הנדסת תעשייה וניהול במכללה או באוניברסיטה?

הנדסת תעשייה וניהול היא בין תחומי ההנדסה המבוקשים ביותר באקדמיה הישראלית. זהו אכן תחום רלוונטי ומקיף מאוד המאפשר לעוסקים בו עבודה בשלל תפקידים וארגונים. כמו כן, הקבלה והלימודים עצמם נחשבים למעט קלים יותר ממסלולי הנדסה אחרים (לאו דווקא בצדק). אך פופולאריות זו יצרה "בעיה" הטמונה בהתלבטות - האם ללמוד הנדסת תעשייה וניהול במכללה או באוניברסיטה?

ביקוש מול היצע

אחד הנושאים המרכזיים בכלכלה ובניהול הוא חוק ביקוש והיצע, אפילו בהנדסת תעשייה וניהול נוגעים בכך בהתמחויות מסוימות. מבחינה זו, הביקוש ללימודי תחום זה הוא כאמור גבוה ולכן ישנם מוסדות לימוד רבים יחסית המציעים בהתאם תכניות לימוד. על פניו, מועמדים יכולים לבחור בחופשיות יחסית בין אוניברסיטאות למכללות הרבות, אך המציאות מורכבת יותר – לא תמיד יש מקום, תנאי הקבלה מהווים פקטור מהותי, שיקול המיקום הגיאוגרפי ועוד – כולם משפיעים על ההחלטה. החוגים להנדסת תעשייה וניהול ב – 3 האוניברסיטאות הרלוונטיות בארץ (לא כולל האוניברסיטה הפתוחה), מתמלאים מהר יחסית ולכן מבחינת ההיצע למכללות יש יתרון – ישנן כ-9 מהן המציעות תכניות לימודים בתחום.

תנאי הקבלה

מקצועות ההנדסה דורשים תנאי קבלה אשר נחשבים לקשים, גם בשל הביקוש הרב אך גם בגלל שמדובר על מסלולי לימוד קשים שמצריכים יכולות שאין לכל אחד או אחת ואכן, מרכיב תנאי הקבלה מהווה שיקול מהותי עבור רבים. באופן גורף, באוניברסיטאות דורשים תנאי קבלה קשוחים יותר לתכניות ההנדסה – ציון פסיכומטרי 630-670, בגרות 5 יחידות במתמטיקה, בגרות בפיזיקה וממוצע בגרות כללי גבוה. לעומת זאת, במכללות במקרים רבים אין חובת פסיכומטרי אלא רק הצגת ציוני עובר או רף מינימאלי של כ-70 ב – 5 יחידות מתמטיקה (80 ל-4 יחידות) וכמו כן בגרות 5 יחידות בפיזיקה, בנוסף לתעודת בגרות מלאה כמובן. מכללות אשר דורשות ציון פסיכומטרי, מציבות רף נמוך לעומת האוניברסיטאות. בנוסף, שני סוגי המוסדות דורשים בגרות חיובית באנגלית ו/או ציון עובר מינימאלי בחלק האנגלית של הפסיכומטרי או מבחן אמי"ר. עבור אלו המציגים נתוני סף גבוהים האוניברסיטה היא פיתרון עדיף מבחינות רבות, אך עבור אלו שאין להם נתונים מעולים ושאינם רוצים "להפסיד" עוד זמן בשיפורם, המכללות מציעות תנאים מחמירים פחות ותכניות לימוד איכותיות. נציין כי התכנית לתואר ראשון בהנדסת תעשיה וניהול באוניברסיטה הפתוחה אינה דורשת כלל תנאי קבלה וכן שהיא מציעה גמישות מרבית במסלול הלימודים.

שיטות הלימוד

לימודים אקדמיים באוניברסיטאות, בייחוד בחוגים גדולים ופופולאריים כמו הנדסת תעשייה וניהול, מתאפיינים בכיתות גדולות, במרצים מנוסים מאוד שלרוב לא מקדישים זמן רב ליחס אישי לסטודנטים, בסביבת לימודים ענקית ובדרישות גבוהות מאוד לאורך כל הלימודים. לעומת זאת, רבות מהמכללות האקדמיות בישראל מפעילות חוגים קטנים יותר, כיתות מצומצמות ומעניקות יחס אישי מאוד לסטודנט. המכללות אינן דומות בהיקפן הפיסי לאוניברסיטאות ולכן עבור חלק מהמועמדים מדובר בסביבת לימודים נעימה ויעילה יותר. כמובן, ישנם סטודנטים שלא זקוקים ליחס אישי ודווקא יפרחו יותר בסביבה אוניברסיטאית. נקודה נוספת היא שרק המכללות (בחלקן) מציעות מסלולי לימודי ערב בהנדסת תעשייה וניהול ומסלולי הנדסאי תעשייה וניהול, כך שעבור אלו שזהו המסלול המועדף או היחידי עבורם – מכללות אלו הן הפיתרון האידיאלי. אין בכך כדי לומר כי דרישות הלימוד במכללות פחות מחמירות, הרי כולן קיבלו את אישור המל"ג להענקת תארים אקדמיים בתחום – אלא היחס ושיטות העבודה שונים הם. חשוב לציין כי באוניברסיטאות קיימות אפשרויות בחירה מגוונות יותר של תחומי התמחות בתחום, בעוד במכללות מציעים לרוב בחירה בין שתי מגמות בממוצע.

משמעות בסיום התואר

ישנם מעסיקים המעדיפים באופן מוצהר ומובהק בוגרי מחלקות הנדסיות אוניברסיטאיות על פני מועמדים ממכללות, אולם לא כל המעסיקים מנהלים מדיניות העסקה כזו ועם השיפור במודעות כלפי המכללות ובאיכות תכניות הלימוד, המגמה הזו פוחתת. באופן כללי ניתן לומר כי מבחינת יוקרה תואר מהנדס מאוניברסיטה עדיין נחשב יותר מאשר תואר ממכללה. ובגזרת המכללות – מכללות שמתמחות בתחומי ההנדסה נהנות מיתרון מסוים על פני אחרות אך לא במידה משמעותית.

קבל מידע על לימודי הנדסת תעשייה וניהול
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת תעשייה וניהול
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר