הנדסאי מכונות

לבד מהיות תחום הנדסת מכונות התחום ההנדסי הוותיק ביותר, זהו תחום מקיף שנוגע לאין ספור מוצרים, תהליכים וארגונים וכן להיבטים רבים של חיינו בעולם. דיפלומת הנדסאי מכונות נחשבת למבוקשת מאוד הן בקרב מועמדים ללימודים והן בשוק התעסוקה - זהו מסלול לימודים מקצועי ומורכב המציע כמה מגמות משנה להתמחות.

לימודים בפיקוח ממשלתי של מה"ט

כל תכניות ההנדסאים בישראל נקבעות ונמצאות בפיקוח המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית ומדעית, הידוע יותר בשמו מה"ט. כך, ניתן להיות בטוחים שכל תכניות הלימוד של הנדסאי מכונות הן אחידות מבחינת תכנים ודרישות וכן שיש גוף מקצועי חזק אשר מפקח על המוסדות ועל הבוגרים. על מנת לקבל דיפלומת הנדסאי מכונות ולהירשם בפנקס ההנדסאים, יש לעבור בחינות גמר מטעם מה"ט. בהמשך לתהליכי הפיקוח, גם שכר הלימוד לתכניות הנדסאי מכונות הוא מפוקח ועומד על כ-7,000 ש"ח לשנה.

מה נותן תואר הנדסאי מכונות?

תואר הנדסאי מכונות אינו תואר ראשון אקדמי מלא ואינו מקנה דיפלומת מהנדס אלא הנדסאי. זה תואר נחשב פחות מתואר הנדסי מלא והוא לא מאפשר להמשיך לתואר שני, מכיוון שלא מדובר על תואר אקדמי על על דיפלומה מקצועית. אומנם הסמכה של הנדסאי מכונות מאפשרת למוסמכים לעבוד בתפקידים זוטרים מגוונים וגם להתקדם בשרשרת הדרגות הארגונית, אך לא מדובר על תפקידי מהנדס ולכן יש להכיר בכך שאפשרויות הקידום עם תעודת הנדסאי הן מוגבלות. מבחינה תעסוקתית, בוגרי תואר הנדסאי מכונות יכולים למצוא בקלות עבודה במגוון תחומים בעוד הדרישה בשוק לאנשי מקצוע בתחום היא גבוהה ויציבה. מעסיקים מרכזיים הם למשל מגזר התעשיות הביטחוניות, מגזר ההייטק בדגש על חברות המפתחות חומרה וציוד, חברות ממשלתיות בתחומי תשתיות ועוד. בוגרי מסלול הנדסאי מכונות יכולים לעבוד בתפקידי ניהול זוטרים בתכנון מוצרים ופרויקטים, פיקוח, תכנון ייצור, מחקר ופיתוח והרשימה עוד ארוכה.

מסגרות הלימוד הקיימות

על מנת ללמוד ולהשלים הסמכת הנדסאי מכונות ניתן ללמוד במגוון רחב של מוסדות לימוד, החל ממכללות אקדמיות להנדסה, בתי ספר להנדסאים ומוסדות לימוד להכשרות מקצועיות למיניהן. רק מוסדות לימוד מאושרים על ידי מה"ט רשאים ללמוד הנדסת מכונות ולהעניק את התעודה לאחר מעבר המבחנים הממשלתיים. על פי רוב, מסלול הנדסאי מכונות אורך כשנתיים בהן לומדים הסטודנטים 2 ימי לימוד מלאים ב – 2 סמסטרים אקדמיים. בנוסף, קיימות אפשרויות רבות למסלולי לימודי ערב לקראת הסמכת הנדסאי מכונות שאורכים 3 שנים, בהן נלמדים הקורסים אחה"צ כפעמיים בשבוע וביום שישי בבוקר.

תכני לימוד כלליים של הנדסאות מכונות

לימודי הנדסאי מכונות הם לימודים הנדסיים המחייבים לימודי יסוד רבים בתחומים ריאליים ואנליטיים. קורסי החובה הבסיסיים הם בנושאים מתמטיים שונים, פיזיקה, אלקטרוניקה, חשמל, סטטיסטיקה, אנגלית טכנית וכדומה. קורסים מקצועיים נוספים שקיימים ברוב המסלולים הם חומרים וחוזק חומרים, תרמודינאמיקה, יישומי מחשב הנדסיים ועוד.

מגמות משנה במסלולי הנדסאים

ישנן 3 מגמות משנה אפשריות בלימודי הנדסאי מכונות, כאשר כל מוסד לימודים מציע מגמות מסוימות. קיימות מכללות אשר מתמחות בתחום ספציפי ולכן מציעות מגמה הקשורה אל אותו התחום:

  • מכטרוניקה: תחום רלוונטי ומבוקש מאוד בתחום הנדסת מכונות המשלב בין מכונות ואלקטרוניקה. מגמה זו מכשירה את ההנדסאים לתפקידים הדורשים ידע הנדסי במערכות מכאניות, בקרה, אלקטרוניקה ומחשבים, פיתוח, בקרת ייצור, ניהול ותפעול מערכות משולבות מכניקה ומחשב ועוד. נושאי הלימוד כוללים מכלולים מכאניים, אלקטרוניקה, תכנות מחשבים, בקרה ותכנות בקרים, רובוטיקה ועוד.
  • תכנון וייצור ממוחשב: מגמה רלוונטית למגוון אדיר של תחומי תעשייה ותפקידים. כל תהליכי הייצור המודרניים נעשים בעזרת מחשב והנדסאי המכונות מהווים חלק חשוב בשרשרת ההפעלה, הניהול ואף הפיתוח והייצור של מערכי ייצור אלו. המגמה מכשירה את הבוגרים לתפקידים של תכנון רכיבים ומערכות בעזרת מחשב וכאמור לתפקידי ייצור ממוחשבים. נושאי הלימוד כוללים חלקי מכונות, מערכות תכנון וייצור ממוחשב, מערכות הידראוליות ופניאומטיות, איכות, שרטוט ממוחשב, עיבוד שבבי ובלתי שבבי, רובוטיקה, מערכות ייצור גמישות.
  • רכב: למרות שאין בישראל תעשיית רכב לייצור מכוניות, הנדסאי מכונות במגמת רכב הם אנשי מקצוע מבוקשים שיכולים לעסוק במגוון תפקידים. המגמה מכשירה את בוגריה לתפקידים הדורשים התמחות בטכנולוגיות רכב למיניהן, איתור תקלות מתקדם ועוד. נושאי הלימוד כוללים מערכות רכב מתקדמות, אבחון תקלות, בקרת אקלים ברכבים, מערכות הידראוליות ופניאומטיות וכדומה.
קבל מידע על לימודי הנדסאי מכונות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסאי מכונות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר