מידע הכרחי למועמד לחינוך גופני

עובדות על תחום הלימודים

  • בישראל לימודי חינוך גופני נערכים בעיקר במכללות השונות, כאשר באופן טבעי רוב המכללות המציעות מסלול חינוך גופני הן מוסדות אקדמיים שמתמחים בתחום החינוך, אך ישנן מכללות אחרות שמציעות לימודים לקראת עבודה בתור מורים לספורט שאינן ייעודיות רק לחינוך. בעבר מורים לספורט וחינוך גופני בישראל היו במקרים רבים מדי אנשים ללא הכשרה מתאימה בתחום ההוראה והחינוך הגופני בפרט ועובדה זו יצרה ניכור של תלמידים רבים לתחום וכן פגיעה בהישגים. כיום מצב זה השתנה לטובה ומורים לספורט, חינוך גופני ולמקצועות תחרותיים ספציפיים, הם ברוב מוחלט של המקרים בוגרי לימודי חינוך גופני, או הכשרה מקצועית רלבנטית אחרת.
  • המסלולים לחינוך גופני כוללים לימודים לתואר ראשו כללי BA, בחינוך גופני או ספורט ומסלול נפוץ יותר של תואר ראשון B.Ed בחינוך גופני שכולל תעודת הוראה והוא גם לרוב מעט ארוך יותר. מעבר ללימודים כלליים על פיזיולוגיה, אנטומיה, חינוך וכדומה סטודנטים לחינוך גופני לומדים קורסי בחירה ספציפיים שמקנים להם התמחות בתחום מסוים.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • בימינו, כאשר הילדים ובני הנוער "מבלים" זמן רב מאוד מול המחשב, הטלוויזיה ומכשירים ניידים אחרים, חשיבות הפעילות הגופנית ובעיקר החינוך לאורח חיים פעיל עולה משמעותית ומקבלת מעמד מחייב מאוד לגבי המשך החיים של דור העתיד של ישראל. הזמן הממוצע שילד או מתבגר ישראלי מבלה בפעילות פיזית חיונית ולא בישיבה מול אמצעי בידור כלשהו הולך ויורד מדי שנה. בהחלט יש לכך השפעה הן על נתוני השמנה ובעיות בריאות שונות בקרב קבוצות הגיל הצעירות וכמובן שישנה השפעה על המשך החיים ועל ההתפתחות תקינה של ילדים.
  • ממחקרים רבים שנערכו על כל טווח הגילאים, פעילות גופנית מתאימה ושגרתית היא דבר חיוני וחיובי מאוד לכל מי שמבצע אותה. פעילות גופנית תורמת משמעותית לבריאות פיזית ונפשית תקינה ולגבי ילדים נמצאו תוצאות והשפעות חיוביות לפעילות גופנית אינטנסיבית על צמיחה נכונה מבחינה פיזית ועל פיתוח יכולות שונות החל ממוטוריקה ועד ריכוז, שאפתנות ושאר היבטים התורמים להעשרת עולמם של ילדים והקניית נקודת זינוק טובה יותר לעתיד.
  • מנתונים שהוצגו לוועדת החינוך של הכנסת עולה כי רק ברבע מבתי הספר בישראל קיימים אולמות ספורט וכי תלמידים לומדים בממוצע רק שעתיים שבועיות של חינוך גופני לעומת 5 שעות הממוצע במדינות ה-OECD. נתונים אלו לצד נתונים שמצביעים על כך שכל ילד שלישי בגיל גן חובה (!) סובל מעודף משקל הם בהחלט מדאיגים והמדינה אמורה וצפויה להקדיש לנושא תקציבים ודיונים.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • במגרש המשחקים: ספורט וחברה באלף השלישי / גלילי, בן-פורת, לידור
  • עקרונות ותהליכים בחינוך הגופני בביה"ס העל יסודי / י. שוויד
  • פיזיולוגיה של המאמץ / דנה אדלר-פורטל או ספר מאת עמרי ענבר ושחר נייס
  • מגוון ספרי ספורט וחינוך גופני מקצועיים באתר מכון וינגייט

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי חינוך גופני?
לימודים אקדמיים של חינוך גופני נמשכים בין שלוש לארבע שנים, במקרים מסוימים המסלול שכולל תעודת הוראה מתארך ל-4 שנים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
סטודנטים לחינוך גופני לומדים לימודים כללים של נושאים רלבנטיים רבים לתחום, ומעבר לכך עליהם לבחור קורסי בחירה שמהווים מעין התמחות – קורסי הבחירה מקנים לסטודנטים הכשרות ספציפיות בתור מאמנים בתחומים כגון ריצה, כדורגל, חדר כושר, מכשירים וכדומה.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי חינוך גופני?
שכר הלימוד לחינוך גופני נע מהרף הנמוך ביותר של שכ"ל אוניברסיטאי ועד רמות גבוהות יותר של עד 20,000 ש"ח לשנה במכללות הפרטיות למיניהן.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי חינוך גופני הם קשים?
באופן כללי לא מדובר על תנאי קבלה קשים מבחינה אקדמית, אך באופן טבעי חלק מהמוסדות דורשים מעבר של מבחן קבלה פיזי כי הלימודים כוללים מרכיבים פיזיים רבים לצד הלימודים העיוניים.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי חינוך גופני
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי חינוך גופני
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר