לימודי הנדסת מכונות

נושא הנדסת מכונות דורש הבנה מוצקה ורחבה של מושגי הליבה בתחום הכוללים: מכאניקה, תרמודינאמיקה, קינמאטיקה, מעבר חום, מכאניקת זורמים, אנרגיה והנדסת חומרים. מהנדסי מכונות משתמשים בעקרונות הליבה יחד עם ידע בתחום תכנון וניתוח של מפעלי ייצור, מכונות וציוד תעשייתי, מערכות חימום וקירור, כלי רכב, כלי טיס, כלי שיט, רובוטיקה מכשור רפואי ועוד.

לימודי הנדסת מכונות: הכלים ליצירת מכונות העתיד

לימודי הנדסת מכונות
צילום: Argonne National

הנדסת מכונות היא תחום של ידע, אשר פותח במהלך השנים תוך יישום עקרונות הפיזיקה וחומרים מהמדע. על פי מלון המורשת האמריקאית, הנדסת מכונות היא ענף של הנדסה שמיישם ידע הנוגע לחום, כוח מכני, עיצוב, ייצור והשימוש במכונות ובכלים. הנדסת מכונות נחשבת לאחד התחומים הוותיקים והרחבים ביותר בתוך ענף המכונאות . יישומים של הנדסת מכונות נמצאו כבר ברשומות של תרבויות עתיקות מתקופת ימי הביניים בכל רחבי העולם. ביוון העתיקה, עבודותיו של ארכימדס, השפיעו רבות על המכאניקה המערבית. גם למוסלמים הייתה תרומה מרשימה לתחום זה, אל ג'זארי הציג בספר משנת 1206 עיצובים מכאניים רבים והוא נחשב לממציא המכשירים המכאניים אשר הבסיס שלהם משמש אותנו עד היום.

מטרת לימודי הנדסת מכונות

מטרת לימודי הנדסת מכונות, היא להכשיר את הסטודנט ולהפוך אותו למהנדס בעל ידע רחב במקצועות היסוד ובנוסף לתת לו ידע מעשי בכל הקשור לטכנולוגיה ולפיתוח של מערכות מכאניות ופיתוח של מערכות טכנולוגיות מורכבות אחרות. הסטודנט מקבל כלים שיאפשרו לו לעסוק בעתיד בתכנון, תחזוקה ופיתוח של מכונות ומערכות הקשורות גם לתהליכי ייצור כגון מערכות הנעה ורובוטים, מכונות לשימוש יומיומי כגון מכשירי חשמל ביתיים, כלי רכב ואחרים או מכונות לשימוש חקלאי או תעשייתי.

במהלך לימודי תואר ראשון בהנדסת מכונות נלמדים בין השאר הנושאים הבאים: קורסי חובה בסטטיסטיקה, מתמטיקה, פיסיקה והנדסה מכאנית. בנוסף ישנם קורסי בחירה כגון: הנדסה גרעינית, גרפיקה הנדסית, תורת החומרים, מערכות בקרה, הנדסה אופטית, מיקרו מערכות, ביו מכאניקה, רובוטיקה, הנדסה ימית, מכאניקת חומרים, אוטומאציה ועוד. מסיימי תואר ראשון בהנדסת מכונות יכולים להמשיך ללימודי תואר שני בהנדסה.

קהל יעד ללימודי הנדסת מכונות

לימודי הנדסת מכונות מתאימים לכול אותם אנשים שאוהבים להתעסק עם מנועים ומכשירים חשמליים מורכבים, שאוהבים ללמוד כיצד המכונות פועלות ורוצים להפוך את אהבתם לקריירה פורה בתחום.

עוד מסלולי לימודי הנדסת מכונות

התמחויות בלימודי הנדסת מכונות

במהלך ההתמחות של לימודי הנדסת מכונות, הסטודנט יכול לבחור נושא אחד מבין מגוון נושאים כדי להעמיק את הידע שלו בתחום כגון: חומרים פלסטיים ועיבודם, תוכן וייצור, מכשור ובקרה, תכנון וייצור ממוחשב ועוד.

התמחות חומרים פלאסטיים

התמחות זו מאפשרת לסטודנט להשתלב בעתיד בתעשיית הפלסטיק בארץ ובחו"ל, גם מבחינת הכרת החומרים הפלאסטיים, המאפיינים והתוכנות שלהם וגם ברכישת ידע מעמיק בנוגע לשיטות הייצור של החומרים הפלאסטיים, תבניות ומתקנים.

התמחות בביו-חומרים

לימודי תחום הביו-חומרים נותנים לסטודנט הבנה מעמיקה בהתאמת חומרים מלאכותיים שיעזרו לתפקוד גוף האדם כגון: עצמות מלאכותיות, רקמות, כדוריות שמשחררות תרופות, פולימרים נושאי תרופות. התמחות זו משלבת בתוכה ידע רב מתחום הרפואה כגון: הכרת גוף האדם, חומרים מדעיים, היבטים כימיים, ביו-רפואה, ועוד.

משך זמן לימודי הנדסת מכונות

לימודי הנדסת מכונות נמשכים ארבע שנים בדרך כלל, בנוסף לתואר מקבל הסטודנט תעודת מהנדס, בתחילת הלימודים מקבל הסטודנט חומרים בסיסיים הקשורים למקצועות ההנדסיים ובהמשך הלימודים יכול הסטודנט לבחור תחום ספציפי להתמחות בו. תחומי ההתמחות שונים ממוסד לימודים למוסד לימודים כגון: ביו-מכאניקה, זרימה ומבנים, מערכות אנרגיה, רובוטיקה, הנדסה אופטית ועוד.

קריירה ושכר: התעשייה המתפתחת זקוקה למהנדסי מכונות

בפני מהנדס המכונות נפתחים אין ספור אפשרויות לקריירה מצליחה כגון: מכשור רפואי, שבבים אלקטרוניים, הנדסה אופטית, תעשיית הרובוטיקה, ניהול פרויקטים, הנדסת אוניות, הנדסת מערכות אנרגיה, הנדסת הסביבה, הנדסת מחשבים, מחקר ופיתוח של מכונות תעשייתיות, אחזקת מכונות ציוד כבד ועוד.

הנדסת המכונות דוחפת באופן בלתי פוסק את הגבולות הפיזיים של המכונות, כדי לייצר מכונות בטוחות, זולות ויעילות יותר, אשר משמשות בתחומים רבים של התעשייה, המכשור הביתי, חקלאות וכמובן גם בתחום הרפואה. אם בעבר רק ספרי מדע בדיוני הצליחו לייצר רובוטים אנושיים שיודעים לעשות כמעט הכול, היום בתחום הרובוטיקה השמים כבר לא נחשבים הגבול. כיום ישנן מערכות רובוטיות המשמשות לניתוחי עמוד שדרה ובשנים הקרובות נוכל לראות מערכות רובוטיות שישמשו גם בניתוחי מוח כדי לטפל במחלת הפרקינסון. המערכות הרובוטיות, יכולות לנווט כלים כירורגיים ברמת דיוק גבוה במיוחד ובצורה פולשנית מזערית.

לאף אחד אין ספק, שהטכנולוגיה תדחוף קדימה יותר ויותר את המכונות ותשכללן לגביי כל התחומים הנוגעים לחיי האדם, למגורים ולסביבה, מדובר רק בשאלה של זמן וכמובן גם בכוח אדם מקצועי, אשר ימשיך לעשות במחקר ופיתוח של מכונות משוכללות מתקדמות מבחינה טכנולוגית לצרכים ואפשרויות אין סופיים. אם גם אתה רוצה להיות חלק מעולם העתיד וגם לפתח קריירה מצליחה בארץ או בחו"ל, ואם אתה מתעניין בכל מה שקשור למכאניקה, תפעול וטכנולוגיה, אין ספק שתוכל להפיק את המרב מלימודי הנדסת מכונות.

קבל מידע על לימודי הנדסת מכונות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי הנדסת מכונות

קורסים בהנדסת מכונות באופן כללי ניתן לומר כי השנתיים הראשונות של תואר ראשון בהנדסת תוכנה לקראת דיפלומת מהנדס כוללות בעיקר לימודי בסיס הנדסיים וקורסי חובה כלליים בהנדסת מכונות. השנתיים האחרונות מוקדשות למגמות ההתמחות, קורסי בחירה ופרויקט גמר. להמשך קריאה »
10 סיבות ללמוד הנדסת מכונות 1. ליצור משהו מוחשי למהנדסי מכונות יש את הזכות ליצור משהו מוחשי ושימושי, החל ממכונות למיניהן ועד לציוד אלקטרוני זעיר ומשוכלל. פירות הפיתוח והתכנון של בוגרי הנדסת מכונות ישמשו אחרים לתועלות רבות ולעיתים, אף ישנו להמשך קריאה »
איפה ללמוד הנדסת מכונות? תנאי קבלה האוניברסיטאות דורשות באופן מסורתי את תנאי הקבלה הקשים ביותר למחלקות ההנדסה ולכך, יש לרוב חשיבות מכרעת בעת קבלת ההחלטה אודות מוסד הלימוד. תנאי קבלה אלו דורשים ציון פסיכומטרי של כ - 650 ואף להמשך קריאה »
לימודי הנדסת מכונות במכללה או באוניברסיטה? היצע מוסדות הלימוד התשובה המכריעה לשאלה האם ללמוד הנדסת מכונות במכללה או באוניברסיטה, טמונה בהיצע המוסדות האקדמיים המציעים מסלולים בתחום וכמה מהר המועמדים השכילו להירשם אליהן. בפועל, ישנן 3 אוניברסיטאות המציעות לימודי הנדסת מכונות לתואר להמשך קריאה »
להיות מהנדס מכונות בעל המקצוע מהנדס מכונות הוא בעל מקצוע בעל בסיס ידע רחב מאוד במגוון היבטים הנדסיים ומדעיים. עליו להיות בעל יכולות אנליטיות גבוהות מאוד, אך עם זאת גם בעל חשיבה יצירתית וחדשנית לגבי פרויקטים ותהליכים בהם להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי הנדסת מכונות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר