מכינה לאמנות

רגע לפני לימודי אמנות

מכינה לאמנות
צילום: Amy Guth

בתי ספר לאמנות בארץ נחשבים לבתי ספר מאוד תובעניים, אשר תנאי הקבלה שלהם קשים מאוד. תנאים אלו כוללים, מלבד ציונים גבוהים, גם תיק עבודות מרשים, מבחנים מעשיים בטכניקות שונות הקשורות לאמנות וראיון קבלה נוקב.

תפקידן של המכינות לאמנות הוא בראש ובראשונה, להכין יחד עם הסטודנט את תיק העבודות שלו, אשר יעזור לו להתקבל ללימודי אמנות בכל מוסד אשר בו הוא יחשוק. מכיוון שתיק העבודות מהווה את אחד האלמנטים היותר חשובים במסגרת הקבלה לבית ספר גבוה לעיצוב, תיק העבודות צריך להיות לא רק מקצועי, אלא גם מקורי שמראה על חשיבה יצירתית אחרת, מרתקת וחדשנית בנוגע לתחום האמנות.

בנוסף להכנת תיק העבודות, הסטודנט לומד להכיר את מקצוע האמנות על כל היבטיו הרבים ולהבין אם הוא בכלל מעוניין להמשיך בלימודי האמנות. ישנו הבדל גדול בין ליצור אמנות בבית, ללא לחצים, בזמנינו הפנוי, לבין הכנת פרויקט באמנות על פי דרישה, עם הוראות חד משמעיות ובלוח זמנים צפוף. סטודנטים רבים מגלים באמצעות המכינה לאמנות, את הייעוד שלהם, האם מקצוע האמנות מתאים להם שאולי הם לא רוצים ללמוד אמנות כלל.  התחרות הגדולה וההישגיות בין הסטודנטים היא זו שמאפיינת את בתי הספר לעיצוב ולאמנות. עם זאת, המכינות לאמנות בארץ נחשבות לכל כך טובות, שהן יכולות להעניק רקע נרחב לכל אדם שמתעניין באמנות ולא רוצה ללמוד את הנושא יותר מסמסטר אחד או שניים.

מטרת הלימודים במכינה לאמנות

מטרת הלימודים במכינה לאמנות, היא לתת לסטודנט כמה שיותר כלים שיעזרו לו לבנות תיק עבודות מקצועי, מקורי ובעל אמירה אישית. הלימודים במכינה עוזרים לתלמיד להתקבל ללימודים גבוהים באחד מבתי הספר הגבוהים לעיצוב, האוניברסיטאות או המכללות. בנוסף לפיתוח חשיבה מקורית ויצירתית, המכינה לאמנות מלמדת את יסודות התקשורת החזותית, טכניקות בפיסול, לימוד רישום, טכניקות בציור, עיצוב גרפי, צילום ועוד. בכל הנושאים הנלמדים ישנם גם לימודים עיוניים וגם סדנאות מעשיות.

קהל יעד ללימודים במכינה לאמנות

כל מי ששואף להתקבל לאחד מבתי הספר הגבוהים לאמנות, צריך לשקול לעבור מכינה לאמנות בגלל תנאי הסף הגבוהים לקבלה של אותם בתי הספר בארץ ובחו"ל. בנוסף, הלימודים במכינה לאמנות מתאימים גם לכל מי שמתעניין בנושא האמנות ורוצה לחוות התנסות אישית במגוון רחב של נושאים וטכניקות בתחום האמנות.

נושאי הלימוד במכינה לאמנות

הלימודים במכינה לאמנות מספקים לסטודנט היכרות רחבה עם עולם האמנות, במקביל לפיתוח חשיבה עצמאית מקורית. כולם יודעים שלפעמים הכישרון בלבד לא מספיק כדי להתקבל לבית ספר גבוה לעיצוב, הסטודנט זקוק גם לחשיבה מקורית שתגרום לו לבלוט מעל שאר המועמדים, בעיקר במסגרת היצירות שאותם הוא מתכנן להכניס לתיק העבודות שלו, אשר בסופו של דבר יקבע אם הוא יתקבל למוסד הלימודים הנחשק או לא. הלימודים במכינה לאמנות כוללים בנוסף ללימוד טכניקות ונושאים שונים באמנות גם הכנה למבחני הקבלה של בתי הספר הגבוהים לעיצוב, הכנת פרויקטים שיכנסו לתיק העבודות וסדנה שמאפשרת תרגול ראיון אישי.

התכנים הראשונים במכינה לאמנות כוללים: היכרות עם מושגים כלליים באמנות ומושגים יסודיים בנוגע לעיצוב גרפי, עיצוב תכשיטים, עיצוב אופנה, עיצוב פנים ועוד. בנוסף המכינה מאפשרת עבודה עם מגוון רחב של חומרים והתנסויות. במקביל ללמוד הטכניקות השונות באמנות כגון: רישום, איור, צילום, פיסול ועוד, נלמדים גם הזרמים השונים בעיצוב, וכן היכרות עם מעצבים משפיעים בארץ ועם העבודות שלהם. החלק השני של המכינה מוקדש רובו ככולו לבניית תיק העבודות בנושאים שונים, על פי בחירותו של התלמיד, בהתאם למקצוע שאליו הוא רוצה להתקבל בעתיד כגון: עיצוב תעשייתי, אנימציה, צילום, אדריכלות, עיצוב גרפי ועוד. החלק השלישי מוקדש לבחירת הפרויקטים המתאימים לתיק העבודות, תרגול בחינות קבלה וראיונות אישיים.

משך זמן לימודים במכינה לאמנות

הלימודים במכינה לאמנות נמשכים בדרך כלל בין סמסטר אחד לשניים. ישנה אפשרות גם ללימודי ערב במכינה, כדי לא להפריע למהלך עבודה תקין בבקרים. כמו כן, ישנם מוסדות שמעניקים לימודי מכינה על חשבון הפיקדון לחייל.

סיום לימודים במכינה לאמנות

סיום לימודים במכינה לאמנות מאפשרים לך להתקבל לאחד מבתי הספר הגבוהים לעיצוב כגון: מכון אבני, בצלאל, המכון הטכנולוגי בחולון, ויצ'ו חיפה, שנקר ועוד. בנוסף ישנם אומנים שהצליחו להתפתח בתחום האמנות, ליצור עבודות ולמכור אותם בזכות ההכשרה שהם קבלו במכינה לאמנות.

קרש הקפיצה שלך לאמנות

הלימודים לאמנות נחשבים ללימודים מבוקשים מאוד, על כל מקום פנוי ישנם מספר רב של קופצים, לכן כדאי מאוד לקחת קורסים במכינה לאמנות וזאת כדי לשפר את הסיכויים שלך להתקבל לאחד מבתי הספר הגבוהים לאמנות בארץ ובחו"ל. כיום קיים היצע גדול מאוד בארץ למכינות לאמנות, כדאי לבחור בקפידה את המכללה או את בית הספר שבהם אתה רוצה לעשות את המכינה. תוכנית הלימודים במכינה לאמנות משתנה ממקום למקום וכדאי לבחור במכינה, אשר מתמקדת ומתמקצעת בנושא שבו הסטודנט ירצה לעסוק גם בעתיד. גם למכינות לאמנות יש תנאי קבלה הכוללים בדרך כלל ראיון אישי והצגת תיק עבודות.

קבל מידע על מכינה ללימודי עיצוב
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על מכינה ללימודי עיצוב
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר