מידע הכרחי למועמד להנדסת תוכנה

הנדסת תוכנה היא תחום הנדסי המוקדש לתכנון, פיתוח ויישום תוכנות מחשב שונות. זהו תחום אשר משפיע על חיי כולנו - אנחנו מוקפים בטכנולוגיה מכל עבר וכאמור, בכל רכיב אלקטרוני כיום יש רכיבי תוכנה. מהנדסי התוכנה הם אנשי מקצוע בעלי ידע נרחב בכל היבטי התוכנה, החל משלבי התכנון והפיתוח ועד להוצאת מוצר מוגמר ואיכותי לשוק. בוגרי לימודי הנדסת תוכנה ייהנו מביקוש גבוה על ידי המעסיקים, משכר מהנדסים גבוה מהממוצע במשק, מאפשרויות תעסוקה מרתקות ומגוונות ובעיקר, מעבודה באחד התחומים האטרקטיביים ביותר במסגרת תעשיית ההייטק בישראל.

כמה עובדות על הנדסת תוכנה

מקצוע הנדסת התוכנה הוא מקצוע חדש יחסית. השימוש הנרחב במחשבים החל בשנות ה – 50 וה – 60 של המאה הקודמת ולכן, גם מהנדסי התוכנה הראשונים החלו לפעול באותן שנים. בתחילת דרכו של התחום, העוסקים בו למדו מדעי מחשב ותחומי הנדסה שונים, כאשר למעשה רק בשנות ה – 90 נפתחו תכניות לימוד אקדמיות רחבות היקף של הנדסת תוכנה – בתחילה במוסדות בארה"ב ולאחר מכן בשאר חלקי העולם. גם כיום, רבים מהעוסקים בתחום התוכנה אינם מהנדסי תוכנה בפועל אלא בוגרי הנדסת תוכנה או מהנדסים מתחומים אחרים. אולם, מגמה זו משתנה בעקביות בעוד בכל שנה מתווספים לשוק העבודה בוגרים מוכשרים של מסלולי הנדסת תוכנה לתארים ראשונים ולתארים מתקדמים.

מה מרכיב את עולם הנדסת התוכנה?

עולם הנדסת התוכנה הוא עולם מקיף אשר נמצא בפיתוח תמידי. לכן, קיים ביקוש אדיר בתעשייה הישראלית ובעולם כולו למהנדסים איכותיים וכן להנדסאים ולעובדים בעלי יכולות תכנות. כמובן שעבור הובלת פרויקטים בתחום התוכנה, יש צורך במהנדסים ובאנשי מקצוע בעלי בסיס ידע רחב ובעלי תארים רלוונטיים. לימודים ועיסוק בהנדסת תוכנה, כוללים היבטים טכנולוגיים מגוונים כמו תכנון, פיתוח, תחזוקה, שיפור, שדרוג, בדיקות, ניהול תצורה וניהול איכות של תוכנות שונות – החל מתוכנות פשוטות וזעירות ועד לתוכנות מורכבות כמו מערכות מידע, מערכות הפעלה ועוד. הנדסת תוכנה שואבת ידע ומרכיבים מתחומי ההנדסה, האקדמיה והטכנולוגיה כמו הנדסת תוכנה, מתמטיקה, ניהול מערכות, ניתוח נתונים ואבטחת איכות. בוגר לימודי הנדסת תוכנה מסיים את לימודיו כאשר ברשותו ידע מקיף בתחום מורכב ומרתק זה – הוא מתמצא בשלל שפות תכנות, החל בבסיסיות ביותר ההכרחיות להבנת התחום כולו ועד לשפות מתקדמות לפיתוח תוכנות מרובות מאפיינים ויכולות. בישראל ישנם מסלולי לימוד שונים של הנדסת תוכנה, חלקם כוללים תחומים נוספים וחלקם נקראים בשמות מעט שונים אך מהותם דומה וההכשרה היא לעיסוק בתחום התוכנה.

חדשות אחרונות בתחום

בשנים האחרונות ניתן לזהות מגמה ברורה של העברת מרכזי פיתוח וייצור טכנולוגי למדינות עולם שלישי, בעיקר להודו. הכוונה אינה למפעלי תעשייה, אלא לחברות ענק המעסיקות מאות אלפי מתכנתים ומהנדסים העובדים בשכר נמוך ומספקים תוצאות טובות ומספקות. מהנדס תוכנה ישראלי אומנם נחשב למוביל בתחום מבחינה בינלאומית בזכות המקצועיות, היצירתיות והיזמות הישראליות, אך אי אפשר להתעלם מעובדה זו אשר גורמת לאובדן משרות בישראל. לכן, לימודי הנדסת תוכנה הם לימודים רלוונטיים והכרחיים למשק הישראלי וזאת, כדי שזה יישאר מוביל מבחינת איכות ומתן תמורה לחברות טכנולוגיה מקומיות ובינלאומיות.

מהנדס התוכנה של ימינו

תחום התוכנה משתנה כל הזמן ובאופן מהיר במיוחד. אם בעבר מתכנתים עסקו בעיקר בפעילות טכנית תוך שימת דגש על ניצול נכון של משאבי המערכת, כיום על מתכנתים מקצועיים לשים דגש על תחומים אחרים לחלוטין. בעיקר מדובר על חוויית המשתמש ונוחות השימוש בתוכנות, למשל פיתוח התוכנה של האייפון המהפכני. מהנדסי תוכנה נדרשים כיום להיות בעלי כישורים רבים בתחום ולא להתמקד בנישה מסוימת, בשל סיבות שונות כמו מעבר לתכנות מבוסס ספריות, תכנות אסינכרוני (למחשוב ענן למשל) ועוד. על מהנדס התוכנה בימינו להיות בעלי ידע ויכולות בתחומים אשר חורגים מפיתוח התוכנה הקלאסי ולכן, אין ספק כי לימודים אקדמיים מתקדמים, בנוסף לכישורים אישיים גבוהים, יפתחו את הפוטנציאל האישי של המעוניינים לעסוק בתחום ויכשירו את הבוגרים לתפקידי הנדסה מרתקים ומשמעותיים.

סרטונים לצפייה ומידע נוסף

מבוא להנדסת תוכנה – סדרת הרצאות מקצועיות באנגלית:

הסבר ממצה על עבודתו של מהנדס תוכנה:

רשימת ספרים מומלצים להנדסת תוכנה – אנגלית:

http://www.tapuz.co.il/Forums2008/Articles/Article.aspx?ForumId=1279&aId=54623

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי הנדסת תוכנה?

לימודים לתואר ראשון אורכים לרוב 4 שנים (קיימים גם מסלולים תלת שנתיים), תואר שני נלמד לאורך שנתיים ומסלולי הנדסאים אורכים 2-3 שנים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?

באופן כללי כן, תחום התוכנה רחב מאוד ולכן יש להעמיק בתחום מסוים מעבר ללימודי הבסיס ההכרחיים לכולם. חלק מההתמחויות הן התמחויות בטכנולוגיות מידע, מערכות תקשורת, ניהול פרויקטים, תוכנה ורשתות, ביולוגיה חישובית ועוד.

מהו גובה שכר הלימוד ללימודי הנדסת תוכנה?

מרבית המוסדות המציעים מסלולי לימוד הנדסת תוכנה מתוקצבים ולכן שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי. ישנם מוסדות הדורשים שכר לימוד מעט גבוה יותר וישנן מכללות לא מתוקצבות אשר דורשות שכר לימוד גבוה ותנאי קבלה נמוכים.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי הנדסת תוכנה הם קשים?

תנאי הקבלה לאוניברסיטאות יחסית מחמירים משום שהמסלול דורש ידע מתמטי מקיף ומורכב. תנאי הקבלה למכללות המתוקצבות נחשבים לקשים פחות, אך על נתוני הפתיחה של המועמדים להיות גבוהים בכל מקרה.

קבל מידע על לימודי הנדסת תוכנה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת תוכנה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר