מידע הכרחי למועמד לקולנוע

עובדות על תחום הלימודים

  • "אתה כל הזמן עסוק בלבקש טובות מאנשים, לדאוג שישתתפו בסרט שלך, ואתה לא משלם לאף אחד. כל העשייה הזאת הייתה מבוססת על טובות ועל חברות עם אנשים והיה לי קשה עם זה" מספר הבמאי אמנון קוטלר על לימודי הקולנוע שלו בסם שפיגל למגזין מעריב. "המפגש עם המציאות הוליד את אחת התקופות הקשות ביותר. בית הספר לקולנוע היה מקום תובעני, אבל עדיין חממה. כשאתה יוצא החוצה אחרי שסיימת לימודים אתה מאוד מבולבל כי אתה לא יודע איך העולם עובד, ואז אתה מגלה שאף אחד לא משתין לכיוון שלך ואתה בהלם טוטאלי, מתקשר לכל מיני מחלקות פרומו ואומרים לך 'יופי שסיימת בית ספר לקולנוע', כי יש המון כמוך. צריך להיאבק כדי להגיע למשהו".
  • לדברי גל זיו הרבה יותר קשה לעשות קולנוע בחו"ל מאשר בארץ, " כשאין כסף הכל תלוי בקומבינות וקשרים, ובארץ זה עובד. אתה עובד בתעשייה, חוסך הרבה עלויות בפוסט-פרודקשן, על ציוד הצילום והסאונד. אף אחד לא ייתן לך כסף, אבל כן יעשו לך טובות ותקבל עצות ופידבקים. בארצות הברית זה לא עובד ככה. משלמים על הכל. בישראל אתה יכול לעשות באלפיים דולר סרטים שנראים כמו 10 אלף. בגלל הקרבה לאנשים, יחליקו לך כאן דברים שבאמריקה לא יהיו מוכנים לקבל". מספר גל זיו למגזין Ynet.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • אולפני MGM מרגישים שימי הזוהר מאחוריהם, אבל האולפנים משתדלים לחזור לעסקים, ולמרות שהם מצויים בחובות של כארבעה מיליארד דולר, הם ככל הנראה ימשיכו את הפקת הסרט ה- 23 בסדרת ג'יימס בונד ועוד מספר פרוייקטים נוספים, שהאולפנים מקווים שיחזירו מעט מהזמנים היפים שאבדו להם.
  • הסרט "הדקדוק הפנימי" אשר יצא לאקרנים בספטמבר 2010 ומבוסס על ספרו המעולה של דויד גרוסמן, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים, בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל טוקיו והוא התקבל לפסטיבל ברלין היוקרתי ויוקרן שם במסגרת התחרות Generation. תחרות זו נחשבת לאחד מאירועי הקולנוע החשובים לצדם של פסטיבל קאן ופסטיבל ונציה.
  • גם בחיפה יפתח סינמה סיטי בהשקעה של 600 מיליון שקלים, ההודעה על הפתיחה נמסרה על ידי חברת ניאו לינאו סינמה ולדבריה המתחם יוקם באזור צומת הצ'ק פוסט בחיפה. המתחם מתוכנן להכיל 25 אולמות קולנוע ולהתפרש על תחום של כ- 80 דונם. עוד יהיו במתחם אולמות תיאטרון, בתי קפה, פאבים ומסעדות ופארק שעשועים לילדים. החברה מתכננת להשיק את הפרויקט היוקרתי כבר בשנת 2013.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • פדריקו פליני הבמאים הנבחרים 3, הוצאת לוני כהן בע"מ
  • עין לציון צופייה – הסרט האילם בארץ הקודש מוציא לאור מוסד ביאליק
  • כוחו של שחקן – שיטת צ'בק למשחק מאת צ'בק איוואנה
  • פרנסואה טריפו האיש שאהב סרטים מאת פרמינגר ענר

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי קולנוע?
לימודי קולנוע נמשכים בדרך כלל כארבע שנים והם כוללים לימודים תיאורטיים לצד סדנאות יצירתיות, בסיום הלימודים הסטודנט נדרש בדרך כלל להציג פרוייקט גמר שהוא סרט עלילתי או דוקומנטרי קצר שמהווה חלק נכבד מאוד מהציון הסופי שלו.

האם יש התמחות במקצוע?
ניתן לבחור התמחות ספציפית במהלך הלימודים, בדרך כלל החלוקה להתמחות מתחילה מהשנה השנייה או השלישית ללימודים. ההתמחויות יכולה להיות בבימוי עלילתי, בימוי דוקומנטרי, צילום ותאורה, סאונד ועריכה וכדומה.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי קולנוע?
שכר הלימוד לתואר ראשון בקולנוע נע בין כ- 12,688 ש"ח לשנה ל- 32,000 ₪ לשנה בלימודים פרטיים, חשוב לזכור שבמהלך הלימודים ישנן הוצאות רבות על חומרים שיכולות לייקר את עלות הלימודים.

האם תנאי הקבלה למסלול ללימודי קולנוע קשים?
תנאי הקבלה ללימודי קולנוע נשענים בדרך כלל על כשרונותיו של המועמד, ברוב המוסדות יצטרכו המועמדים ללימודי קולנוע לעבור ועדת קבלה ומבחני מיון שתפקידם לבחון את יצירתיותו וכשרונותיו של המועמד בתחום הקולנוע בפרט ובאומנות בכלל. ישנם בתי ספר שמבקשים מהמועמד להראות תסריט פרי עטו ואפילו סרט קצר שהוא צלם.

אתרי אינטרנט