הנדסאי תוכנה או מהנדס תוכנה

הנדסאי תוכנה או מהנדס תוכנה, לרבים התשובה לשאלה נפוצה זו ברורה ומיידית – בין אם לכיוון זה או אחר. אך עבור רבים אחרים השואפים לעסוק בתחום פיתוח תוכנה, מדובר בהתלבטות ממשית וטורדנית. אכן, הבסיס של שני התארים הללו דומה מאוד, אך אפשרויות התעסוקה על כל המשתמע מכך שונות משמעותית.

הבחירה בין הנדסאי תוכנה או מהנדס תוכנה תלויה בגורמים רבים, ביניהם הנסיבות אישיות של כל מועמד או מועמדת. יש משקל רב לנתוני הפתיחה, ליכולות האנליטיות והמתמטיות של המועמדים, להיבטים כלכליים במהלך הלימודים, לזמינות של מוסדות לימוד באזור המגורים ועוד. ההחלטה הסופית צריכה להיעשות לאחר הבנה של כלל המשתנים וההבדלים בין תעודת הנדסאי תוכנה לתואר מהנדס תוכנה ותוך שקלול כל הגורמים הרלוונטיים.

זמן הלימודים

חשוב לדעת מראש כי מסלול הנדסת תוכנה לתואר מהנדס הוא מסלול ארוך, מורכב ומקיף. אורכו של המסלול הרגיל בלימודי יום הוא 4 שנים אקדמיות ומסלול לימודי ערב בהנדסת תוכנה נמשכים 5 שנים לפחות או מעבר לכך (באוניברסיטה הפתוחה למשל, עבור רוב הסטודנטים). לעומת זאת, מסלול לימודי הנדסאי תוכנה במתכונת רגילה של לימודי יום אורך שנתיים בלבד ובמסלול לימודי ערב 3 שנים. עבור מועמדים אשר להוטים להתחיל לעבוד מסיבות כאלו ואחרות, הפרשי הזמן, בעיקר במסלולי היום, עשויים להטות את הכף לטובת מסלול הנדסאי.

תעודה מקצועית בסיסית או תואר מקיף יותר

מרכיב חשוב מאוד בהתלבטות הוא היקף תוכן הלימוד. שני התארים הללו אמנם עוסקים באותו תחום טכנולוגי אך הם שונים מהותית זה מזה. תעודת הנדסאי תוכנה מספקת לבוגרים ידע איכותי, מקיף ומקצועי על תחום התוכנה, אך היא בכל זאת מוגבלת לעומת תואר מהנדס תוכנה שהוא גם מקיף ומעמיק יותר מבחינת התחום עצמו וגם נחשב לאיכותי ומכובד הרבה יותר בתעשיית המחשוב והתוכנה. הכוונה אינה כי תעודת הנדסאי תוכנה או כי העוסקים בתחום בעלי הכשרה מקצועית כזו הם פחותים בצורה כלשהי מציבור המהנדסים, אלא כי תואר ראשון בהנדסת תוכנה הוא מעמיק יותר, כולל היבטים מקצועיים והנדסיים רבים יותר ומאפשר עבודה בתפקידים מורכבים יותר.

אפשרויות התעסוקה בכל סוג תואר

ההיבטים המעשיים של מסלול הנדסאי תוכנה או מהנדס תוכנה הם בעלי השפעה מכרעת על ההחלטה מה ללמוד מבין השניים. בשני המקרים קיים ביקוש תמידי לאנשי מקצוע איכותיים, היות ותעשיית ההייטק הישראלית העצומה נחשבת למנוע צמיחה של המשק כולו ולכן אנשים בעלי ידע והכשרה טכנולוגיים תמיד ימצאו עבודה. אפשר לקבוע בוודאות כמעט מוחלטת כי מהנדס תוכנה ישתכר משכורת, התחלתית לפחות, גבוהה לעומת הנדסאי תוכנה. בשני המקרים, הנדסאי ומהנדס, רמת המשכורות היא לרוב מעל הממוצע במשק. מבחינת אפשרויות תעסוקה פרקטיות, הנדסאים מועסקים בתפקידים זוטרים של מתכנתים, ניתוח מערכות ממוחשבות, תמיכה, ניהול מערכות ואתרי אינטרנט, פיתוח אתרי אינטרנט וכדומה. לעומת זאת מהנדסי תוכנה יכולים לעבוד בתפקידים מורכבים יותר, למשל פיתוח תוכנות מורכבות וגדולות, שיפור מערכי תוכנה, ניתוח תוכנות במובן המקצועי והרחב, ניהול פרויקטים, פיתרון "באגים" בתוכנות מורכבות וכן הלאה.

היצע מוסדות הלימוד ברחבי הארץ

מסלולי הנדסת תוכנה מוצעים במסגרת כ-6 מכללות בישראל וכן במעט אוניברסיטאות, כך שמבחינת היצע מוסדות הלימוד למסלולי הנדסה מלאים, יכול להיות שעבור מועמדים מסוימים יהיה מדובר במגבלה או חסם ללימודי התחום. לעומת זאת, מסלולי הנדסאי תוכנה מוצעים במסגרת כ-35-40 מוסדות לימוד שזכו לאישור מה"ט להפעלת תכנית לימודי הנדסאים.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה למסלול הנדסאי תוכנה נמוכים משמעותית מתנאי הקבלה למסלולי הנדסת תוכנה מלאים, בעיקר באוניברסיטאות שם נדרש ציון פסיכומטרי. בשניהם יש דרישה לידע מתמטי ולציונים מינימאליים, אך עבור מהנדסים הדרישה מחמירה יותר.

תכני הלימוד

כאמור, בשלבים הראשונים תכני הלימוד של מסלולי הנדסאי תוכנה או מהנדס תוכנה הם דומים מאוד – רוב מה שהנדסאים לומדים במסלול הלימודים, מהנדסים לומדים גם בשנים הראשונות. כמובן שמהנדסים לומדים תכנים רבים ומורכבים יותר מפאת מהות המסלול ואורכו. בשני המקרים יש צורך בלימודי מתמטיקה רבים ובהנדסת תוכנה, כאשר המהנדסים לומדים קורסים רבים וקשים יותר במתמטיקה והיבטים חישוביים אחרים. כמו כן, במסלולי ההנדסה המלאים יש יותר אפשרויות של התמחויות וקורסי בחירה.

השורה התחתונה

השורה התחתונה היא שבאופן כללי עדיף תמיד ללמוד תואר מתקדם ומקצועי כהנדסת תוכנה. אך לא תמיד הנסיבות מאפשרות זאת ולכן מי שהתחום מושך אותו והוא מתאים מבחינת הדרישות, מסלול הנדסאי תוכנה מציע הזדמנויות נהדרות לעבודה בתחום היות ובהחלט קיים אופק תעסוקתי נרחב במגוון תפקידים. הנדסאים תמיד יכולים להשלים את לימודיהם מאוחר יותר לתואר מהנדסי תוכנה כאשר המציאות מבחינה זו תהיה נוחה יותר עבורם.

קבל מידע על לימודי הנדסת תוכנה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת תוכנה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר