להיות צלם

בעל המקצוע

צלמים הם אנשי מקצוע שבאופן עקרוני תמיד נמצאים על המשמר, מחכים לתפוס את התמונה המושלמת שלהם, צלם צריך להיות בעל חושים חדים ויכולת תגובה מהירה, וכלל זה נכון, בין אם מדובר על צילום אירועים, צילום אופנה, צילום עיתונות, צילום מוצר או צילום טבע. צלם מקצועי מפתח יכולות לעמוד מחוץ לסיטואציה ולהיות המתבונן מהצד הקלאסי, מתעד כל דבר בעל חשיבות, בצורה ייחודית שתעביר את המסר האישי שלו.

כיום צלם נדרש לידע מקצועי וטכני רב לגבי טכניקות צילום, מכניקה של המצלמה, תאורה, הדמיה דיגיטלית ועוד. כדי להיות צלם לא צריך ידע קודם, אך בהחלט צריך חוש לזה, מין איכות פנימית שקיימת בכל הצלמים הגדולים.

איך נראה יום עבודה של צלם

יום עבודתו של צלם נקבע כמובן על פי מהות העבודה שלו וסוג הצילום שהוא עוסק בו, אך באופן כללי אפשר בהחלט לומר כי צלם אמיתי לא יוצא מהבית בלי מצלמה, על מנת לא לפספס תמונה משובחת ומיוחדת. צלמי אירועים יעבדו כמובן בערבים ובשעות פחות שגרתיות, צלמי עיתונות עובדים למעשה בכל שעות היום והם זמינים כל העת להקפצה לאירוע. להבדיל, יום העבודה של צלם אופנה, צלם מוצרים, צלם ארכיטקטורה וטבע וכל צלם אשר עוסק בתחום שגרתי יותר דווקא כן מתאפיין בשגרה מסוימת שכוללת לרוב 5 ימי עבודה בשבוע, בשעות היום ובסטודיו מקצועי, או בשטח על פי הזמנה ספציפית.

צלמים תמיד נמצאים ערניים למתרחש סביבם ודרוכים לתפוס תמונה מיוחדת, לא משנה איזה סוג צלם אתה, אם תפסת משהו מיוחד ואיכותי, גם מדובר על הצלחה מקצועית וגם אפשר למכור את התמונה.

התמחות בצילום

לימודי צילום בישראל כוללים קורסים ברמות מקצועיות שונות וקיים גם מסלול הנדסאי צילום ומסלולי תואר ראשון ששמים דגש ניכר על צילום. קורסים למתחילים לא כוללים התמחות מקצועית ממשית, אלא יותר היבטים כלליים על עולם הצילום. במסגרת לימודי צילום מתקדמים ומקצועיים יותר, בין אם מבחינת תכנים מקצועיים, או מסלולים להכשרה מקצועית אמיתית בבתי ספר ייעודיים, כבר אפשר למצוא התמחויות שונות, כגון:

  • צילום עיתונות
  • צילום אופנה
  • צילום מוצר
  • צילום אירועים
  • צילום פורטרטים
  • צילום אורבאני ו/או טבע

שוק העבודה והשכר

שוק העבודה עבור צלמים עשוי להיות בעייתי לעיתים, אמנם לרוב צלם מקצועי יוכל למצוא עבוד,ה אך התחרות רבה והמשכורות ההתחלתיות אינן גבוהות. כמעט כל מי שלמד צילום מקצועי עסק בשלב זה או אחר או באופן קבוע בתור השלמת הכנסה, בצילום אירועים למיניהם שזהו תחום שתמיד יהיה בו ביקוש ועבודה למרות התחרות.

צלם עיתונות יכול להרוויח 7,000-10,000 בחודש, צלמי אופנה מקצועיים ובכירים משתכרים סכומים גבוהים יחסית וצלמי אירועים יכולים להגיע להכנסה של כ-10,000 ש"ח בחודש. באופן כללי לא מדובר על משכורות עתק, אך מי שהצילום בנפשו יודע שאין מחיר לעבודה בעיסוק אהוב.

יתרונות בשוק עבור צלמים

מבחינת יתרונות בשוק העבודה, ככל שההכשרה המקצועית מקיפה יותר ואיכותית יותר, מבחינת ההסמכות ומוסד הלימודים, אז כך גוברים הסיכויים למצוא עבודה טובה, מאתגרת ובעלת רמת הכנסה מכובדת. צילום אירועים הוא תחום שתמיד יש בו ביקוש ומהווה מרכיב הכנסה לא מבוטל עבור צלמים רבים.

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר