מידע הכרחי למועמד להנדסת בניין

עובדות על תחום הלימודים

בישראל ניתן ללמוד הנדסת בניין בשני מסלולי מרכזיים – הנדסאי בניין או מהנדס בניין, כמובן שתואר מהנדס נחשב יותר ומקנה מגוון רחב יותר של אפשרויות מקצועיות ותעסוקתיות. ברוב המקרים לימודי הנדסת בניין לתואר מהנדס, שבו נעסוק בעיקר במאמר זה, מקנים תעודת בוגר מדעים בהנדסה אזרחית או הנדסת בניין (B.Sc), אך ישנם מוסדות אקדמיים אשר מעניקים תואר ראשון B.Tech למהנדסי בניין – תכניות הלימודים דומות במהותן וההבדלים הסמנטיים נובעים מהליכי קבלת אישור מהמל"ג להענקת תואר בוגר מדעים.

מחקרים וחדשות עדכניים

בפברואר 2011 השיק מהנדס הבניין גרגורי מוצקין את מגדל היהלום שהקים, בניין דירות חדש ומעוצב בצורה עגולה ומרשימה בגבעתיים. מדובר על מבנה מגורים איכותי ומרשים, אך עיקר הדגש בידיעה זו, הוא בכך שהיא מוכיחה עד לאן מהנדס בניין יכול להגיע בתחום המגוון והמבוקש הזה. מוצקין, שהוכשר כמהנדס בניין בברה"מ, עלה לישראל והשתלב בתפקידי ניהול פרויקטים שונים. עם השנים הוא התפתח מקצועית והפך ליזם וקבלן מבצע עד שכיום הוא מקים מבנים שלו, וכמובן שבכך הגדיל את הכנסותיו פלאים. אין ספק שהכשרתו כמהנדס בניין תרמה רבות להצלחתו בתחום.

תחום נוסף ורלבנטי למהנדסי בניין, הן בתפקידי תכנון והן בתפקידי ניהול בנייה, הוא תמ"א 38, תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. בלי קשר לחוסר הצלחת התכנית ומיעוט הפרויקטים שהתחילו מאז השקתה בשנת 2005, זוהי תכנית שמהותה היא הנדסית ועבודתם של מהנדסי בניין היא קריטית לביצועה. יש צורך לקבל אישור מהנדס כי הבניין אכן זקוק לחיזוק מפני רעידת אדמה וכמובן שיש צורך בתכנון ואישור מהנדס בניין לגבי תכנון החיזוק וכשירותו.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • מדריך למפקח באתר בניה / חיים היימן
  • מדריך לביצוע עבודות בניה / א. לויפר
  • מדריך לתכנון הביצוע של פרויקטי בניה / א. לויפר
  • קטלוג ערכים מנחים של תשומות עבודות הבניה

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי הנדסת בניין?
לימודי הנדסאי בניין נמשכים בין שנתיים לשלוש שנים ולימודי הנדסה לתואר מהנדס נמשכים 4 שנים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
ברוב המקרים כן, בגלל שמדובר על תחום מקיף מאוד שנוגע בהיבטים של תכנון, פיקוח, ניהול הבנייה עצמה וכן תהליכים מסביב לבנייה, רוב המוסדות כוללים בחירת התמחות במסגרת 4 שנות לימודי הנדסת בניין. תחומי ההתמחות הנפוצים ביותר הם הנדסת מבנים (תכנון/קונסטרוקציה) וניהול הבנייה.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי הנדסת בניין?
שכר הלימוד ללימודי הנדסת בניין נע בין שכר לימוד אוניברסיטאי מפוקח ומסובסד (9,521 ש"ח) באוניברסיטאות ובחלק מהמכללות ועד שכר לימוד מעט יקר יותר שמגיע לסכומים של כ-12,800 ש"ח או מעט מעל שכ"ל אוניברסיטאי.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי הנדסת בניין הם קשים?
במידה מסוימת כן, כמו בכל מקצועות ההנדסה, תנאי הקבלה הם ברמות יחסית גבוהות בהתאם למוסד האקדמי הספציפי. לימודי הנדסת בניין כוללים לימודים ריאליים רבים ומורכבים לעיתים ולכן תנאי הקבלה בהתאם. כמובן שבאוניברסיטאות תנאי הקבלה קשים וגבוהים יותר מאשר במכללות השונות, אך בכל מקרה ברוב המקרים חייבים ציון פסיכומטרי של מעל 550, בגרות מלאה שכוללת לימודים וציונים מתאימים באנגלית ומתמטיקה, או מעבר מכינת השלמה אקדמית.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי הנדסת בניין - תואר ראשון בהנדסה אזרחית
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת בניין - תואר ראשון בהנדסה אזרחית
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר