קורס סאונד

יוצרים את צלילי המחר

סאונד הוא תחום בעל נגיעה למגוון רחב של מדיות, כל מדיה אשר כוללת צלילים וקול מחייבת עבודה על מרכיב הסאונד שלה. עולם הסאונד נוגע ראשית לתחום המוזיקלי – הקלטות אולפן, הופעות חיות וכדומה – כאשר בכל הנוגע למוזיקה הסאונד הוא קריטי להפקה מוצלחת והעברה טובה של הצלילים למאזינים, מדובר על הרבה יותר מאשר פשוט לחבר מיקרופון וכמה כלים למיקסר, כך שהכל יצא מאותו רמקול. מעבר לזה עולם הסאונד כולל גם טכנולוגיות מתקדמות בתחומים של קולנוע, תיאטרון, אינטרנט, טלוויזיה, אירועים מול קהל ובעצם כל פרויקט שבו ישנם צלילים להשמיע לקהל כלשהו. בימינו מדובר על תחום טכנולוגי מאוד כאשר אולפני הקלטות מורכבים מעמדות מקצועיות מקיפות מאוד הכוללות אלפי פונקציות וכמו כן ישנו שימוש רב במחשבים ותוכנות סאונד מקצועיות.

תפקידו של סאונדמן

טכנאי הקול, סאונדמן, ושאר השמות המקצועיים של העוסקים בתחום, אחראי על כל ההיבטים הטכניים של העברת הצלילים בצורה הטובה ביותר למאזינים, בין אם מדובר על הופעה חיה, סרט או כמובן הקלטת אולפן. הסאונדמן נמצא בעמדת הפיקוד של האולפן, למשל, מול קונסולה גדולה ועמוסה ומנהל את כל תהליך ההקלטה עצמו ולאחר מכן את שלבי המיקס והעריכה השונים, כך שהתוצאה הסופית תספק בדיוק את הצליל המתאים והאיכותי ביותר.

כיום סאונדמנים כבר לא עובדים רק באולפני הקלטות גדולים ועמוסים, אלא יש התפתחות אדירה בתחום האולפן הביתי ולכן מוזיקאים רבים בוחרים לקבל הכשרה של קורס סאונד ברמה כזו או אחרת, על מנת לשכלל את יכולותיהם הטכניות. ואכן אמנים רבים כיום שחררו לקהל דיסקים שלמים אשר הופקו באולפן ביתי.

מטרות הקורס

קורס סאונד יכול להיות במתכונת קצרה וכללית על התחום ועל מנת להקנות כלים בסיסיים לעבודה בתחום, או מקיף וארוך למסלול של תעודה מקצועית לאלו שממש שואפים לעסוק בתחום האופן ישיר ומלא. כך שהמטרות של קורס סאונד נגזרות ממהותו ואורכו. קורס מבוא בסיסי נועד לספק ידע עיוני על נושאים הכרחיים לתחום הסאונד וללמד את הסטודנטים כלים מעשיים לעבודת אולפן, צלילים, אקוסטיקה, תוכנות מחשב מסייעות וכדומה כך שהבוגרים יוכלו להפיק סאונד מקצועי ואיכותי באולפנים ביתיים או להבין יותר לעומק את התחום המורכב והחשוב הזה.

הנושאים הנלמדים בקורס:

 • אקוסטיקה
 • ציוד אולפן ותפעולו
 • מכשור סאונד מקצועי
 • אולפן ביתי
 • ביצוע הקלטות
 • תוכנות מחשב מקצועיות לסאונד
 • שלבי המיקס והעריכה

מסלולים מקיפים וארוכים יותר של סאונד כוללים יותר לימודים של תחומים מדעיים וטכניים של סאונד וכמובן יותר עבודה מעשית ודגשים מהשטח.

תנאי הקבלה לקורס

תנאי הקבלה הכלליים לקורס סאונד מצריכים ידע בסיסי באנגלית ומתמטיקה, ראיון אישי ובמקרים מסוימים ידע מוזיקלי, או היכרות עם תוכנות סאונד/מוזיקה ממוחשבות.

אופן לימוד הקורס

על פי רוב קורס סאונד נלמד במתכונת שמשלבת בין לימודים עיוניים בהרצאות, מצגות ומול מחשבים לעבודה מעשית באולפן הקלטות ועם ציוד מקצועי אחר. ישנם קורסי סאונד בסיסיים שנלמדים באופן עיוני/תיאורטי בלבד.

סוג התעודה המתקבלת בסוף הקורס

קורס סאונד בסיסי וקצר מקנה תעודת סיום מטעם המוסד המלמד, ישנם מסלולים ארוכים יותר שמעניקים תעודת בקרת קול מטעם משרד התמ"ת, מסלולי הנדסאי קול והקלטה או תעודות מקצועיות של אנשי סאונד.

שכר הלימוד בקורס

באופן כללי שכר הלימוד לקורסי סאונד בסיסיים נע בטווח של 6,000-10,000 ש"ח, עלות מסלולי ההנדסאים נקבעת בכל שנה ע"י מה"ט ולימודי תעודה מקיפים אחרים משתנים בעלותם ויכולים להיות בסכומים של מעל 10,000 ש"ח.

שכר איש המקצוע

השכר ההתחלתי אינו גבוה ולעיתים קשה להשתלב באופן קבוע בתחום, אנשי מקצוע בסאונד יכולים לעבוד באולפני הקלטות, חברות הגברה לאירועים חיים, טלוויזיה, הפקות קולנוע, עולם הפרסום, אינטרנט ועוד. לאחר צבירת כמה שנות וותק וניסיון ניתן להגיע למשכורות של מעל 10,000 ש"ח בחודש וברמות הבכירות יותר בתעשייה אף מעבר לכך.

מוסדות לימוד מומלצים המלמדים את הקורס:

 • בי"ס BPM
 • סאונד – ביה"ס לעיצוב והנדסת קול
 • מכללת הד
 • שנקר
 • מסלול הנדסאי בספיר
 • הנדסאים במכללות אורט

לסיכום

תחום הסאונד מרתק ומושך אליו מתעניינים רבים שרוצים להיות שותפים להפקות מוזיקליות משמעותיות, או מוזיקאים בעצמם שרוצים להרחיב את ידיעותיהם בתחום החשוב הזה. עולם הסאונד נמצא בפיתוח תמידי מבחינה טכנולוגית ומאפשר לבצע הפקות איכותיות במגוון צורות, מעבר לזה עולם המדיה צומח כל העת ומציע אפשרויות חדשות רבות לאנשי מקצוע המעורבים בשלבי ההפקה השונים.