להיות תסריטאי

תסריטאי הוא האיש שמאחורי הקלעים אך שאחראי במידה רבה מאוד להצלחת סרט או תכנית טלוויזיה. התסריטאי הוא זה שמנפיק את הרעיון המקורי להפקה, או מעביר סיפור מוצלח בצורה כתובה כך שיתאים להפקה ויזואלית. עבודתו של התסריטאי היא מרכזית ומהותית ליעילות ולאיכות התוצאה הסופית, כמובן שיש גורמים רבים בדרך שהם בעלי השפעה עמוקה על ההפקה – בימוי, משחק, צילום, פס קול, תקציבים וכדומה, אך עם הבסיס (התסריט) אינו יציב ואיכותי מספיק, אז לכל יתר הגורמים אין על מה להישען ולצמוח ממנו.

בעל המקצוע

תסריטאי הוא בעל מקצוע אשר ניחן לרוב בראיה מקיפה של עולם המדיה המצולמת, בעל מקצוע שרואה את העולם ממבט על ומבין היטב כיצד להעביר רעיונות, סיפורים, מצבים למסך בצורה הכי טובה ויעילה, בדומה לסופר או מחזאי שעושים זאת עבור מדיום שונה לחלוטין. על מנת ללמוד תסריטאות בישראל ניתן לבחור במספר אפשרויות ומוסדות לימוד, החל מתואר אקדמי מלא שכולל לימודי תסריטאות או אפילו מתמקד בהם, דרך לימודי תעודה ארוכים בתחום ועד קורסי תסריטאות ממוקדים וקצרים יותר.

למרות שהתסריטאי נמצא מאחורי הקלעים, אף אחד לא יזהה אותו ברחוב ולרוב הציבור עצמו לא ממש מכיר את חשיבות עבודתו, בלעדיו אין לאף הפקה סיכוי והוא מהווה את היסודות עליהם נבנה הכל. בלי תסריטאים מוכשרים ותסריט חדשני ומוקפד סדרת טלוויזיה מצליחה ופורצת דרך כמו "אבודים" למשל מעולם לא הייתה מגיעה לאן שהגיעה.

איך נראה יום עבודה של תסריטאי

תסריטאות היא מסוג העבודות שלרוב אין להן שגרה קבועה ומסודרת, כמו תחומי כתיבה רבים אחרים אי אפשר לתזמן את ההשראה שתגיע דווקא בין 9:00 ל-17:00 עבור שגרת יום עבודה רגילה. תסריטאי יכול לכתוב בכל מקום ובכל זמן, בהחלט יש כאלו שכן מנסים לשמור על שגרת עבודה מסודרת מבחינת עבודה במקום קבוע כגון משרד וניסיון לשמור על שעות כתיבה קבועות, אך כמובן שזה לא תמיד אפשרי. עבודת התסריטאי היא בעיקרה מול מחשב, לעיתים קרובות היא מצריכה ביצוע מחקרים אודות מידע מסוים וחיפוש תשובות לשאלות שעולות בתהליך הכתיבה.

עבודת התסריטאי היא כתיבה מסוג שונה מכל סוג אחר כיוון שמעבר לסיפור טוב והעברת הרעיון לקהל, עליו להתאים את הכתיבה לכך ששחקנים אמורים לשחק כל תפקיד, בניגוד לספר למשל בו הקורא עצמו קורא את כל התוכן. מעבר לזה, תסריט כולל גם הערות טכניות לגבי הצילומים וכדומה כך שגם מבחינה זו תסריטאי צריך להשקיע מחשבה לגבי איך התוצאה תראה על המסך ובתהליכים טכניים אחרים.

התמחות

על מנת לעבוד בתור תסריטאי אין כמובן חובה לתקופת התמחות בסיום הלימודים, אפשר פשוט להתחיל לכתוב ולפתח תסריטים מיד. מבחינת בחירת התמחות בתסריטאות במהלך מסלול הלימודים, דבר זה תלוי רבות במוסד בו בוחרים ללמוד ובמהות המסלול – תעודה או תואר אקדמי בעיקר. סטודנט לקולנוע אשר שואף להתמקד בתסריטאות בהחלט צריך לבחור התמחות במגמה זו (החל משנה ב') ואילו סטודנט במסלול לימודי תסריטאות במכללה פרטית או בית ספר מקצועי אחר אינו צריך התמחות כי מסלול הלימודים הוא בעיקרו תסריטאות כבר מראש.

שוק העבודה והשכר

מבחינת עבודה של תסריטאים, חלקם מועסקים כדרך קבע בחברות הפקה, ערוצי טלוויזיה וכדומה וחלקם הגדול פועלים כעצמאים, אשר מתקשרים כל פעם עם חברת הפקה כזו או אחרת או גורם תקשורתי מסוים בהתאם לתסריט שלהם שנבחר להיות מופק, בקשה לעבד סיפור כלשהו למסך וכדומה. כמו בכל העולם התקשורתי והאמנותי, גם תסריטאי צריך מזל, להיות כשרוני ולפעמים להכיר את האנשים הנכונים על מנת להצליח ולהיות תסריטאי של הפקה שאכן יוצאת לפועל. צריך לזכור שבכל מקום בעולם, מהוליווד הנוצצת ועד תל אביב, על כל תסריט שמופק בסופו של דבר יש מאות שלא יגיעו למסך – אך מי שכשרוני ואיכותי בהחלט יצליח ויביא תסריטים לכדי הפקה.

רמות השכר של תסריטאי משתנות מאוד ועבור הפקות קטנות המשכורות אינן גבוהות. תסריטאי יכול לקבל משכורת קבועה על בסיס השתתפות בהפקה או עבודה קבועה בחברת הפקות או לקבל הכנסה על בסיס רכישת התסריט ממנו לטובת הפקה כלשהי. בשלבים ההתחלתיים של עבודת התסריטאי המשכורות אינן גבוהות, אך כאשר מתקדמים ומצליחים לכתוב תסריטים עבור הפקות גדולות ומושקעות, רמות ההכנסה עולות משמעותית.

יתרונות בשוק

עולם המדיה הויזואלית רק הולך וגדל בכל העולם וגם בישראל, יש יותר ערוצי טלוויזיה מאי פעם, האינטרנט פותח אפשרויות צפייה חדשות ומסעירות וכמובן שהקולנוע הישראלי נמצא בתנופה משמעותית של עשייה איכותית. כל אלו גורמים לכך שתסריטאים יכולים להשתלב בעבודה ולמצוא "קונים" לעבודתם יותר בקלות והם יכולים להתאים תסריטים מסוימים או סגנון כתיבה לערוצים או קהלים ספציפיים.

קבל מידע על קורס תסריטאות וקופירייטינג
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס תסריטאות וקופירייטינג
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר