10 סיבות ללמוד הנדסת חשמל

הנדסת חשמל הוא תחום הנדסי מהותי לאין ספור היבטים של החיים המודרניים. נהוג לומר כי ללא חשמל אין קידמה ואכן, תפקידיהם של מהנדסי החשמל בתחומי הפיתוח, ייצור או בניה הם תפקידי מפתח משמעותיים. תחום הנדסת חשמל הוא תחום מבוקש מאוד הן במסגרת לימודית והן בהיבט הפרקטי לאחר סיום התואר. למרות שתחום זה נחשב ל"גברי" בעיקרו, אנחנו עדים לאחרונה למגמה המבורכת הכוללת את כניסתן של יותר ויותר סטודנטיות למחלקות להנדסת חשמל.

1. רמת הכנסה עתידית

זו לא צריכה להיות הסיבה העיקרית לבחירה בתחום הנדסת חשמל כמקצוע לחיים, אך היא בהחלט מהווה שיקול חשוב שאין להתעלם ממנו. הנדסת חשמל היא תחום מבוקש אשר מאפשר לבוגרים העוסקים בו רמות הכנסה גבוהות מהממוצע ואף הרבה מעבר לכך. מהנדסי חשמל שכירים וגם עצמאיים יכולים לעבוד במגוון תפקידים ותחומים ועלות השירותים שלהם גבוהה מאוד, כך שלימודי הנדסת חשמל ללא ספק מספקים אופק כלכלי איכותי וגבוה.

2. מקצוע מגוון במיוחד

מהנדסי חשמל יכולים לאחר סיום לימודיהם ובעיקר לאחר השלמת תארים מתקדמים בהנדסת חשמל, לעבוד במגוון רחב מאוד של תפקידים הנדסיים. החל מעבודה על תשתיות חשמל גדולות כמו של חברת החשמל, דרך עבודות ייעוץ עבור הקמת מערכי חשמל במבנים ופרויקטים ועד עבודה במגזר ההייטק בתחומי מוצרים ותהליכים טכנולוגיים.

3. ללכת בדרכם של ענקים

לרשימת הסיבות בעד לימודי הנדסת חשמל נוסף גם היבט היסטורי – מהנדסי חשמל מקצועיים צועדים בדרכם של אותם הענקים שפיתחו את התחום ויצרו מהפכה ששינתה את פני העולם, אלו הם ממציאים והוגים כמו תומס אדיסון, ניקולה טסלה, מייקל פאראדיי, אלסנדרו וולטה, גורג' אוהם, ג'יימס מקסוול ורבים אחרים.

4. אפשרויות ליזמות אישית

הנדסת חשמל מציעה שלל אפשרויות למעוניינים לעסוק באופן עצמאי. במקרים רבים (ולרוב לאחר כמה שנים של עבודה בתור מהנדסים שכירים), בוגרי מסלולי הנדסת חשמל יוצאים לדרך עצמאית שמאפשרת להם רמות שכר אף גבוהות יותר, שליטה ויזמות אישית רב גונית. מהנדסי חשמל יכולים למשל לעבוד בתפקידי ייעוץ בתור מתכנני מערכות חשמל לענף הבניה, יועצי התייעלות אנרגטית וחיסכון בחשמל, מפתחי מוצרים ושירותים חדשים וכמובן בתור בעלי מקצוע לשירותי חשמלאות מתקדמים.

5. תחום מתפתח וצומח תמידית

עולם הנדסת החשמל נמצא תמיד בתנועה – אין הרי סיכוי שהעולם יפסיק להשתמש בחשמל בקרוב, אלא בדיוק להיפך. יתרון משמעותי של לימודי הנדסת חשמל הוא בכך שזהו תחום שכל הזמן מתפתח וצומח לכיוונים חדשים. מהנדס החשמל יכול תמיד למצוא עבודה ולעסוק בתחומים חדשים עבורו ועבור העולם. ניתן לציין למשל את הצורך במהנדסים בפיתוחן של מכוניות חשמליות יעילות, פיתוח אמצעי לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, ייעול מערכות הולכת חשמל עקב הביקוש העולה וקשיי הייצור ועוד פרויקטים חדשניים רבים נוספים.

6. אפשרות לתרום לפיתוח מוצרים משני מציאות

החשמל על שימושיו ויישומיו השונים שינה את העולם. במשך מאוד שנים הוא מאפשר לנו לגלות וליצור עולמות שלמים של קידמה. עבודה בתחום הנדסת החשמל מציעה אם כך הזדמנות לעבוד בפיתוחם של מוצרים ותהליכים משני מציאות ומשפרי חיים. שוב נציין את פיתוח המכונית החשמלית שנמצא בתחילת הדרך, או למשל פיתוח שיטות חדשות להבאת חשמל לאזורים נכשלים ומרוחקים בעולם.

7. מגוון רחב של מוסדות לימוד

עקב הביקוש הגבוה בשוק העבודה למהנדסי חשמל וכמובן שגם בשל הביקוש של המועמדים להתקבל למחלקות אלו, קיים היצע גדול מאוד של מוסדות לימוד אשר מציעים תכניות לימוד בהנדסת חשמל. 4 אוניברסיטאות בישראל מציעות מחלקה להנדסת חשמל ועוד 7 מכללות, בנוסף למכללות אשר מציעות תכניות להנדסת אלקטרוניקה. מעבר לתארים ראשונים ומתקדמים בהנדסת חשמל, קיימים עוד עשרות מוסדות המפעילים תכניות הנדסאים בחשמל, כך שמגוון האפשרויות ללמוד את התחום האיכותי הזה הוא פשוט עצום.

8. קורסים מגוונים ורבים לבחירה

עולם הנדסת החשמל הוא עולם מקיף מאוד, גם בשל מורכבותו המדעית והתיאורטית וגם בגלל העובדה שהוא קיים בכל מקום בחיינו. לכן, סטודנטים יכולים לבחור מגוון אדיר של קורסי בחירה וכיווני התמחות בתחום. זהו יתרון אשר מאפשר לכל בוגר או בוגרת להתמקצע בתחום מסוים ולהפוך לאנשי מקצוע מעולים בו.

9. עבודה מאתגרת ומתגמלת

מהנדס חשמל עוסק בנושאים ובתפקידים מאתגרים מאוד מבחינה מקצועית, טכנית ואינטלקטואלית ולכן זהו תחום מתגמל מאוד גם מעבר לשכר עצמו. הצלחה בסיום פרויקט משמעותי מהווה תגמול עצום, כמו גם פיתרון בעיות מהותיות בעזרת יצירתיות ומקצועיות.

10. החברה והמדינה זקוקות לך

מדינת ישראל והחברה האנושית כולה זקוקות באופן תמידי למהנדסים מוכשרים, יצירתיים ואיכותיים, מהנדסים שיוכלו למלא תפקידי מפתח בשינוי תהליכים ומוצרים, שיפור איכות החיים ויצירת שינוי אמיתי מבחינה טכנולוגית. הנדסת חשמל נמצאת כמעט בכל היבט טכנולוגי של חיינו ולכן היכולת להשפיע בתחום משמעותי זה היא מרשימה וגדולה מבתחומים אחרים.

קבל מידע על לימודי הנדסת אלקטרוניקה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת אלקטרוניקה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר