להיות מהנדס תעשייה וניהול

הנדסת תעשייה וניהול היא תחום נפרד ושונה מתחומי ההנדסה האחרים. זהו לא תחום טכנולוגי או מדעי בהווייתו, אלא תחום הנדסי אשר מצריך יכולות אנליטיות, ידע בנושאים ריאליים וכזה שנולד מצורך מהותי של התעשייה והמשק לאנשי מקצוע איכותיים שישלבו בין תחום הניהול לתפקידים הנדסיים למיניהם.

בעל המקצוע

מהנדסי תעשייה וניהול הם מהנדסים מוסמכים הרשאיים להירשם בפנקס המהנדסים. אלו הם בעלי מקצוע בעלי בסיס ידע נרחב מאוד במגוון תחומים ותהליכים בנושאי תעשייה, טכנולוגיות, ניהול, פיננסים, ייצור ועוד. אמנם מהנדס תעשייה וניהול לא עוסק רק בתחומים טכנולוגיים והנדסיים מובהקים כמו מהנדסים מתחומים אחרים, אך מהות הלימודים וגם חלקים נרחבים מעבודתם המעשית, כוללים הסתמכות על מערכות הנדסיות, מודלים מתמטיים, תהליכים מדעיים ועוד. מהנדסי תעשייה וניהול יכולים להיות בוגרי אוניברסיטה או בוגרי מכללות – זה תחום מבוקש ורלוונטי ובהתאם, היצע תכניות הלימוד לתואר ראשון הוא רחב. בעל מקצוע בעל הכשרה בתחום הנדסת התעשייה והניהול הוא מרכיב חשוב במערך הניהולי והתפעולי של כל ארגון בו הוא מועסק.

איך נראה יום העבודה?

מהנדסי תעשייה וניהול יכולים להשתלב במבחר אדיר של תפקידים וכמעט בכל ארגון, בעוד שגרת העבודה תלויה כמובן בתחום ההתמחות הנלמד ובמהות פעילות הארגון. ניתן לומר בכלליות כי מדובר בעבודה שהיא משרדית ברובה, למרות שבמקרים רבים יש צורך גם בעבודה דינאמית יותר הכוללת יציאות לשטח, לרצפת הייצור, למעבדות פיתוח ועוד. מהנדסי תעשייה וניהול בוחנים נתונים שונים, מסיקים מהם מסקנות ומקדמים תהליכים בארגון, כך שהעבודה עשויה לכלול פעילות עצמאית ואנליטית הכוללת התנהלות מול עובדים ומנהלים אחרים. כדי לעסוק בתחום מרתק ומקיף זה, על בעלי המקצוע לשלוט במערכות מחשוב וכלים הנדסיים לביצוע חישובים, מודלים ועוד. בנוסף, יש צורך בידע מעולם הכלכלה / הניהול / התעשייה או שילוב של אלו ואחרים.

התמחויות

לימודי הנדסת תעשייה וניהול מחייבים בחירת התמחות, בדומה לכל תחום הנדסי אחר בשל מורכבות התחום והיקף הנושאים הכלולים בו. ההתמחויות הנפוצות ביותר בקרב מכללות ואוניברסיטאות הן התמחות בניהול וייצור או מערכות מידע ובנוסף:

  • מערכות מידע: תכנון מערכות מידע מורכבות, עבודה איתן וניתוח נתונים מהן.
  • ניהול וייצור: התמחות השמה דגש על היבטים פרקטיים והנדסיים של ניהול ארגונים ותהליכי ייצור שונים.
  • מערכות ייצור ושירות: התמחות בתכנון ותפעול מערכות אלו.
  • התמחות נפרדת בניהול.

שוק העבודה והשכר

שוק העבודה מהווה עבור מהנדסי תעשייה וניהול עולם ומלואו המאפשר מגוון עצום של תפקידים ותחומים. בשל הרלוונטיות של תחום הנדסי זה עבור רוב ענפי המשק, בוגרים יכולים להיות מועסקים בחברות תעשייה, חברות טכנולוגיה, חברות שירותים, חברות ביטחוניות, במגזר הציבורי ועוד. תחומים ספציפיים בהם מהנדסים יכולים לעסוק הם: רכש, לוגיסטיקה, תכנון והנדסת ייצור, ניהול פרויקטים, תכנון מפעלים, תפקידים כלכליים ופיננסיים, ניהול על גווניו הרבים, חקר ביצועים בארגונים, מערכות מידע, יעוץ ארגוני ועוד אין ספור תחומים ותפקידים. שכרם של מהנדסי תעשיה וניהול בשנים הראשונות הוא לרוב ברמות של השכר הממוצע במשק. לאחר צבירת כמה שנות ניסיון ובעיקר עם ההתקדמות לתפקידים בכירים ומשמעותיים יותר, המשכורות עולות הרבה מעבר לשכר הממוצע. מהנדסי תעשייה וניהול בעלי וותק לא רב יחסית יכולים ליהנות ממשכורות של כ-15,000-20,000 ש"ח בחודש בארגונים גדולים. כמו כן, ניתן למנות כמה אנשי עסקים ומנהלים בכירים שתחום לימודיהם היה הנדסת תעשייה וניהול – כך שהאופק התעסוקתי והפיננסי רחב למדי.

יתרונות בשוק

עבור מהנדס תעשייה וניהול קיימים מגוון יתרונות בשוק העבודה: מהנדסים אלו יכולים לעבוד בפועל בכל מגזר ותחום במשק והם לא מוגבלים לארגוני הייטק, תעשייה, מגזר ציבורי ועוד כמו בתחומי הנדסה ואקדמיה אחרים. אכן, ניתן לראות מהנדסי תעשייה וניהול משתלבים בצורה חוצת ארגונים ומגזרים בכלכלה הישראלית. אנשי מקצוע אלו רלוונטיים למגוון תהליכים כלכליים ותעשייתיים ולכן הביקוש להם תמיד יהיה רב וכן, רמות ההכנסה גבוהות יחסית בזכות ההכשרה המקיפה והיכולות המגוונות של בוגרי המסלול.

קבל מידע על לימודי הנדסת תעשייה וניהול
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת תעשייה וניהול
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר