הנדסת תוכנה או הנדסת חשמל

הנדסת תוכנה או הנדסת חשמל הם על פניו שני תחומים שונים, אך בפועל יש להם הרבה מן המשותף. בהקבלה, מועמדים רבים המתאימים מבחינת הדרישות ותחומי העניין לתחום הנדסת תוכנה, מתאימים גם להנדסת חשמל ואלקטרוניקה. לכן ההתלבטות בין שני תחומים מורכבים, מקיפים ומבוקשים אלה היא בהחלט משמעותית עבור רבים.

תחומים רחוקים אבל עם קווי דמיון

הנדסת תוכנה והנדסת חשמל הם אומנם שני תחומים הנדסיים הרחוקים זה מזה מבחינת יישומים ותחומי עיסוק לאחר הלימודים, אך בהחלט יש ביניהם קווי דמיון. קווי דמיון אלה, המהווים ככל הנראה את שורש ההתלבטות הנפוצה בין השניים, נוגעים בעיקר ללימודי הבסיס והחובה בשני המסלולים. גם בתוכנה וגם בחשמל ישנם קורסי חובה רבים במתמטיקה וכל מסלול הלימודים, בשני התחומים, כולל צורך בידע מתמטי וחישובי. גם בהנדסת תוכנה וגם בהנדסת חשמל ישנם קורסים הקשורים זה לזה או דומים זה לזה מעבר לקורסי המתמטיקה. שני התחומים מתרחקים זה מזה רק בהמשך הדרך – למרות שסטודנטים להנדסת חשמל לומדים גם תכנות בסיסי וסטודנטים להנדסת תוכנה לומדים היבטים של מבנה המחשב ומערכות אלקטרוניות ברמה הבסיסית. בנוסף, תנאי הקבלה להנדסת חשמל והנדסת תוכנה יחסית דומים באוניברסיטאות ובמכללות. קיימים מקרים בהם הקבלה ללימודי הנדסת חשמל מעט קשים יותר מבחינת דרישות מקדימות, אך לרוב מועמד שמתאים לתחום אחד יתאים גם לשני.

אפשרויות תעסוקה ושכר לאחר הלימודים

יחד עם ההתלבטות אודות תחום הלימוד, עולה לרוב גם השאלה המתבקשת מהו התחום בעל האופק התעסוקתי הרחב והמבטיח ביותר, הן מבחינת תפקידים והן מבחינת רמות שכר. אם כך, שני התחומים רלוונטיים מאוד לתעשיית ההייטק הישראלית ושניהם נהנים מביקוש גבוה יחסית. למרות זאת, אי אפשר להתעלם מכך שלמהנדס חשמל יש יותר אפשרויות תעסוקה מאשר למהנדס תוכנה. מהנדסי תוכנה וחשמל משתכרים באופן כללי משכורות גבוהות ולשניהם יש אופק תעסוקתי המאפשר להם להתקדם לתפקידים בכירים. גם במקרה זה, למהנדס החשמל האופק התעסוקתי והכלכלי רחב יותר וגם האפשרויות לעסוק בתחום באופן עצמאי הן רבות יותר. מהנדס חשמל עוסק יותר בהיבטי חומרה, בציוד אלקטרוני, טכנולוגיות מתקדמות, מערכות חשמל למיניהן ועוד. ואילו מהנדס תוכנה, עוסק יותר בהיבטי תוכנה ובניית מערכות שמפעילות ומנהלות את החומרה השונה. זוהי נקודה חשובה בדרך לתשובה האם ללמוד הנדסת תוכנה או הנדסת חשמל – כדאי כי מי ששואף לעסוק בעבודות מוחשיות וחומריות יותר ייבחר בהנדסת חשמל, ומי ששואף לפתח תוכנות וכלים טכנולוגיים מתקדמים, יבחר במסלול הנדסת תוכנה.

היצע מקומות הלימוד

להיצע מקומות הלימוד יש משקל רב בהחלטת המועמדים אודות מוסד הלימוד. שיקולים כמו קרבת המוסד האקדמי לבית, היצע האוניברסיטאות לעומת מכללות ושאר גורמי השפעה, עשויים לסייע למועמדים לקבל את ההחלטה הנכונה עבורם. מהיבט זה להנדסת חשמל יש יתרון מסוים על פני הנדסת תוכנה, היות וישנן יותר אוניברסיטאות המציעות מסלול הנדסת חשמל מאשר אוניברסיטאות המציעות מסלולי הנדסת תוכנה מלאים. מדובר ביתרון משום שישנם עדיין מעסיקים מסוימים אשר מעדיפים ואף מקפידים לקבל לעבודה רק בוגרי אוניברסיטאות בתחומים טכנולוגיים. עבור שני התחומים קיימות מכללות מתוקצבות רבות יחסית המפעילות מחלקות להנדסה ומציעות את שני התחומים – כאשר גם במקרה זה יש יתרון קל מבחינה מספרית להנדסת חשמל.

השורה התחתונה

מן הסתם, לשאלה האם ללמוד הנדסת תוכנה או הנדסת חשמל אין תשובה חד משמעית. ההחלטה היא החלטה אישית מאוד ותלויה בנסיבות רבות. באופן כללי ומעט פשטני ניתן לומר כי ללימודי הנדסת חשמל יש יתרון קל על פני הנדסת תוכנה מבחינת אפשרויות תעסוקה, ביקוש בשוק, נגיעה למגוון התעשיות והתחומים במשק ועוד. אך השורה התחתונה היא שעל המועמדים לשקול היטב את כל ההיבטים של לימוד אחד התחומים ולבצע בחירה מושכלת, אך גם כזו שנעשית מ"הלב" או מ"הבטן" וכוללת את התחום המעניין ביותר, תחום בו הם רואים את עצמם עוסקים בהצלחה בעתיד.

קבל מידע על לימודי הנדסת תוכנה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת תוכנה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר