לימודי הנדסה רפואית

בואו ללמוד איך גם אתם תוכלו להעניק לרופאים את המכשירים הטובים לאבחון וטיפול, במסגרת לימודי הנדסה רפואית.

מדע הרפואה היום, נשען לא רק על הידע הרב שהצטבר ועל המחקרים האין סופיים בתחום, אלא גם על ציוד רפואי משוכלל שמקורו בטכנולוגיות המתקדמות. אותם מכשירים מתקדמים, כגון אולטרה סאונד, MRI, CT, מכשירי לייזר ועוד, אשר מאפשרים לרופא לקבל אבחון מדויק לגביי מצבו של החולה, אבחון זה עוזר כמובן למציאת דרך הטיפול הטובה ביותר לריפוי המחלה או הבעיה שממנה סובל המטופל.

לימודי הנדסה רפואית
לתכנן את המכשור הרפואי של מחר
צילום: oiram ziul

הטכנולוגיה המתקדמת של הציוד הרפואי, מאפשרת אבחון מחלות והוצאת מידע מגוף החולה בצורה לא פולשנית. שיטות חדשות הקשורות לעיבוד אותות ותמונה בזמן אמת, מאפשרות מעקב רפואי אחר החולה גם כאשר הוא נמצא בביתו. חיישנים זעירים, יכולים לבדוק את הנעשה בתוך גוף האדם ללא צורך בהתערבות פולשנית או ניתוח. הטכנולוגיה החדשה בעולם הרפואה מאפשרת גם לשים שתלים על רשתית העין, לשים בגוף החולה קפיצים להרחבת עורקים ואביזרים מלאכותיים אחרים שממלאים את תפקידם של האיברים בגוף אשר נפגעו או שאינם מבצעים את תפקידם כמו שצריך.

מטרת לימודי הנדסה רפואית

מטרת הלימודים היא להכשיר את המהנדסים גם לפתח טכנולוגיות חדשות בתחום הרפואה וגם למצוא פתרונות לצרכים רפואיים מורכבים. הסטודנט מקבל ידע קליני נרחב, ידע פיזיולוגי רפואי וכמובן ידע הקשור לטכנולוגיה והנדסה.

לימודי תואר ראשון כוללים את התחומים הבאים: הנדסה רפואית כללית, מתמטיקה, הסתברות כימיה, הנדסה רפואית, פיסיקה, טכנולוגיה, קורסי חובה בהנדסה רפואית, מדעי היסוד, ביו מכאניקה, מערכות מידע רפואיות, הדמיה ומכשור רפואי, מכאניקת מוצקים, ביוטכנולוגיה תרופתית, בקרת מערכות ביולוגיות, עיבוד תמונות רפואיות, אופטיקה ולייזרים ברפואה, מידע ותקשורת ברפואה, שתלים מלאכותיים ועוד. בנוסף נלמדים קורסים הקשורים להתמחות שנבחרה על ידי הסטודנט. לימודי תואר שני בהנדסה ביו רפואית עוסקים ביישום ידע טכנולוגי עם שיטות הנדסיות בתחומי הרפואה השונים, ללימודים אלו מתקבלים בוגרי תואר ראשון בהנדסה ביו רפואית או בהנדסה רפואית.

קהל יעד ללימודי הנדסה רפואית

לימודי הנדסה רפואית מתאימים למהנדסים באופיים, שטכנולוגיות חדשות ומתקדמות מרתקות אותם והם רוצים ללמוד כיצד ליישם אותם בתחום שבו הן הכי מבוקשות – תחום הרפואה.

מסלולים ללימודי הנדסה רפואית

תחומי התמחות בלימודי הנדסה רפואית


להיות מהנדס רפואי

תחומי ההתמחות בהנדסה רפואית הינם מגוונים מאוד כגון: הנדסת מערכות מידע רפואיות, עיבוד אותות רפואיים, תקשורת עבור רפואה מרחוק, הנדסה קלינית ועוד.

הנדסה קלינית

תחום ההתמחות של הנדסה קלינית מאפשר לסטודנט לקבל כלים לניהול של מערכות טכנו-רפואיות, לרכוש ידע בניהול לוגיסטי של פיתוח מוצר, תכנון ובקרת ניסויים בתחום הקליני ועוד.

הנדסת מערכות מידע מכוונות

מסלול התמחות זה מתמקד ברכישת ידע תיאורטי ומעשי בדגימה וניתוח של אותות רפואיים ושל תמונות רפואיות בזמן אמת. כמו כן, לומד הסטודנט על הנושא של פיתוח מערכות השולחות מידע רפואי בתקשורת אל-חוטית, שמירת מידע, פיתוח סימולציות רפואיות, פיתוח ספריות מידע רפואי ועוד.

משך זמן לימודי הנדסה רפואית

לימודי הנדסה רפואית לתואר ראשון נמשכים בדרך כלל 4 שנים, הבוגרים מקבלים תואר ראשון בהנדסה רפואית ויכולים להמשיך ללמוד לתואר שני באותו מקצוע. לימודי תואר שני בהנדסה ביו רפואית כוללים תנאי קבלה מחמירים, כאשר המוסדות המרכזיים לתואר שני זה הם הטכניון ואוניברסיטת תל אביב. מכיוון שאפשרויות התעסוקה בתחום ההנדסה הרפואית מצומצמות יחסית בהשוואה למסלולי הנדסה אחרים, תנאי הקבלה למסלול הם נמוכים יותר, והמכללות והאוניברסיטאות מאפשרות לקבל סטודנטים עם נתונים שלא בהכרח היו מתקבלים למסלולי ההנדסה הפופולריים.

אופק תעסוקתי – שכר, מכשור רפואי ועוד

בסיום הלימודים יכול הבוגר להירשם ללא הכשרה נוספת, בפנקס המהנדסים. הבוגר יכול להמשיך ללימודי תואר שני בתחום זה או בתחומים דומים, או להשתלב בענפים רבים כגון: תעשיית ההיי-טק, חברות מחקר, חברות ייצור של מכשור רפואי, בתי חולים ציבוריים, בתי חולים פרטיים, ארגוני רפואה, מחקר באקדמיה ועוד.

ההנדסה הרפואית עוזרת לכולם

היום אין תחום ברפואה אשר אינו נעזר באחד מהמכשירים הרפואיים לצורך בדיקות ואבחון מחלות. כל אישה מכירה את בדיקת האולטרה סאונד בהריון, אשר מלווה אותה כמעט מהיום הראשון של ההיריון. הטכנולוגיה המתקדמת של מכשירי האולטרה סאונד מאפשרת בדיקה כאשר העובר רק בגודל של 5 מ"מ בלבד. מכשיר האולטרה סאונד יכול לאתר ולאבחן בעיות אצל העובר בשלבים מוקדמים של ההיריון. בדיקת האולטרה סאונד שימושית גם לנשים שאינן רוצות לבצע הפלה, מכיוון שישנן בעיות שניתן לטפל בהן גם במהלך ההיריון. בדיקה האולטרה סאונד עוזרת גם ללידה בטוחה מכיוון שהיא מאתרת את מיקום השלייה, אם מדובר בשליית פתח אפשר לבצע מראש ניתוח קיסרי שיציל את העובר.

הציוד הטכנולוגי המתקדם של המכשור הרפואי הוא מציל חיים, ולא רק זאת, כיום בעזרת המכשור המתקדם ניתן לעקוב אחר מצבו של החולה גם כאשר הוא נמצא בבית, ואם חלילה קורה משהו, המטופל יכול לקבל עזרה מצילת חיים, במהירות האפשרית ובצורה הטובה ביותר מכיוון שהרופאים באמצעות המכשור הרפואי יודעים כמעט הכול על ההיסטוריה הרפואית של החולה. אמנם הגענו רחוק מאוד עם המכשור הרפואי הקיים היום, אבל אין ספק שההתקדמות המהירה של הטכנולוגיות והמידע החדש שזורם ללא הרף, יביאו בקרוב מאוד לפריצות דרך והישגים חדשים בתחום המכשור הרפואי. אם גם אתה רוצה לקחת חלק מהישגים מרשימים אלו ולפתח קריירה מרתקת, לימודי הנדסה רפואית הם התשובה בשבילך.

קבל מידע על לימודי הנדסה רפואית
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי הנדסה רפואית

לימודי הנדסה ביו-רפואית להוביל את ההתקדמות הטכנולוגית ברפואה
לימודי הנדסה ביו-רפואית צילום: perpetualplum
המטרה המרכזית של ההנדסה הביו-רפואית היא לקדם את המחקר והטיפול הרפואי על ידי יישום עקרונות וטכניקות מתחום ההנדסה על תחום הרפואה והביולוגיה. התחום להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי הנדסה רפואית
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר