מידע הכרחי למועמד לגננות

מידע הכרחי למועמדת ללימודי גננות

  • אין ספק כי כל מי שניגשת (או ניגש!) לתחום של לימודי גננות נכנסת לתחום חשוב בצורה בלתי רגילה ובעל השפעה עמוקה על חייהם של אחרים, גננות מחזיקות בידיהן יכולת ואפשרות להשפיע מהותית על התפתחותם של ילדים בגיל הרך ובהחלט מדובר על תחום לימודים ועבודה בעל משמעות, חשיבות, תחום מאתגר וקשה מבחינות רבות, אך כזה שיכול בהחלט לספק תגמולים רבים ומשמעותיים מבחינת עשייה, הרגשה, תחושות סיפוק וכדומה.
  • לימודי גננות הם לרוב תחום לימודים אשר נלמד במסגרת של מכללות מוכרות לחינוך ובאוניברסיטאות למיניהן, כאשר ישנם מסלולים לתעודת הוראה ותואר ראשון (במכללות לחינוך ואוניברסיטאות) ומסלולי לימודי תעודה אשר כוללים פחות שעות לימוד והתמקדות בגילאים ספציפיים, כמובן שתואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה לגיל הרך הם כלים מקצועיים איכותיים יותר לעבודה בתחום וכן מקנים נקודת התחלה טובה יותר תעסוקתית.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • חלק מהחדשות העדכניות מתחום הגננות דווקא עשויות מעט להרתיע מועמדות ללימודי התחום ועבודה בו. בחודש פברואר 2011 הגננות בירושלים הביעו מחאה קשה כנגד אלימות שהן חוות מצד הילדים הקטנים בהן הן מטפלות במסגרות השונות בעיר. הגננות אף ערכו שביתת מחאה קצרה בה פתחו את גני הילדים בעיר מאוחר יותר מן הרגיל באחד מימי השישי, המהלך לווה בתמיכה מלאה של הסתדרות המורים.
  • לאחרונה נשמעים יותר קולות לגבי הבעייתיות של גני ילדים ומסגרות חינוכיות עד גיל 3, עד גיל זה המדינה איננה מעניקה סבסוד וגם אין ממש פיקוח על כל המסגרות הקיימות. מצב זה מביא לכך שהורים לכ-400,000 ילדים מכניסים אותם למסגרות פרטיות, בעלות אסטרונומית של עד 3,500 ש"ח לעיתים. ישנם מעונות יום מסובסדים ומפוקחים, אך לא מספיק לכל הילדים בגילאים אלו ולא בכל מקום, עובדה אשר עשויה ליצור פתח לבעיות הן מבחינה תקציבית להורים, והן מבחינת היעדר פיקוח על המסגרות הפרטיות השונות (לחלקן יש פיקוח) שמטפלות ב"משאב" הכי חשוב שלנו – הילדים.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • עם מי שיחקת בגן היום – העולם החברתי של הגיל הרך / ד"ר עדה בקר
  • מה הסיפור? / ד"ר מיכל סגל
  • המדריך הישראלי להורים / הילי כוכבי וד"ר אמירם רביב
  • ציורים מדברים / מיכל וימר
  • יחסי גומלין בגיל הרך / לסלי אבוט והלן מוילט

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי גננות?
הלימודים אורכים לרוב ארבע שנים וקיימים מסלולים מזורזים לאקדמאים או אנשי חינוך. מעבר למסלולי לימודי גננות שמקנים תעודת הוראה ותואר אקדמי, ישנם מסלולים ספציפיים של לימודי תעודה אשר נמשכים פחות זמן.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
לימודי גננות לתואר ראשון ותעודת הוראה ברוב המקרים אינם כוללים התמחות ספציפית, אלא הם מכילים לימודים מקיפים על חינוך והוראה לילדים בגילאים 0-6. ישנם מוסדות לימוד אשר כוללים במסגרת לימודי גננות, במתכונת דו-חוגית, התמחות בחינוך בגיל הרך לצד התמחות נוספת או לימוד נושאים נוספים מתחום החינוך. לימודי גננות במתכונת של לימודי תעודה כן כוללים התמחות, שמחולקת על פי חתכי גילאים מצומצמים יותר בתוך הטווח של 0-6.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי גננות?
שכר הלימוד בתחום לימודי גיל הרך, לתעודת הוראה ותואר ראשון אקדמי, נע בין שכ"ל אוניברסיטאי מופחת של כ-9,500 ש"ח לשנה ועד כ-12,800 ש"ח לשנה.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי גננות הם קשים?
לא. ברוב המוסדות המציעים לימודי גננות לתואר ראשון תנאי הקבלה כוללים ציון פסיכומטרי של כ-475 וממוצע בגרויות של כ-85. לא בכל מקום ומקרה יש דרישה לפסיכומטרי.

אתרי אינטרנט