להיות מהנדס בניין

מהנדס בניין הוא בעל מקצוע אשר מכיר ומתמחה במגוון עצום של היבטי בנייה ותכנון, החל באלמנטים של ארכיטקטורה, עד נושאים פיזיקליים של חוזק ועמידות כולל ניהול אתרי בנייה עד אחרון הפועלים והכלים בשטח.

בעל המקצוע

מהנדס בניין הוא בעל מקצוע שעובד קשה ובמשך שעות ארוכות, זוהי עבודה שיכולה להיות מלחיצה ומתישה, הן מבחינה פיזית והן מבחינת רמת אחריות – אך מצד שני זו עבודה מתגמלת מאוד מבחינת העובדה כי מהנדס בניין אחראי למעשה להקמת מבנים, חלקם מרשימים ומשמעותיים מאוד. העבודה בדרך כלל מתגמלת גם מבחינה כלכלית.

מהנדס בניין הוא למעשה מעין מנהל על של פרויקט בנייה, החל מבית מגורים קטן ועד גורדי שחקים עצומים, הוא מפקח ומתכנן את כל שלבי הבנייה, החל משלב הפיתוח האדריכלי ועד סיום צביעת אחרון הקירות במבנה. על המהנדס להיות בשליטה תמידית על העניינים ולפקח בצורה דקדקנית על כל יציקת בטון, בניית קיר וכן הלאה – גם שהבנייה תהיה נכונה ובטיחותית, גם על פי התכניות וגם מבחינת רמות גימור ואיכות סופית.

איך נראה יום עבודה

יום עבודה של מהנדס בניין הוא דינמי מאוד, אפשר להתחיל את הבוקר בפיקוח על יציקת בטון באתר בנייה, משם לעבור לישיבה עם אדריכל על תכנון בניין אחר, ומשם לפגישה עם קבלן לגבי הצעות מחיר לכלי עבודה ובניית שלד למבנה אחר – וכך האלה לאורך היום. מהנדס בניין יכול גם לעבוד בעבודה שמהותה בעיקר משרדית ונוגעת לתכנון פרויקטים, והוא יכול לעבוד בעבודה שבה הוא יראה את המשרד לעיתים רחוקות ורוב העבודה תתרכז באתרי בנייה בתפקידי פיקוח וניהול האתר.

בכל מקרה, יום העבודה של מהנדס בניין כולל טלפונים רבים, בדיקה של מרכיבים רבים ומורכבים לגבי הפרויקט הרלבנטי, פיקוח על תהליכים ותכנון של תהליכים, תקשורת עם עובדים – החל ממהנדסים אחרים ועד אחרון הפועלים בשטח, כאמור, עבודה קשה וארוכה שלעיתים אינה נגמרת, אך בסופו של דבר היא מתגמלת מכל הבחינות אם מנהלים את שגרת העבודה נכון.

התמחות

לימודי הנדסת בניין, או הנדסה אזרחית כפי שהמסלול נקרא בחלק מהמוסדות האקדמיים, יכולים לכלול התמחות או להיות כלליים וללא התמחות – בהתאם למוסד הלימודים והחלטותיו האקדמיות. במוסדות שבהם יש התמחות זו יכולה למשל להיות התמחות בניהול הבנייה, או התמחות בתכנון והנדסת מבנים – הראשונה שמה יותר דגש על ניהול אתרי בנייה ותהליכי בנייה, והשנייה שמה יותר דגש על שלבי התכנון. כמו כן ניתן לבחור התמחות בקונסטרוקציות.

מבחינת התמחות בשוק העבודה לאחר סיום הלימודים, בפועל אין תקופת התמחות מסודרת ורשמית כפי שקיים במשפטים למשל, אך לאחרונה נכנסו לתוקפן תקנות אשר קובעות כי מהנדסי בניין שעוסקים בתכנון/קונסטרוקציה צריכים לעבוד בעבודת התמחות במשך 3 שנים ולאחר מכן לעבור בחינות רשמיות, כדי להירשם כמהנדסים מורשים ולעסוק בתכנון שלא במסגרת התמחות או פיקוח.

שוק העבודה והשכר

שוק העבודה פתוח והוא רחב מאוד בפני בוגרי הנדסת בניין או הנדסה אזרחית, כמעט תמיד יש דרישה בשוק למהנדסים בכל תחומי ההתמחות. מהנדס בניין יכול להשתלב במשרדי הנדסה קטנים בתפקידי תכנון או ביצוע, וכמובן שבמגוון תפקידי הנדסה בחברות הבנייה הגדולות במשק, שחלקן בונות פרויקטים בקנה מידה עצום. בהחלט קיימת האפשרות של יציאה לדרך עצמאית בתור מהנדס בניין עצמאי לניהול ו/או תכנון של בנייה של בתים פרטיים, תפקידי ייעוץ וכדומה, אך לרוב מומלץ להיות שכיר במשך מספר שנים לצבירת ניסיון מתאים. כל מהנדס בניין יכול למצוא עבודה יחסית בקלות ובהתאם לתחומי העניין שלו.

מבחינת רמות שכר, זהו תחום מתגמל יחסית ובהחלט אפשר להגיע לרמות משכורות גבוהות מאוד, אך כמו בכל תחום המשכורות הגבוהות מגיעות לאחר צבירת ניסיון. באופן כללי מהנדס בניין, שעוסק בפיקוח וביצוע של בנייה, מרוויח יותר מאשר מהנדס בניין שעוסק בהיבטי התכנון. מהנדס בניין צעיר ומתחיל יכול לצפות לרמות שכר שנעות בין 5,000-10,000 ש"ח לחודש וברמות הבכירות יותר ועם פרויקטים גדולים, המשכורות עולות אף לעשרות אלפי שקלים בחודש.

יתרונות בשוק

אין ספק כי מדובר על תחום שתמיד צריך בו עובדים משכלים ואיכותיים, מגוון האפשרויות לבוגרי הנדסת בניין הוא רחב מאוד, המשכורות בתחום הן בעלות פוטנציאל גבוה באופן משמעותי מאוד. מהנדס בניין יכול לבחור תחום עניין להתמחות בו, או לבחור בתחום שבו הוא חזק ולהתמקצע בו. מי שיש לו את היכולות הלימודיות הנדרשות ללימודי הנדסת בניין וכן את היכולות לעסוק במקצוע התובעני הזה בהחלט מכין את עצמו בצורה טובה לחיים.

קבל מידע על לימודי הנדסת בניין - תואר ראשון בהנדסה אזרחית
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת בניין - תואר ראשון בהנדסה אזרחית
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר