לימודי ערב בהנדסת תוכנה

אנשים רבים נמשכים לעבודה בתחום התוכנה ולא בכדי - זהו תחום מרתק, צומח ומתפתח, תחום רלוונטי לכל מרכיב בחיים המודרניים ובהחלט תחום מתגמל מבחינה כלכלית. אך בדומה לתחומים אקדמיים אחרים, לא לכל מועמד יש את היכולת או את הרצון ללמוד במשרה מלאה, אם מטעמים כלכליים, אם בשל קריירה קיימת ועוד מגוון סיבות. לכן, ישנן תכניות לימודי ערב בתחום הנדסת התוכנה אשר מאפשרות לכל תלמיד לשלב עבודה עם לימודים. זהו מסלול בהחלט לא פשוט או קל, אך אפשרי ורלוונטי יותר מתמיד.

מסלול לימודים ארוך

ראשית חשוב להבין כי מסלול לימודי ערב הוא מסלול לימודים ארוך, מאתגר ויש שיאמרו גם מתיש – ואין זה משנה באיזה מוסד לימודים בוחרים ללמוד אותו. לימודי הנדסת תוכנה רגילים לתואר ראשון אורכים 4 שנים בדומה ללימודי הנדסה אחרים ואילו לימודי ערב נמשכים ברוב המקרים יותר מכך. לרוב, מינימום הזמן להשלמת תואר ראשון בהנדסת תוכנה בלימודי ערב אורך כ – 5 שנים, כאשר שנות לימוד אלו כוללות 3 סמסטרים ( 2 סמסטרים אקדמיים רגילים וסמסטר קיץ, כאשר מוסדות מסוימים מאפשרים את השלמת הלימודים אפילו על פני תקופה ארוכה יותר). לכן, זמן הלימודים הארוך הוא פונקציה אותה כדאי לקחת בחשבון לפני ההחלטה על לימודים במודל שכזה. דרך יעילה לצלוח את הלימודים בהצלחה, היא להקפיד לשמור על "טריות" חומר הלימוד הבסיסי, לבנות מאגר ידע מקצועי איכותי לאורך השנים ואפילו לעבוד בתחום במהלך הלימודים.

רק במכללות או באוניברסיטה הפתוחה

לימודי ערב בהנדסת תוכנה קיימים בפועל רק במסגרות אקדמיות של מכללות מתוקצבות המפעילות תכניות הנדסת תוכנה, או במסגרת האוניברסיטה הפתוחה. רוב המכללות בהן פועלת מחלקה להנדסת תוכנה, מפעילות גם תכנית לימודי ערב האורכת כאמור 5 שנים (לרוב) ומתפרשת על פני 3 סמסטרים בשנה. חלק מהמכללות מציעות יום לימודים ביום שישי ובחלקן, הקורסים נלמדים רק בערב. תכני הלימוד כמובן זהים למסלול הרגיל אלא שפריסתם שונה ורחבה יותר. האוניברסיטה הפתוחה מציעה אף היא תואר ראשון בהנדסת תוכנה, כאשר מהות הלימודים בה כוללת לימודים עצמיים בעזרת עזרי לימוד סטנדרטיים וטכנולוגיים מתקדמים (עזרי לימוד איכותיים ונחשבים באקדמיה הישראלית). בנוסף, ישנם מפגשי הנחיה הכוללים סיוע פרונטלי של מורים ומדריכים וחלק גדול משיעורי ההנחיה הללו מתקיימים בשעות הערב – כך שניתן להגדיר זאת כמסלול לימודי ערב בהנדסת תוכנה. קיימות מכללות (מכללת רמת גן) אשר מציעות מסלול לימודים מובנה יותר שבסופו מוענק תואר של האו"פ – הלימודים דומים ועצמאיים בעיקרם, אך קיים סיוע מוגבר מצד המורים והמדריכים במסגרת המכללה.

ההשפעה על אפשרויות התעסוקה

בוגרי לימודי ערב בהנדסת תוכנה יכולים להתקבל לעבודות רבות בתעשיית ההייטק הישראלית. ניתן לומר בכלליות כי אין אבחנה מבחינת המעסיקים בין בוגר מסלול רגיל לבין מסלול ערב – מעבר לאבחנה מסוימת בקרב חלק מהמעסיקים בין בוגרי אוניברסיטאות לבוגרי מכללות. כמובן שלעיתים בוגרי לימודי ערב בהנדסת תוכנה עשויים להיות מעט מבוגרים מבוגרי מסלולים רגילים, מה שיכול לעכב אותם מבחינת תעסוקתית – אך לרוב עובדה זו לא מהווה כל בעיה. לחילופין, במקרים רבים סטודנטים במסלול לימודי ערב בהנדסת תוכנה עובדים בתחומי ההייטק השונים כבר במהלך הלימודים בתור הנדסאים, טכנאים, בודקי תוכנה ועוד, כך שמבחינה זו יש להם בהחלט יתרון תעסוקתי משמעותי.

קבל מידע על לימודי הנדסת תוכנה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת תוכנה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר