לימודי הנדסת חשמל במכללה או באוניברסיטה?

תחום הנדסת החשמל הוא תחום מבוקש מאוד בשוק העבודה בישראל ובעולם כולו. מסיבה זו, מוסדות אקדמיים רבים מפעילים מחלקות להנדסת חשמל ובכל שנה סטודנטים רבים בוחרים במסלול קשה, ארוך ואיכותי זה. כיום יותר מאי פעם, ההתלבטות האם להירשם אל לימודי הנדסת חשמל במכללה או באוניברסיטה היא חשובה ומשמעותית.

לימודים מעשיים או תיאורטיים

מועמדים מסוימים עשויים לחוות לימודי תיאוריה מקיפים ומעמיקים כלימודים קשים מהם הם היו רוצים להימנע. אלו, יעדיפו לימודים מעשיים וממוקדים יותר. ההבחנה הזו קיימת במידה מסוימת בין מסלולי הנדסת חשמל במכללות ובאוניברסיטאות. בעוד שבאוניברסיטאות ניתן דגש רב על התיאוריה, בחלק מהמכללות הדגש הוא דווקא על המעשיות שבמקצוע, כלומר ההתמקדות היא על איך לעשות דבר מה ולא למה זה קורה או למה יש לעשות כך. מבחינה אקדמית טהורה יש חשיבות רבה ללימוד התיאוריה, אך כדי לעבוד בתחום באופן מעשי לא תמיד יש צורך בידיעת התיאוריה על בוריה.

תנאי קבלה

בישראל מתקיימים לימודי הנדסת חשמל לתואר ראשון ולתארים מתקדמים ב-4 אוניברסיטאות, עובדה המצביעה על הפופולאריות והביקוש הרבים לתחום. מעבר לכך, פועלות מחלקות להנדסת חשמל בעוד כ-7 מכללות. תנאי הקבלה מהווים שיקול משמעותי בהחלטה האם ללמוד הנדסת חשמל במכללה או באוניברסיטה – בדומה לתחומים רבים, האוניברסיטאות דורשות תנאי קבלה מחמירים וקשים יותר לעומת המכללות. הדבר נכון גם בנוגע למחלקות ההנדסה, אליהן תנאי הקבלה כוללים ציוני פסיכומטרי גבוהים וממוצעי בגרות גבוהים במיוחד (בעיקר במקצועות ריאליים). במכללות, תנאי הקבלה נוחים יותר ולכן עבור מועמדים החסרים את תנאי הסף גבוהים או כאלו שלא רוצים להשקיע זמן ומאמץ נוסף בשיפור הנתונים, המכללות מהוות פיתרון יעיל למדי.

משמעויות בשוק העבודה

בדומה לתחומי הנדסה ומדעים אחרים בישראל, קיימת העדפה בקרב מעסיקים מסוימים במשק כלפי בוגרי האוניברסיטאות. כך שעל סטודנטים שבוחרים ללמוד הנדסת חשמל במכללה להבין כי עשויות להיות להחלטה זו משמעויות מבחינת אפשרויות תעסוקה. לעיתים להעדפה זו יש בסיס מסוים, בשל אותו נושא של התמקדות בתיאוריה או במעשיות, אך במקרים רבים אין לכך סיבה אמיתית והדבר נעוץ באי אלו דעות קדומות שגויות, או העדפה למוסד לימודים שהמנהל המעסיק למד בו למשל. מגמה זו משתנה עם השנים ועם העלייה באיכות תכניות הלימוד בחלק מהמכללות, אך עדיין יש לקחת זאת בחשבון.

תחומי התמחות אפשריים

הנדסת חשמל מחייבת בחירת התמחות לקראת השנה ה -3 לתואר. אפשרויות ההתמחות בין מוסדות הלימוד משתנות ולכן חשוב לבחון מראש את תחומי ההתמחות הקיימים, להבין מהו תחום מועדף על כל אחד ולבדוק האם אפשרות זו קיימת במוסד הלימודים הרלוונטי. במכללות, מוצעות לרוב רק התמחויות נפוצות וגדולות וחסרות התמחויות הנחשבות לספציפיות או למורכבות מאוד – אלו יהיו קיימות בפקולטות של האוניברסיטאות.

עדיפות לאוניברסיטה – אך לא לכל אחד!

השורה התחתונה בנוגע להתלבטות האם ללמוד הנדסת חשמל במכללה או באוניברסיטה, היא שישנה עדיפות מסוימת לבחירה במסלול הלימודים באוניברסיטה, אך יש לסייג קביעה זו היות והיא כללית ובהחלט אינה נכונה עבור כל מועמד או מועמדת. מועמדים המחפשים את הפרקטיקה ופחות את ההתעסקות בתיאוריות ובתורות מורכבות, עלולים לאבד עניין באוניברסיטה ולהם עדיפה המכללה, שאליה תנאי הקבלה משחקים גם הם כאמור תפקיד משמעותי. לעומת זאת, האוניברסיטה מציעה הזדמנויות מעט טובות יותר לבוגרי הנדסת חשמל אך שוב, לא בכל המקרים וזהו עניין נקודתי התלוי בנסיבות ובתנאים שונים. המסקנה הטובה ביותר היא שכדאי לכל מועמד לבחור מוסד לימודים המתאים לו מבחינת רוחו, גישתו והתאמת תכנית הלימודים באופן ייעודי עבורו.