להיות שחקן

להיות שחקן

מבין שלל המקצועות שקיימים בשוק העבודה, משחק הוא ללא ספק אחד המקצועות השונים והמיוחדים ביותר. שחקן הוא בעל מקצוע אשר לא יוצא לעבודה בבוקר וחוזר בערב לאחר יום שגרתי במשרד, שחקנים מעורבים במהלך עבודתם בהפקות שונות, הבעת יצירתיות במלוא מובן המילה והצגת עיסוקם לציבור רחב ביותר. משחק הוא תחום שגם צריך איזשהו כישרון בסיסי עבורו, אך בהחלט מקצוע אשר מחייב לימוד רציני והתפתחות מקצועית שאינה נפסקת למעשה לכל אורך הקריירה. שחקן חייב להיות בעל מקצוע עם מחויבות עמוקה לעיסוקו ולכל הפקה ספציפית, בגלל הדינמיות והמהות של העבודה כל תפקיד הוא עולם ומלואו עבור השחקן וכל הפקה מוציאה מהשחקן יכולות מגוונות.

על מנת להיות שחקן, מעבר לכישרון והרבה מזל כמובן, ניתן ללמוד בבתי ספר פרטיים ומקצועיים לתחום אשר כל אחד מהם מציע גישות שונות וטכניקות לימוד שונות – חלק מהמוסדות האלו הם וותיקים מאוד ומציעים תכניות לימודי משחק שנמשכות מספר שנים. כמו כן, ניתן ללמוד תיאטרון באופן אקדמי במסלולים אשר מקנים תואר ראשון (וגם תארים מתקדמים) ואשר שמים דגש על אומנויות הבמה באופן כללי ולא רק על עולם המשחק לבדו.

איך נראה יום עבודה

יום העבודה של שחקן הוא עניין דינמי ומשתנה מאוד בהתאם לתפקיד, למהות עבודת השחקן, למקום ההפקה וכדומה. יום עבודה של שחקן קולנוע או לטובת הפקות טלוויזיוניות שונה מיום העבודה של שחקן תיאטרון. אך הבסיס של העבודה באופן כללי הוא זהה, שחקן צריך להגיע להפקה מוכן להיכנס לדמות אחרת, לעיתים באופן קיצוני, ממה שהוא במציאות ולהעביר את התפקיד בצורה הטובה ביותר. עבודתו של שחקן כרוכה בחזרות, שינון טקסטים, תלבושות, איפור ושאר הכנות טכניות לטובת ההפקה הספציפית. שחקנים חייבים לבצע עבודת הכנה ולימוד של הדמות שלהם, לספק פרשנות עצמית לדמות ולהפקה במסגרת הבימוי ודרישות ההפקה השונות וכן הלאה.

יום עבודה של שחקן תיאטרון למשל יכול להיות ארוך מאוד ובמועדי הרצת הצגות העבודה בימים כוללת חזרות רבות ומורכבות ובהצגה עצמה העבודה היא בשעות הערב באולמות תיאטרון. בכל מקרה והפקה, בין אם מדובר על הצגת ילדים יחסית פשוטה, תפקיד קטן וצדדי ועד תפקיד ראשי בסרט קולנוע עתיר תקציב או הפקת תיאטרון מושקעת – השחקן חשוף לקהל בצורה שלא קיימת במקצועות אחרים ועליו לספק תוצאה איכותית בכל פעם מחדש.

התמחות

על מנת לעסוק באופן מקצועי בתור שחקן אין צורך כמובן בתקופת התמחות, כאמור, זהו מקצוע שונה לחלוטין מרוב המקצועות וממש לא מדובר על עיסוק שדומה למשפטים, הנדסה או כל דבר אחר לצורך העניין. מבחינת התמחות במהלך מסלולי לימודי משחק השונים לרוב לא קיימת חובת בחירת התמחות. בתי הספר הפרטיים שמציעים לימודי תעודה כוללים לימודי משחק מקיפים מאוד ורק במקרים מסוימים אם סטודנט נמצא חזק במיוחד בתחום ספציפי הוא יוכל לבחור מסלול שמתמקד בתחום זה (בימוי, תיאטרון וכדומה).

שוק העבודה והשכר

מבחינת עבודה בתור שחקנים לבוגרי מסלולי הלימוד השונים, התחום הוא בהחלט קשה ורבים רוצים להצליח באור הזרקורים, אך לא כולם מצליחים. החלום להיות שחקן מצליח ומכובד הוא חלום אמיתי, איכותי ונפוץ יחסית והוא בהחלט בר הגשמה – מי שמוכשר בתחום בסופו של דבר יצליח במסלול המשחק שיבחר לעצמו. הכיוונים המקצועיים של בוגרי לימודי משחק הם כמובן תיאטראות שונים, הפקות טלוויזיה, סרטי קולנוע, המשך לימודים על מנת לעסוק בהוראה או בהיבטים המנהלתיים והיצירתיים האחרים של עולם אומנויות הבמה כמו בימוי, הפקה וכדומה. בוגרי לימודי משחק יכולים אף להשתלב בתקשורת בתפקידי ביקורת או סיקור של הצגות וסרטים.

רמות השכר של שחקנים הן דבר משתנה מאוד, למרות שכולנו מכירים את ההכנסות העצומות של כוכבי הוליווד, מעטים בלבד מגיעים לרמות האלו ובשוק הישראלי אפשר בפועל רק לחלום על שכר של מיליונים לסרט. עבור שחקנים מתחילים ותפקידים קטנים רמות השכר לא גבוהות, אך כמו בכל מקצוע, עם הוותק, הניסיון והליהוק לתפקידים משמעותיים יותר רמות השכר עולות. המשכורות של שחקנים בכירים בתפקידים גדולים בטלוויזיה למשל גבוהות מאוד, בעולם התיאטרון והקולנוע הישראלי המשכורות נמוכות יותר מאשר בטלוויזיה אך ברמות הגבוהות הן בהחלט מכובדות מאוד.

יתרונות בשוק

המשחק ואומנויות הבמה הן צורך אנושי ותרבותי בסיסי, אנו ישויות שצורכות תרבות באופן כזה או אחר בצורה קבועה ולכן תמיד יהיה ביקוש לשחקנים טובים ומוכשרים למגוון תחומים ותפקידים. עולם התרבות רק הולך וגדל, מתפתחים תחומי נישה שונים ואפשרויות טכנולוגיות להעברת הפקות לקהל הרחב – כך שבוגרי לימודי משחק בהחלט יכולים ליהנות מצמיחה זו והעלייה הנלווית בביקוש לשירותיהם. כמובן שאלו שלומדים בבתי הספר המכובדים ביותר למשחק מגיעים לשוק העבודה עם יתרון וגם אלו שלמדו במסגרת מסלול אקדמי יוצאים לשוק עם השכלה מקיפה ורחבה יותר על כל התחום כדבר שעשוי להוות יתרון.

קבל מידע על קורס משחק
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס משחק
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר