לימודי ציור

מבין כל סוגי היצירה, הציור נחשב למקום הראשון והמכובד בתחום מקצועות האומנות, הציור מלווה את האדם משחר ההיסטוריה, עוד מציורי האדם הקדמון על קירות המערה כדי לבטא את עצמו, לבקש בקשות, או כדי להעביר מסרים לשאר האנשים, בזכות כך נחשב הציור לסמל האומנות.

לימודי ציור כמזון לנשמה

בעידן המורכב, הלחוץ והמסובך של החיים המודרניים, אנשים רבים מגיעים למסקנה שהם זקוקים למזון לנשמה, שהם היו רוצים מקום לברוח אליו מטרדות היום יום ומהקריירה התובענית שלהם. לפעמים הם גם מחזיקים בחלום נסתר, לעזוב את הקריירה המלחיצה ולהתפרנס ממכירת הציורים שלהם בלבד. אמנם לימודי ציור מעניקים בעיקר את הטכניקות השונות שבעזרתם ניתן לייצור ציורים מרשימים, אבל לפעמים הם גם מגלים כישרונות נסתרים ועל דבר אחד אין בכלל ויכוח, הלימודים פותחים אפיק חדש ליצירה והנאה רצופים, גם אם לא תהפוך להיות פיקאסו הבא.

אין תרבות אנושית שאינה מלווה בתיעוד של ציור בסגנונות שונים. הצייר מושפע בדרך כלל מהתרבות ומהחברה שבתוכה הוא חי. ההתפתחות של הטכנולוגיה המודרנית ושל התרבות והסביבה, השפיעה כמובן באופן ניכר על התפתחות אמנות הציור, אם בתחילה הציור נועד כדי לחקות את המציאות או כדי להעביר מסרים, עם השנים הוא הפך לכלי של האומן להבעת רגשותיו ותפיסת עולמו או ככלי להעברת ביקורת על החברה והתרבות.

מטרת לימודי הציור

מטרת לימודי הציור היא לתת לתלמיד את הכלים, הטכניקות וההתנסות כדי שיוכל לצייר יצירה משל עצמו. הלימודים נחלקים בדרך כלל ללימודים תיאורטיים אשר סוקרים את ההיסטוריה של הציור, דרך השלבים השונים והזרמים שהשפיעו על הציור והאומנים השונים ושיעורים מעשיים – השיעורים המעשיים מוקדשים לחקר ולימוד טכניקות שונות בציור.

במסגרת לימודי הציור נלמדים בדרך כלל הנושאים הבאים: טכניקות שימוש במכחולים, טכניקות ציור, הבדלים בין סוגי צבעים, פיתוח חשיבה מקורית, טכניקות של רישום, ציור מודל עירום, יסודות השימוש באור, ציור מופשט, ציור פוטרט, ציור באקוורל. כמו כן, ניתן ללימוד ציור במסגרת קורס בודד, ללימודי תעודה, או במסגרת לימודים לתואר ראשון באמנות.

קהל יעד ללימודי ציור

כל אדם שהאמנות זורמת בנפשו, שחלומו הוא לגשת לבד קנבס גדול ולהתחיל להשתולל עליו, יכול לגשת ללימודי ציור. אם הינך מעוניין להפוך את החלום שלך לקריירה, ניתן ללמוד ציור במסגרת לימודי תואר ראשון בגרפיקה, אמנות, תקשורת חזותית, ועוד.

זרמים בלימודי ציור

לימודי ציור
צילום: faith goble

לימודי הציור כוללים מגוון רחב של טכניקות, כלים ונושאים וישנו הבדל ניכר בין החומרים הנלמדים בבתי הספר השונים, הדבר נוגע גם ללימוד הזרמים השונים שהשפיעו על הציירים לאורך ההיסטוריה. אם אתם מתעניינים בטכניקה מסוימת, או בזרם מסוים של ציור כדאי לכם לברר קודם לכן האם בית הספר שבו אתם מתכננים לבחור מלמד באופן מעמיק את התחום המסוים שבו אתם חושקים להרחיב את הדעת.

נטורליזם

זרם זה באמנות למעשה מנסה להציג את המציאות כפי שהיא. האמן לומד טכניקות רבות כיצד לתאר את המציאות בצורה הנכונה ביותר והמדיוקת ביותר. זרם מקביל לזרם זה הוא הריאליזם אשר ניסו לתאר את המציאות דרך שימוש בכלים המעבירים ביקורת ,דרך שימוש בתת-מסרים הטמונים עמוק בתוך היצירה.

אמנות מופשטת

באמנות המופשטת אין אובייקטים או דמויות מזוהות. האמנות המופשטת מתרכזת בערכים עצמם כגון: מרקם, קומפוזיציה צבע ועוד כדי להעביר את המסר של האמן. באמנות המפושטת ביטוי הרגש הוא המרכז והוא הערך העליון של היצירה. האמנות המופשטת קשורה גם לחוויה שאותה מרגיש הקהל שמתבונן ביצירה.

אקספרסיוניזם

באמנות האקספרסיוניסטית, הצייר מעמיד במרכז היצירה את ראייתו הפנימית, קווי היצירה הם בדרך כלל גסים יותר, חזקים ואלימים. האקספרסיוניסטים מנסים להביא ביצירה התפרצות של רגשות, העולם הפנימי של הצייר מושלך על היצירה ומשפיע עליה, השימוש באמנות זו, היא בצבעים אשר מנוגדים אחד לשני, שימוש חזק באור, שימוש בהבדלים בין כהה לבהיר וכדומה.

סוריאליזם

הצייר הסוריאליסטי משלב ביצירתו אלמנטים של חוסר היגיון והפתעה, הזרם נולד כתוצאה מההשקפה שההיגיון והסיבתיות לא הצליחו לשמש בניהול תקין של העולם, לכן צריך ליצור עולם חדש, אקראי ללא סדר והיגיון. הסוריאליזם מציג את חוסר הודאות, וגם חופשיות וחוסר גבולות, מטרת הציור היא לזעזע את הצופה ולגרום לצאת מהחשיבה השבלונית שלו.

משך זמן לימודי ציור

לימודי ציור יכולים להימשך בין מספר שעורים, מספר חודשים ועד לשנה כחלק מלימודי תואר ראשון באמנות, השאלה היא לאיזו מטרה נלמד הציור, האם הלימוד הוא במסגרת לימודי תעודת הוראה שנמשכים כשלוש שנים, או כקורס ללמוד טכניקות שונות בציור שנמשך בין 3 חודשים לחצי שנה.

אופק תעסוקתי עם סיום לימודי ציור

בוגר לימודי ציור יוכל לעסוק בצורה ישירה במכירה ושיווק של יצירותיו, או להשתלב בתחום הוראת הציור, בבתי הספר, בקורסים או כמורה פרטי, בנוסף לימודי הציור מעניקים בסיס איתן למעוניינים לפנות ללימוד מקצועות העיצוב החזותי. יש שפונים לעבוד במקצועות האנימציה והסרטים המצויירים.

הציור ככלי לתרפיית הנפש

אנשים רבים חושבים שרק יחידי סגולה יכולים לצייר, אבל עובדה היא שכל אחד מאיתנו יכול לצייר ולהביע את עצמו, הציור אינו משמש רק כיצירה יפה, אלא גם ככלי ריפוי לנפש, ואנשים רבים מבינים את חשיבות הציור כדרך להבעה עצמית וגם כדרך מהנה לתרפיה ולשלוות הנפש. אם חלומך הוא למצוא דרך להביע את עצמך במקביל למתן עזרה לאחרים, תוכל לשלב לימודי ציור עם לימודי תרפיה בציור ובעזרת שני התחומים הללו להשיג קריירה משגשגת ומרתקת, המשלבת אמנות וריפוי.