכול לעלות ואם מתקדמים למתן ייעוץ פרטי אז כמובן שרמות ההכנסה לכל ייעוץ עולות.

יתרונות בשוק

מערכת החינוך בישראל ניצבת בפני אתגרים רבים שמצריכים ידע מקצועי מקיף של האנשים שמלווים אותה ומשפיעים על קבלת ההחלטות בה, כמו כן, ילדי ישראל חווים קשיים רבים בחיי היומיום ובלימודים באופן ספציפי, כפי שילדים תמיד חוו במערכות החינוך, לכן יש ביקוש ליועצים חינוכיים מקצועיים ואיכותיים שיכולים להוות השפעה חיובית על הילדים עצמם ולקדם אותם להצלחה וכן בעלי השפעה מכוונת על מערכות חינוך ספציפיות.

קבל מידע על לימודי ייעוץ חינוכי
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי ייעוץ חינוכי
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר