מידע הכרחי למועמד לסאונד

עובדות על תחום הלימודים

  • בישראל ניתן ללמוד סאונד במגוון מוסדות לימוד בצורה מקצועית ומקיפה מאוד. הדרך המקובלת ביותר לימוד המקצוע של הנדסת קול וטכנאות קול, היא בבתי ספר פרטיים מקצועיים ללימודי תעודה, כאשר ישנם מסלולים ומוסדות שמציעים לימודי הנדסאי מטעם מה"ט. בתי הספר לסאונד הם לרוב מוסדות מקצועיים ופרטיים אשר מתמחים בתחום הבלעדי של סאונד והפקת מוזיקה, או משלבים גם מסלולים ללימודי מוזיקה ותחומים נוספים בתחום המוזיקלי. מבחינת מסלולי הנדסאים למועמדים אשר רוצים לעסוק בתחום של סאונד ניתן ללמוד לתעודת הנדסאי מוסמך בתחום כגון הנדסאי תקשורת – מסלול שכולל מגוון תחומים בעולם ההפקה התקשורתי וגם סאונד או מסלול הנדסאים לטכנאי קול.
  • בוגרי מסלול לימודי סאונד משתלבים באולפני הפקות חברות הגברה, יוצרים מוזיקה עצמאית ועוד. רבים מהעוסקים בסאונד הם בעלי הכשרה או ידע מוזיקלי מוקדם וכמו כן מוסדות רבים משלבים במסלול הטכני של לימודי סאונד גם לימודים מוזיקליים כמו נגינה, תיאוריה, הקשבה וכדומה.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • בתחילת אפריל 2011 התקיים בישראל אירוע מוזיקלי יוצא דופן שעושה שימוש במכשיר סאונד חדיש, ה"לופר". המכשיר מאפשר למוזיקאים להקליט את עצמם בקטע נגינה או קול מסוים ולהשמיעו ב"לופ" מתמשך בעזרת דוושות, בכך המכשיר מאפשר ליצור מעין יצירה מוזיקלית שלמה וסוג של תזמורת באמצעות נגן בודד אחד. מכשיר הלופר יוצר סאונד ייחודי ומשעשע לעומת ההופעות החיות הרציניות והמאובזרות יותר. פסטילופר (פסטיבל ולופר) נועד להחזיר להופעות החיות קלילות והומור מסוים.
  • בקדם האירוויזיון 2011 ששודר הערוץ 1 בתחילת מרץ הצופים בבית חוו שורה יחסית ארוכה ומביכה של תקלות סאונד שונות שהקשו ופגמו בצפייה באירוע. זוהי כמובן לא הפעם הראשונה ששידור של ערוץ 1 הממלכתי מועבר לצד תקלות טכניות שלא אמורות להתרחש בשנת 2011, אך באירוע שכל כולו מוקדש למוזיקה ושירה תקלות סאונד הן דבר משמעותי ומצער מאוד. תקריות מביכות כאלו מדגישות את החשיבות העצומה של אנשי סאונד איכותיים ועבודה עם ציוד אמין ומקצועי שתואם את היכולות הטכנולוגיות שאפשריות כיום.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • סאונד / חיים גוזלי
  • Modern Recording Techniques / David Huber
  • Practical Recording Techniques / Bartlett
  • Recording Engineer Handbook
  • Make Mine Music / Bruce Swedien

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי סאונד?
הלימודים נמשכים החל משנה לקורס מקצועי ובסיסי, שנתיים לקורס סאונד מקיף ומקצועי או למסלול הנדסאים במתכונת רגילה, ואפילו קיימים מסלולי לימודי סאונד שנמשכים 4 שנים וכוללים לימודים לתואר ראשון של מוסדות אקדמיים מחו"ל או של האו"פ.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
לא, אין חובה לבחור התמחות במסלולי הלימודים. יחד עם זאת, קיימים מסלולים מקצועיים שמתמקדים בתחום מסוים כמו סאונד והפקת מוזיקה אלקטרונית וכדומה ואלו למעשה מסלולי התמחות לכשעצמם.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי סאונד?
שכר הלימוד מתחיל בשכר לימוד מפוקח למסלולי הנדסאים, אך רוב הלומדים את תחום הסאונד לומדים בבתי הספר הפרטיים בהם שכר הלימוד משתנה מאוד בהתאם לתכניות ולמוסדות השונים, בדרך כלל מדובר על סכומים יחסית גבוהים של כמה אלפי שקלים ומעלה.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי סאונד הם קשים?
על פי רוב לא, במוסדות מסוימים יש חובה להגיע עם רקע מוזיקלי מוקדם – בין אם נגינה או ידע תיאורטי בתחום. חלק מהמוסדות אינם כוללים לימודים תיאורטיים/מעשיים מוזיקליים ולא מחייבים לדעת לנגן. בבתי ספר לסאונד ומוזיקה לרוב יש חובה לעבור ראיון אישי וישנם מוסדות שמנהלים מבחני קבלה כלליים לבדיקת התאמה ראשונית ובסיסית.

אתרי אינטרנט