לימודי קריינות

אין ספק שבמקצוע הקריינות, הקול שלך הוא הכלי החשוב ביותר, אבל בנוסף לכך, הקריין צריך להיות בעל יכולת דיבור ברורה, הוא חייב להכיר היטב את השפה העברית, כדי להימנע משגיאות לשוניות או שגיאות הקראה.

להפוך את הקול למקצוע

לימודי קריינות
צילום: Nite_Owl

קריינים ברדיו או קרייני חדשות בטלוויזיה חייבים להיות בעלי יכולת אלתור בזמן אמת, הם צריכים להיות בעל ידע והשכלה רחבה כדי להבין את החומר שהם מקריאים, מכיוון שהבנת החומר משפיעה גם על הדרך שבה הוא נתפס ומובן על ידי המאזינים. בארץ קריינים רבים שהתחילו את דרכם כמגישי חדשות ברדיו או בטלוויזיה הפכו במהלך הקריירה שלהם, למראיינים בתוכניות בידור או אקטואליה ברדיו ובטלוויזיה, וזאת בעיקר בזכות היכולת שלהם לאלתר במקום ולדובב את המרואיינים שלהם.

הווארד אלן סטרן, מנחה הרדיו והטלוויזיה, נודע בזכות תוכנית הרדיו השערורייתית שלו, שבה הוא עושה שימוש מוחצן בהומור. אדוארד טוען שהוא משתמש בתוכנית שלו כמקום לביטוי דעותיו לגביי מגוון רחב של נושאים. למרות העובדה שלכל אורך הקריירה, התוכניות של הווארד סטרן והתכנים שלהן היו שנויים במחלוקת, הוא עדיין נחשב לשובר שיאים מבחינת השכר ברדיו. הווארד סטרן גם נושא בתואר של אלוף הקנסות עקב התבטאויותיו המוגזמות והמילים שהוא השתמש בהן במהלך השידורים. אמנם אפשר להתווכח רבות על התכנים של הווארד שטרן, והאם הם מתאים לרדיו או לא, אבל דבר אחד בטוח, הווארד שטרן, הצליח להביא את שידורי הרדיו למקום אחר. את קריינות הרדיו הרגילה והנורמטיבית הוא הפך למשהו שהוא ייחודי ואישי לו בלבד, דבר שכול קריין רדיו שואף לעשות.

מטרת לימודי קריינות

מטרת לימודי הקריינות היא להעניק לסטודנט את כל הכלים הדרושים לו כדי שיוכל, בסיום לימודיו, להיכנס לתחום העבודה בקריינות, אם זה בנוגע לקריינות חדשות ברדיו ובטלוויזיה, קריינות לפרסומות, קריינות באינטרנט, קריינות סרטי קולנוע, קריינות עבור CD מקצועיים, דיבוב ועוד. הקריינות המקצועית נחשבת גם לאומנות אבל גם לפרקטיקה מאוד מבוקשת, היא אמנם יותר נפוצה בעולם התקשורת והפרסום אבל חודרת לאט לאט גם לעולם העסקים. קורס הקריינות מתרכז רובו בהכנה פרקטית והמון אימונים בתחום הקריינות, אבל בנוסף ניתנים שיעורים בעקרונות השפה והלשון, מנגנון הקול, ניסוח נכון של משפטים, הגייה נכונה על פי כללי הדקדוק והדיבור, אינטונציה, פיתוח קול ועוד.

קהל יעד ללימודי קריינות

לימודי הקריינות מתאימים לכל מי שרוצה להשתלב בתחום התקשורת בנושא הקריינות. כדי להתקבל ללימודי קריינות, צריך לעבור ראיון קבלה ומבחן קול. במבחן הקול נקבעת יכולתו של התלמיד להפוך לקריין מקצועי.

מוסדות ללימוד קריינות

לימודי קריינות ניתנים הרבה פעמים במסגרת לימודי רדיו, לימודי תקשורת, או לימודי אמנות הבמה. גם אולפני הקלטה מקצועיים המבצעים הפקות מוסיקליות, נותנים קורסים בקריינות מקצועית. במקומות מסוימים ישנה אפשרות לקחת מסלול ייחודי מקוצר של שישה שעורים, לבעלי ניסיון מקצועי ומוכח בתחום הקריינות. ישנם מוסדות לימוד המאפשרים פרסום דגימת קול במאגרי הקולות המקצועיים.

קריינות מכללת גבע

מכללה זו היא המכללה הותיקה ביותר בתחום הקריינות, המכללה מעניקה מיומנות בסיסית מבחינת דיקציה ואינטונציה לקריאת טכסטים. בנוסף המכללה מלמדת את עקרונות ההגשה גם ברדיו וגם בטלוויזיה. המכללה מקפידה על רמת לימודים מקצועית גבוהה ובין בוגריה ישנם שדרנים מוכרים מאוד כגון: דדי הררי, אורנה בנאי, אושרת קוטלר ועוד.

ג'פטו

בג'פטו עורכים קודם להתחלת קורס הקריינות, אודישן לקריינות, לאחר האודישן המומחים של ג'פטו נותנים חוות דעת מקצועית למועמד לגביי הפוטנציאל והכישרון שלו בנוגע לתחום הקריינות. בין המדריכים בקורס נמצאים אנשי מקצוע ותיקים וראויים כגון: עומר פרנקל, לימור דאהן, עדי וייס ועוד.

תחומי התמחות בלימודי קריינות

מקצוע הקריינות מתחלק למספר תחומים עיקריים: קריינות חדשות, קריינות לפרסומות, דיבוב סרטים או תוכניות, קריינות ספורט ועוד.

קריינות חדשות

מקצוע הקריינות לחדשות נחשב לאחד המקצועות היותר קשים בתחום הקריינות, אבל מצד שני ליותר מבוקשים מכיוון שהוא מהווה קרש קפיצה להפיכת הקריין למראיין בתחום הבידור או האקטואליה, או לקבלת תוכנית ברדיו או בטלוויזיה שבה הוא המנחה הראשי. בקריינות חדשות התכונות הנחוצות ביותר הם קור רוח ויכולת אלתור.

קריינות לפרסומות

בקריינות לפרסומות נדרשת יכולת משחק ממש כמו אצל שחקן בתיאטרון, אלא שכאן הדיוק בקול והיכולת לשנות את האינטונציה על פי התוכן, הם חשובים מאוד מכיוון שהרבה פעמים מדובר בפרסומת מושמעת בלבד, כאשר הקול הוא בעצם האלמנט היחידי להעברת המסר הפרסומי.

משך זמן לימודי קריינות

לימודי קריינות נמשכים בדרך כלל כשלושה חודשים, כאשר ההתמקדות בלימודים אלו, היא על עשייה וכמה שיותר אימונים, כדי שבסופו של דבר התלמיד יצא גם עם ניסיון רב, עם הכלים הנחוצים להצלחה במקצוע, וגם עם תיק עבודות מגוון שיעזור לו להתקבל לעבודה שבה הוא חושק.

אופק תעסוקתי עם סיום לימודי קריינות

בוגר המסיים קורס לימודי קריינות יכול לעסוק בתחומים הבאים: קריינות רדיו, קריינות חדשות, קריינות לפרסומות, דיבוב סרטים, קריינות לאינטרנט, קריינות לסרטי תדמית והדרכה ועוד.

הקריינות כמקצוע מבוקש

מלבד התחומים הותיקים שבהם היה צורך בקריינות, הקריינות נכנסה גם לעולם האינטרנט, השימוש הגובר והולך בפרסומות באינטרנט כמו גם בסרטונים מוקלטים בנושאים שיווקיים, מתן מידע ועוד, מעלה את הצורך בקריינות מקצועית ורהוטה. רבים מאיתנו זוכרים לטובה את התסכיתים ברדיו, אותן תוכניות שבהן האזנו מרותקים לסיפור בהמשכים וציפינו בקוצר רוח לשבוע הבא, כדי שנוכל להאזין להמשך הסיפור. אמנם התסכיתים נעלמו כמעט כליל משידורי הרדיו, אבל הם זוכים לעדנה מחודשת בעידן האינטרנט בעיקר בחו"ל, אבל נראה שבקרוב הם גם יגיעו לארץ.

קריינות לאינטרנט יכולה להוות מקום טוב לרכוש ניסיון מעשי רב, לפניי המעבר לקריינות ברדיו ואפילו לתוכניות טלוויזיה. אם יש לך קול איכותי ומרשים, הדיבור שלך רהוט ואתה רוצה להשתלב בתעשיית הבידור והפרסום, יכול להיות שמקצוע הקריינות הוא בדיוק בשבילך.

אתרים נוספים