להיות במאי קולנוע

בעל המקצוע

במאי קולנוע כפי שאתם בטח יודעים הוא האדם שעל כתפיו מונח הסרט כולו, הוא זה שאחראי כיצד יראה הסרט בסופו של דבר ועבודתו כוללת לא רק את בחירת השחקנים, בחירת המיקומים לצילום (לוקיישן), בחירת הצלמים ואנשי תפאורה ואיפור, אלא גם עבודות עריכה וסאונד של כל החומרים שצולמו עד כה, כדי שיבואו לידי ביטוי ביצירה אחת מוגמרת ואיכותית. במאי קולנוע צריך להוות את ההשראה של השחקנים שלו, הוא צריך לגרום להם, לראות את הסצינות באותה דרך שבהם הוא רואה אותן ולשחק בהתאם. תפקידו של במאי הקולנוע הוא תפקיד יצירתי ומלא אתגרים, כאשר הוא יודע שעליו להפוך את התסריט שקבל לסרט מצליח, שיכניס כסף בקופה ויגרום לאולפני ההפקות, אלו שמשלמים את משכורתו ואת המשכורת של שאר חברי הצוות, להיות מרוצים. במאים מתחילים שרוצים לפרוץ אל שוק, נאלצים הרבה פעמים לגייס את התקציב הראשוני בעבור הסרט שלהם לגמרי בעצמם ואז לקוות שהסרט יהפוך להצלחה מסחררת בקופות הקולנוע ויביא להם עבודות בימוי חדשות.

איך נראה יום עבודה

כאשר במאי קולנוע עובד על צילומים לסרט מדובר בתקופה מאוד אינטנסיבית, התקופה מתחילה בגיוס אנשי הצוות שיעבדו יחד עם הבמאי על הפרוייקט המורכב, הבמאים בדרך כלל מארגנים מרתונים של אודישנים לתפקידי המשחק, עד אשר הם מוצאים את השחקנים המתאימים ביותר לסרט שלהם, מלבד זאת במאים רבים מעדיפים לעבוד עם צוות קבוע של צלמים, אנשי תאורה, מלבישים, עורכים, אנשי סאונד וכדומה שהם מכירים את עבודתו מראש ואוהבים אותה. צילום סרט עלילתי יכול לקחת שנה ואף יותר מכך, מדובר בשנה של נסיעות עם הצוות ללוקיישנים שונים ברחבי הארץ ואפילו בעולם ועבודות עריכה אינטנסיביות בסטודיו. במאים של סרטי פרסומות, תוכניות טלוויזיה וסדרות עובדים בצורה קבועה יותר ואינטנסיבית הרבה פחות.

התמחויות

לימודי בימוי כוללים מגוון גדול מאוד של נושאים שאמורים לתת לבמאי הקולנוע לעתיד את ארגז הכלים הנחוץ לו, כדי שבסופו של דבר יוכל לביים בכוחות עצמו סרט עלילתי מלא. הלימודים כוללים: בימוי עלילתי, יסודות התסריט, תולדות הקולנוע, בימוי דוקומנטרי, צילום, צילום בשחור לבן, עריכת קולנוע, צילום דיגיטלי, תאורה, מולטימדיה, עיצוב פס קול ועוד. בחלק ממוסדות הלימוד ניתן לבחור מקצוע התמחות כגון: בימוי עלילתי, צילום ותאורה, בימוי דקומנטרי וכדומה.

שוק העבודה והשכר

קשה מאוד לפרוץ בתחום הקולנוע, במאים רבים מתקשים למצוא עבודה בתחום, אבל ברגע שתצליחו לבסס לעצמכם שם ומוניטין של במאים שמצליחים להביא אנשים לאולמות הקולנוע, תגלו שהסכומים שאתם מרוויחים הם לא רעים בלשון המעטה. הכנסה טובה נוספת עושים במאים של פרסומות וסדרות לטלוויזיה, בתחום זה אפשר להרוויח סכומים של עד 30,000 ₪ בחודש ויותר מכך.

יתרונות בשוק

בימוי קולנוע הוא כנראה יותר ייעוד מאשר מקצוע שאנשים בוחרים בו כדי להתפרנס, אבל כל מי שתשאלו ובמיוחד במאיי קולנוע מצליחים בארץ ובעולם יגידו לכם שלא הייתה להם ברירה אחרת, החיידק זרם להם בתוך הדם וזה הדבר היחיד שהם רצו לעשות בחייהם, אמנם רבים יספרו לכם על לימודים מאתגרים, תחרות לא פשוטה בתחום ואולי אפילו על תקופות ארוכות ללא עבודה, אבל ברגע שהם הצליחו לעשות את זה ולגעת בקשת בענן, הם יגידו לכם שהמחיר היה משתלם.

קבל מידע על לימודי קולנוע
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי קולנוע
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר