הנדסאי תעשייה וניהול

מסלולי ההנדסאים בישראל הפכו לאורך השנים לנפוצים מאוד. אלו הם מסלולים איכותיים שמהווים חלופה ללימודי תואר ראשון מלא ועונים על הביקוש הגובר בתעשייה ובמגזרים אחרים במשק להנדסאים בתחומים שונים. לימודי הנדסאי תעשייה וניהול הם ללא ספק בין התחומים הפופולאריים ביותר בעוד קיימים מוסדות לימוד רבים ללמידתם ואופק תעסוקתי רחב למדי לבוגרים.

מהותו של תואר הנדסאי תעשייה וניהול

הנדסת תעשייה וניהול היא תחום הנדסי לכל דבר מבחינת הסתמכות על נתונים מספריים, ביצוע אנליזות, מערכות מתמטיות מורכבות וכיוצא באלו, אך היא גם תחום ייחודי בעולם ההנדסה, מכיוון שמדובר על מקצוע שכולל גם היבטים כלכליים, ניהוליים ועוד. הצורך באנשי מקצוע מעולם הנדסת התעשייה והניהול צמח עם התפתחות התעשייה והמסחר להיקפים גדולים וחוצי מדינות, צורך שרק הולך וגדל עם התפתחות הכלכלה והתעשייה. תואר הנדסאי תעשייה וניהול מאפשר לבוגרים לעבוד בתחום בעל ביקוש יציב ובמגוון תפקידים וארגונים – כל אחד על פי תחום התמחותו במסגרת הלימודים. אומנם מדובר על תואר ברמה מקצועית גבוהה מאוד, אך הוא פחות מקיף, מעמיק וקשה מאשר מסלול לתואר ראשון והסמכת מהנדס תעשייה וניהול. הסמכה בתור הנדסאי תעשייה וניהול מאפשרת לבוגרים לעבוד בתפקידי תכנון, פיקוח, ניהול זוטר, תפקידים כלכליים, שיווק, בקרת איכות, היבטים מנהליים של ייצור ועוד שפע של תפקידים בתחומים רלוונטיים.

פיקוח ממשלתי על תכניות הלימוד

כל המסלולים הקיימים לתואר הנדסאי תעשייה וניהול הם בפיקוח וניהול על של מה"ט – המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית. על הבוגרים לעבור בחינות סיום רשמיות מטעם מה"ט על מנת לקבל את הסמכתם וכל מוסדות הלימוד מאושרים על ידי גוף זה.

מסגרות הלימוד להנדסאי תעשייה וניהול

בישראל קיימות עשרות מכללות ומוסדות לימוד המציעים תכניות לקראת הסמכת הנדסאי תעשייה וניהול. פריסת מוסדות הלימוד היא כלל ארצית – מהצפון ועד הדרום. חלק ממוסדות הלימוד הם במסגרת של מכללות אקדמיות גדולות יותר וחלק מהווים מוסדות קטנים המיועדים ללימודי הנדסאים או להכשרות מקצועיות למיניהן. תכניות הלימוד על פי מגמות המשנה השונות הן זהות ונקבעות על ידי מה"ט, אומנם יש השפעה לאיכות המורים והמתקנים בכל מוסד לימודים – אך התכנים זהים ובכך יש יתרון מהותי. ניתן ללמוד במסלול הנדסאי תעשייה וניהול במסלול לימודי יום כך שבתוך שנתיים הסטודנטים ישלימו את הלימודים ויוסמכו רשמית, או במסלולי לימודי ערב הנפרשים על פני 3 שנים (2-3 ערבים בשבוע ואפשרות ליום שישי בבוקר, 3 סמסטרים בשנה או 2 – תלוי במוסד הלימודים).

תנאי קבלה ושכר לימוד למסלולי הנדסאים

היות וכל תכניות הלימוד לקראת הסמכת הנדסאי מפוקחות ונקבעות ע"י מה"ט, שכר הלימוד מפוקח ומסובסד בדומה לשכר הלימוד באוניברסיטאות ובמוסדות אקדמיים מתוקצבים. עלות לימודי הנדסאי תעשייה וניהול היא בין 6,900 ש"ח לשנה ל-5,670 ש"ח למסלולים משולבים ערב+יום. תנאי הקבלה הכלליים למסלולי הנדסאי תעשייה וניהול ומסלולי הנדסאים אחרים נקבעים אף הם ע"י מה"ט והם: בגרות מלאה, ציון 55 לפחות במתמטיקה 3 יחידות, אנגלית 3 יחידות, לפחות 2 יחידות לימוד במקצועות העברית או סיום מכינה מתאימה לחסרי בגרות מספקת. בעלי תארים ראשונים או בעלי תעודת טכנאי מוסמך של משרד החינוך יתקבלו ללימודי הנדסאים כמעט באופן אוטומטי.

מגמות המשנה בלימודי הנדסאים

לימודי הנדסאי תעשייה וניהול מחייבים בחירת מגמת משנה ספציפית, זאת בשל ההיקף העצום של עולם הנדסי זה. לא כל מוסד לימודים מציע את כל 5 מגמות המשנה האפשרויות ויש לבדוק מראש מהו המסלול המועדף. המגמות הקיימות הן:

  • לוגיסטיקה: מגמה העוסקת בעיקר בנושאי ניהול מלאים, הובלת סחורה וניהול לוגיסטי של ארגונים.
  • מערכות ייצור: הכשרה מקצועית בנושאי תכנון וניהול מערכי ייצור במפעלים ותעשייה, ייעול תהליכי עבודה וכדומה.
  • מערכות מידע: מסלול הנחשב המבוקש מאוד אשר כולל היבטים של מחשבים, ניהול והנדסה. המגמה כוללת הכשרה לתפקידי תכנון, ניתוח, אפיון, פיתוח ושאר היבטים מקצועיים של מערכות מידע ממוחשבות.
  • ניהול איכות: מגמה חדשה ופחות נפוצה, כוללת הכשרה מקצועית לתפקידי ניהול מערכי אבטחת איכות, ייצור וכדומה.
  • שיווק וניהול: הכשרה לתפקידי שיווק טכנולוגיים ותעשייתיים, שילוב של ידע הנדסי עם מערכות שיווק ושיטות עבודה שונות.

תחומי הלימוד במסלולים ובמגמות הנדסאי תעשייה וניהול השונות מגוונים מאוד וכוללים קורסים בכלכלה, מתמטיקה, סטטיסטיקה, ניתוח מערכות, קורסי שיווק, איכות, טכנולוגיות מידע, מדעי התנהגות, מדידות וניתוחים, ניהול פרויקטים, תכנון ופיקוח, ניהול, יישומי מחשב, משאבי אנוש, ניהול לוגיסטי, סחר, תובלה ושילוח ועוד. הנדסאי תעשייה וניהול יכול לעבוד בכל המגזרים במשק, בדגש כמובן על תעשייה, הייטק וכדומה. מגוון התפקידים אותם מבצעים הנדסאים מקצועיים אלו הוא עצום ורחב מאוד, לצד ביצוע הכשרות מקצועיות לאורך הקריירה והתפתחות מקצועית אישית – השמיים הם הגבול עבור הנדסאי תעשייה וניהול במשק הישראלי.

קבל מידע על לימודי הנדסאי תעשייה וניהול
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסאי תעשייה וניהול
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר