הנדסת חשמל או מדעי המחשב

שני תחומים טכנולוגיים חשובים ובעלי ביקוש רב גם בקרב מועמדים אקדמיים וגם בשוק העבודה הם הנדסת חשמל ומדעי המחשב - שני תחומים שונים כאשר לכל אחד מהם יש נגיעות מסוימות לשני. בוגר מדעי המחשב הוא איש מקצוע שונה מהותית מאשר מהנדס חשמל, למרות ששניהם יכולים באופן עקרוני לעבוד באותו ארגון. ההתלבטות האם ללמוד הנדסת חשמל או מדעי המחשב היא התלבטות נפוצה יחסית והיא אכן קשה בשל המשיכה של שני העולמות.

הנדסת חשמל – תחום מקיף יותר

ראשית, חשוב להבין כי הנדסת חשמל היא תחום מקיף יותר ממדעי המחשב. שני התחומים שזורים במגוון עצום של מוצרים ותהליכים בחיינו – הכל משתמשים כיום במחשבים וכמובן שבחשמל – אך הנדסת חשמל היא זו שרלוונטית לתחומים רבים יותר ולא רק למערכות ממוחשבות או אלקטרוניות. בכל מערכת מחשוב חדשה או מוצר טכנולוגי חדש יהיה צורך במהנדס חשמל או בשימוש באלמנטים של הנדסת חשמל. לעומת זאת, מדעי המחשב הם תחום ענק ומרתק אך כזה שנוגע "רק" למערכות ממוחשבות למיניהן. מבחינה זו, להנדסת חשמל יש יתרון מסוים היות ולימודים אלו מאפשרים בסופו של דבר עבודה ביותר תפקידים ובאמצעות יותר מסלולי התמחות.

ביקוש תעסוקתי גבוה לשני התחומים

מועמדים אשר מתחבטים בשאלה אודות תחום הלימוד העדיף, חושבים לרוב על אפשרויות התעסוקה בסיום התואר. מבחינה זו בשני התחומים ניתן יהיה לצפות להיצע גבוה מאוד – לא סביר שהבוגרים באחד מהתחומים יתקשו להשתלב בעבודה בתחומם. הביקוש בשוק העבודה למהנדסי חשמל ולבוגרי מדעי המחשב הוא גבוה מאוד ויציב לאורך השנים. עולם הטכנולוגיה, המחשוב והתשתיות רק הולך ומתפתח ולכן ביקוש זה אינו צפוי לרדת. כמו כן, ההיבט הכלכלי הוא בהחלט חלק מהאופק התעסוקתי ולבוגרי שני התחומים רמות הכנסה גבוהות מעל הממוצע במשק, ברוב המקרים הרבה מעל הממוצע. אך עדיין ניתן לומר כי באופן עקרוני יש יתרון מסוים למהנדסי חשמל על פני בוגרי מדעי המחשב מבחינת משכורות ואפשרויות פיננסיות לאורך השנים.

היצע מוסדות הלימוד

לעיתים כאשר מתלבטים בין שני תחומי לימוד, המכריע את הכף בסופו של דבר הוא היצע מוסדות הלימוד והיכולת של המועמד לבחור מקום רלוונטי ומתאים לנתוני הכניסה שלו. גם בתחום הנדסת חשמל וגם בתחום מדעי המחשב קיימים מוסדות לימוד אקדמיים רבים המציעים בשל הביקוש הרב תכניות בשני התחומים. כאן יש יתרון מסוים לתחום מדעי המחשב היות ויש יותר אוניברסיטאות ומכללות המציעות מסלולי מדעי המחשב לתואר ראשון ולתארים מתקדמים, מאשר מוסדות אקדמיים עם תכניות הנדסת חשמל. תנאי הקבלה והלימודים קשים בשני התחומים אך נחשבים קשים יותר בהנדסה.

השורה התחתונה – הנדסת חשמל או מדעי המחשב?

ייתכן שדרך טובה להמחיש את השורה התחתונה לגבי השאלה האם ללמוד הנדסת חשמל או מדעי המחשב טמונה בעובדה כי מהנדס חשמל יכול במקרים רבים להתקבל לתפקידים בתחומי המחשוב ואף להיות מועסק בתפקידים של מהנדס תוכנה ומחשבים. ואילו, בוגר מדעי המחשב יתקשה מאוד לעסוק בתפקיד בעל נטייה לחומרה או למערכות חשמליות מורכבות. באופן כללי ומאוד מסויג ניתן לומר כי עדיף ללמוד הנדסת חשמל היות וזהו תחום המאפשר עיסוק בתפקידים רבים יותר, רמות ההכנסה בו גבוהות יותר לרוב והוא כולל יותר אפשרויות בחירה במהלך הלימודים. אך כמובן שזהו עניין אישי מאוד ותלוי במאפיינים של כל מועמד או מועמדת. פיתרון יעיל עבור מי שלא רוצה לוותר על אף אחד מהתחומים, הוא למשל האפשרות לשלב בלימודי הנדסת בחשמל מסלול התמחות במחשבים או רשתות מחשבים וכך לעבוד בשני התחומים גם יחד.

קבל מידע על לימודי הנדסת אלקטרוניקה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת אלקטרוניקה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר