מידע הכרחי למועמד למוסיקה

עובדות על תחום הלימודים

  • בישראל ניתן ללמוד מוסיקה בצורה אקדמית באוניברסיטאות ובמכללות מסוימות, רוב העוסקים, או אלו ששואפים לעסוק במוסיקה, לומדים בבתי ספר מקצועיים ופרטיים למוסיקה אשר מציעים לימודי תעודה ולא תואר אקדמי. לכל מסלול יתרונות וחסרונות משלו, אך באופן כללי ניתן לומר כי המסלולים האקדמיים נוגעים הרבה יותר בתיאוריה לצד לימודים מעשיים במוסיקה ובחלק מהמסלולים יש דגש על עולם המוסיקה הקלאסי ואילו בבתי ספר פרטיים רבים הדגש המוסיקלי והלימודי הוא מעשי ומודרני יותר. אין בהכללה זו כדי להבדיל בצורה חדה וברורה בין השכלה מוסיקלית אקדמית לצד השכלה בבית ספר מקצועי, בתי הספר המקצועיים ביותר בהחלט מלמדים גם נושאים היסטוריים ותיאורטיים במוסיקה וסגנונות שונים וחשובים להשכלה מוסיקלית רחבה.
  • העולם המוסיקלי הוא רחב מאוד מבחינת סגנונות, גישות, כלי נגינה, תפקידים רלבנטיים בתחום וכדומה. לכן גם לימודי מוסיקה הם מגוונים ומקיפים מאוד מבחינת האפשרויות וכמות המקצועות שניתן לקבל עבורם השכלה מקצועית, החל מנגינה, דרך טכנולוגיות מוסיקליות חדשות ועד עיבוד מוסיקלי ואפילו שירת אופרה.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • זוהי אמנם ידיעה שאינה עדכנית ביותר, אך לאלו שמתלבטים לגבי לימודי מוסיקה לבין ניסיון להצליח בגדול, בלי השכלה רשמית ומקצועית, היא עשויה להיות מועילה. ג'ימי פייג', הגיטריסט האגדי של להקת הרוק לד זפלין – מוסיקאי שנחשב בין הגדולים ביותר בתחומו שהשפיע רבות על אינספור מוסיקאים בכל העולם – הוא מוזיקאי בעל השכלה מוזיקאית קלאסית שכללה נגינה בכלים קלאסיים, מוסיקה קלאסית ועתיקה וכדומה. מאז ומעולם אמר ג'ימי כי ההשכלה הרשמית שקיבל בתחום שהוא כביכול רחוק מאוד מוסיקלית מיצירותיו שלו, תרמה רבות למגוון היכולות והכישרונות שלו ושלולא השכלה זו הוא לא היה מפיק את הפנינים שיצאו תחת ידיו והלחנותיו.
  • בשנים האחרונות יוצאי בית הספר למוסיקה רימון כובשים בכל שנה את תחום המוסיקה הפופולארית בישראל, רבים מהאמנים הבולטים כיום למדו בבית הספר שמציע לימודי תעודה במגוון מגמות לימוד. בכך מדובר על עדות לכך שאכן חשוב לקבל השכלה רשמית ומקצועית במוסיקה, וכמו כן שבכל מקרה יש צורך בהרבה מזל ובהכרת האנשים הנכונים בתעשייה – לצד כישרון טבעי וסגנון מוסיקלי שתואם להעדפות הקהל. ומנגד יש מוסיקאים מצליחים כמו קובי אפללו שהגיע למרכז תחום המוסיקה בישראל מעיר הפריפריה מעלות וללא השכלה מוסיקלית רשמית.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • הביטלס – שבע השנים הטובות / נפתלי וגנר
  • מבוא למוסיקה / אוניברסיטה פתוחה
  • כלי הנגינה / עידו אברבאיה
  • מוסיקה קלאסית / ג'ון סטנלי

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי מוסיקה?
לימודי מוסקה מקצועיים נמשכים לרוב 3-4 שנים. לימודים אקדמיים לתואר ראשון במוסיקה הם 3 שנים וכך גם רוב מסלולי הלימוד בבתי הספר הפרטיים לתעודת גמר – מוסדות רבים מציעים לימודים בשנה רביעית להשלמת תואר ראשון בשיתוף פעולה עם מוסדות בישראל או בחו"ל. בבתי הספר המקצועיים קיימים מסלולי לימוד לתחומים ספציפיים שנמשכים שנה אחת או תקופות קצרות הפחותות מ-3 שנים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
במסלולי לימוד מקצועיים, אקדמיים ולימודי תעודה מקצועיים, לרוב יש חובה לבחור מסלול התמחות ספציפי. התמחויות אפשריות הן ביצוע כללי (נגינה), נגינה בסגנון מסוים (ג'אז או קלאסי למשל), הלחנה ועיבוד מוזיקלי, נגינה ושירה, הוראת מוסיקה ועוד.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי מוסיקה?
שכר הלימוד מתחיל בשכר אוניברסיטאי למסלולים באוניברסיטאות ובמכללות המוכרות, כ-9,500 ש"ח לשנה, והוא יכול להגיע לסכומים של מעל 20,000 ש"ח לשנה בבתי הספר המקצועיים הטובים ביותר. כמובן שעלות קורסי מוסיקה למיניהם נמוכה מכך משמעותית, אך גם היקף הלימודים קטן משמעותית.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי מוסיקה הם קשים?
על פי רוב לא, כמובן שיש צורך בידע מוקדם בנגינה על כלי כלשהו והבנה מוסיקלית בסיסית (כישרון…). תנאי הקבלה למסלולים האקדמיים במוסיקה אינם קשים לעומת תחומים אקדמיים אחרים ובבתי הספר הפרטיים והמקצועיים, מעבר ליכולות נגינה תנאי הקבלה כלליים מאוד.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי מוסיקה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי מוסיקה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר