לימודי הנדסת איכות

מהנדסי איכות הם האחראים על כך שכל מוצר שנמכר נבדק ונמצא תקין ובטיחותי לשימוש. בוא לקרוא על מסלול הנדסה מיוחד ומאתגר - הנדסת איכות, למען טיב המוצרים שאנו צורכים.
לימודי הנדסת איכות
שיפור איכות מוצרים
צילום: See-ming Lee 李思明 SML

מהי הנדסת איכות?

קשה להגדיר במדויק מה פירוש המילה איכות, מכיוון שאיכות אינה דבר אבסולוטי אלא יחסי והיא נמדדת על פי הצרכים של האדם המשתמש במוצר, כלומר האיכות של המוצר תלויה ביעילות שלו, והאם הוא מתאים לשימוש שהוא יועד אליו. איכות טובה היא בסופו של דבר התשובה, האם המוצר המסוים עונה לציפיות של הלקוח, על כל ההיבטים השונים שנובעים מכך. מקצוע הנדסת האיכות נחשב למקצוע חדש יחסית והוא נולד מהצורך ההולך וגובר לספק לקהל הצרכנים מוצר שרמות הפונקציונאליות והאיכות שלו הן גבוהות במיוחד. גם המודעות לבטיחות המוצר מעלה את הצורך בהקפדה על איכות, במיוחד כשמדובר במוצרים הקשורים לתחום המזון והרפואה.

לימודי הנדסת איכות נועדו להכשיר את הסטודנט להבטיח שכל הרכיבים בעבור המוצר הסופי מתאימים לו בצורה הטובה ביותר, החל מהמנוע של המוצר וכלה בבורג הקטן שבתוכו. לא מזמן פורסמה כתבה בעיתון כיצד יצרני מכונית טויוטה נאלצו להחזיר רכבים חדשים, עקב בעיה בדוושת הגז, הבעיה בדוושת הגז גרמה לאיסוף של 4.2 מיליון מכוניות חזרה למפעל ברחבי העולם. אין ספק שפגיעה כזו חמורה באיכות של המוצר גורמת לא רק להפסדים כספיים, אלא גם לפגיעה בשמה הטוב של החברה, אחד מתפקידיו של מהנדס האיכות היא למנוע תופעה כזו של מוצר פגום שמגיע לצרכן.

מהנדסי איכות לומדים כיצד לזהות טעויות בתהליכי התכנון והייצור וכיצד לבצע בדיקות אשר יוודאו שהמוצר הוא בעל האיכות הטובה ביותר. בנוסף לומד הסטודנט כיצד לתת לשירות או למוצר את התוכנות והכלים הדרושים לו כדי לעמוד בדרישות או בציפיות. לימודי הנדסת איכות כוללים הקניית ידע מקיף בנוגע לכל הפעילויות בתחום הבטחת איכות החל משלב התכנון הראשוני, הפיתוח, שלב הייצור וכלה בתחזוקה של המוצר.

מטרת לימודי הנדסת איכות

מטרת לימודי הנדסת איכות לאפשר לבוגר לדאוג לאיכות המוצר בכל שלבי הפיתוח שהוא עובר וזאת כדי להבטיח שהמוצר הסופי יהיה ברמת איכות גבוהה אשר תעמוד בציפיות הלקוח. בנוסף במסגרת הלימודים ישנה גם הכנה לבחינות ההסמכה מטעם האיגוד האמריקאי והאיגוד הישראלי לאיכות, לתעודת Certified Quality Engineer. במהלך הלימודים נלמדים הנושאים הבאים: תורת המדידה, הגורם האנושי באיכות, עקרונות הנדסת איכות, מערך אבטחת איכות המוצר, מידע איכות, כלכלת איכות, סטטיסטיקה והסתברות, ארגון תכנון וניהול איכות, כושר תהליך, מבדקים לאימות איכות ועוד.

קהל יעד ללימודי הנדסת איכות

הקורס נועד בעיקר לאנשים שכבר עוסקים בתחום של אבטחת איכות במפעלים ובארגונים שונים, הקורס יכול להתאים גם לבוגרי מכללות ואוניברסיטאות שרוצים לרכוש מקצוע נוסף. קהל יעד נוסף הינם הנדסאים ומהנדסים בעלי ניסיון בתחום.

התמחויות בלימודי הנדסת איכות

בתחום של הנדסת איכות נכנסים מספר תחומי משנה כגון: איכות הסביבה, הנדסת איכות בביו-תהליכים, הנדסת איכות ואמינות באלקטרוניקה

לימודי הנדסת איכות ואמינות באלקטרוניקה

לימודים אלו הינם לימודים לתואר ראשון והם נלמדים במכללה אקדמית כנרת בעמק הירדן, לימודים אלו עוסקים בעיקר ביישום עקרונות וגישות הנדסיות, בנוגע לתכנון מערכון ומתקנים וגם בשיפור תהליכים המיועדים ליצור או שירות.

הנדסת איכות בביו-תהליכים

מטרת המסלול הינה להכשיר אנשים מקצועיים בתחום של אבטחת איכות ואמינות של תהליכים שבהם מעורבים מוצרים ביולוגיים וחומרים. בוגר מסלול זה לומר להבין את תהליכי השליטה בתהליכי הייצור, להתמודד עם טכנולוגיות חדישות, לבצע מדידות שיבטיחו את איכות המוצר.

משך זמן לימודי הנדסת איכות

לימודי הנדסת איכות לתואר כגון הנדסת איכות ואמינות באלקטרוניקה, אורכים כארבע שנים, לימודי הנדסת איכות לתעודת גמר נמשכים בין שנה לשנתיים. תנאי הקבלה ללימודי הנדסת איכות דומים לתנאי הקבלה לבתי הספר ללימודי הנדסה.

שכר וקריירה של מהנדס איכות

מהנדס איכות יכול להשתלב כמעט בכול תחומי התעשייה והייצור בארץ, מכיוון שבכל התעשיות שמייצרות מוצר כגון: תעשיית הרפואה, תעשיית המזון, תעשיית האלקטרוניקה, תעשיית הרכבים ועוד יש צורך בפיקוח ובתכנון מעמיק כדי שהמוצר יהיה ברמת איכות גבוה במיוחד ויתאים לדרישות הלקוח.

קריירה מאתגרת ומספקת בתחום הנדסת איכות

במציאות של היום, עם התקדמות הטכנולוגיה במקביל להתקדמות בהבנת הצורך בבטיחות המוצר, הביקוש לאיכות הולך וגובר. דווקא במקום שבו יצרנים רבים מייבאים מוצרים ממדינות רחוקות בגלל העלות הזולה שלהן, נושא האיכות הוא הנושא שמעניק למוצרים מסוימים את היתרון שהם כל כך זקוקים לו על פני מוצרים אחרים. חברה אשר יכולה להבטיח שהמוצרים שלה הם המוצרים האיכותיים ביותר, היא חברה שיכולה לזכות ביתרון רב על פני חברות אחרות. כתוצאה מכך נוצר ביקוש רב למקצוע מהנדס איכות, שנחשב למקצוע חדש יחסית וזאת כדי ללוות את תהליך ייצור המוצר משלב התכנון, דרך הייצור והפיתוח שלו, כדי לוודא שהאיכות של המוצר תישאר לכל אורך התהליך ברמה הגבוה ביותר. מהנדסי האיכות נדרשים בכל תחומי התעשייה ובעיקר בתחום של תעשיית הבריאות, המזון, תקשורת, מחשבים ואלקטרוניקה.

קבל מידע על לימודי הנדסת איכות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי הנדסת איכות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר