להיות סאונדמן

בעל המקצוע

צעירים רבים חולמים ללמוד ולעבוד בתור סאונד מנים, אנשי קול מקצועיים, יש משהו במקצוע הזה שקוסם מאוד, סאונדמן הוא בעל מקצוע אשר תמיד נראה כאילו הוא שולט בכל הרבדים של המוזיקה, הפקתה ובעיקר השמעתה לקהל בצורה הטובה ביותר. סאונדמן משלב בצורה יעילה ומרשימה בין הבנה מוזיקלית, לבין ידע טכני מקיף כך שבסופו של דבר התוצאה שמנגנים המוזיקאים, השירה והכל ביחד תישמע הכי טוב שאפשר. בתחום המוזיקה יש היבטים רבים שמשפיעים על התוצאה הסופית שמגיעה לאוזני המאזינים, החל כמובן בלחן ובביצוע עצמו ועד המילים או המהות של היצירה – אך גם אם כל אלו יהיו מושלמים, אך ההקלטה, או העברת הסאונד תהיה פחות מאידיאלית כל המכלול המוזיקלי הזה יסבול וישמע פחות טוב.

עדות לפופולארית של המקצוע ולביקוש הרב של אנשים לעסוק בו ניתן לראות בכמות הגדולה של בתי ספר מקצועיים לסאונד ומוסיקה. סאונדמן הוא בעל מקצוע אשר למד בבית ספר פרטי ומקצועי במקרים רבים, אך ישנם מסלולים אקדמיים – להנדסאים – שמתמקדים בנושא הטכנולוגי ובעבודת הסאונד (הנדסאי תקשורת למשל). סאונד מנים רבים שילבו בהשכלתם והכשרתם המקצועית גם לימודי מוזיקה ברמה כזו או אחרת, על מנת להבין יותר את העולם הזה, לספק תוצאה שלמה ומקיפה יותר וכן לפתוח לעצמם אפשרויות בעבודות הפקה בהמשך.

איך נראה יום עבודה

יום העבודה של סאונדמן נחלק באופן כללי לשני סוגים עיקריים של ניהול הסאונד – עבודה באולפן ועבודה בשטח בהופעות חיות, רוב העבודה מבחינת ההיקפים והזמן מתבצעת באולפן. עבודתו של סאונדמן בשטח כוללת פריסת ציוד הקול להופעות או אירועים למיניהם, חיבור כל המרכיבים לקונסולת הפיקוד המרכזית (מיקסר) וביצוע כוונון מורכב, מקיף ועדין כך שהסאונד של כל מרכיבי האירוע/הופעה ישמע בצורה אידיאלית.

באולפן סאונדמן יכול לעבוד על הקלטות של שירים, יצירות מוזיקליות במגוון סגנונות, מוזיקה לסרטים, טלוויזיה, פרסומות וכדומה וכל הפקה שמצריכה הקלטה מוקדמת של קול או מוזיקה. מדובר על עבודה טכנולוגית שמחייבת יכולות הקשבה ותשומת לב לפרטים ברמה הגבוהה והפרטנית ביותר – סאונדמן שומע דקויות שאנשים רגילים לא שומעים באופן בודד. עבודת טכנאי הקול יוצרת בסופו של דבר חווית האזנה איכותית יותר. סאונדמן עובד כיום בצמוד למחשבים חזקים ותוכנות מוזיקה גדולות, באולפן יש אמצעי הקלטה רבים ושולחנות סאונד גדולים לכל כלי וערוץ הקלטה וכן למאפייני סאונד שונים – כך שיש צורך בידע טכני, מקצועי ורגישות רבה מאוד לשינויים וצלילים.

התמחות

על מנת לעסוק באופן מקצועי בתור סאונדמן אין צורך בתקופת התמחות. במסלולי הלימוד השונים לרוב אין בחירה של מגמת התמחות, כי לא מדובר לרוב על לימודים אקדמיים, אלא על לימודי תעודה מקצועיים שמוקדשים ברובם לסאונד. במסלולי הנדסאים למשל יש צורך לבחור במסלול שמתמקד בסאונד או היבטים טכנולוגיים של התקשורת/מדיה. לימודי סאונד לרוב כוללים גם שיעורים שנוגעים בהיבטים מוזיקליים טהורים, ללא התייחסות טכנולוגית או תיאורטית לסאונד עצמו.

שוק העבודה והשכר

מבחינת שוק העבודה לבוגרי לימודי סאונד – סאונדמן יכול להשתלב בעבודה באולפני הקלטות, חברות הפקה, חברות הגברה שמקימות תשתיות סאונד בהופעות, עבודה קבועה מול יוצר, להקה או תזמורת או הקמה של אולפן הקלטות עצמאי. כיום היכולות הטכנולוגיות מאפשרות למעשה לכל סאונדמן ויוצר להקים בבית אולפן הקלטות ברמה יחסית טובה בעזרת מחשבים חזקים בעיקר וציוד הקלטה מקצועי – אך אין ספק כי הרמות הגבוהות ביותר הן אולפנים מקצועיים ומאובזרים.

השכר של סאונדמנים מאוד משתנה בהתאם לתפקיד ולוותק, ברמות הזוטרות של הפקות סאונד בהופעות המשכורות מכובדות אך לא גבוהות במיוחד, באולפנים טכנאי קול מתחילים משתכרים משכורות סבירות של פחות מ-10,000 ש"ח וסאונדמן מקצועי, וותיק ומבוקש בתעשייה מגיע כבר להכנסות גבוהות מאוד עבור כל שעת עבודה שלו ועבור השירותים המקצועיים שלו.

יתרונות בשוק

המדיה התקשורתית הולכת ומתרחבת, בין אם בהפקות שונות, אפיקי הפקה עצמאיים, רשת האינטרנט שמאפשרת חשיפה רחבה וקלה יותר וכן הלאה – ההשפעה לגבי סאונדמן היא שלאנשי המקצוע יש יותר הזדמנויות להיות מעורבים בהפקות קוליות שונות, החל מאמנים שמקליטים באולפנים ומופיעים באתרים המרכזיים ועד עבודה עם יוצרים מתחילים באולפנים ביתיים והשתתפות בתור סאונדמן בהפקות נישה. לימודי סאונד עוסקים בתחום טכנולוגי מתקדם ובכך מאפשרים לבוגרים לעבוד בו במגוון תפקידים והפקות שונות לצבירת וותק וניסיון בדרך להתקדמות מקצועית.