לימודי סאונד

לימודי הסאונד מאפשרים לאלו שאינם יכולים לחיות בלי מוסיקה, להפוך את התשוקה שלהם לקריירה מצליחה.

שומעים את הסאונד

לימודי סאונד
צילום: shankar, shiv

לימודי הסאונד מאפשרים לאלו שאינם יכולים לחיות בלי מוסיקה, להפוך את התשוקה שלהם לקריירה מצליחה. רוב המוסדות בארץ שעוסקים בלימודי סאונד, נותנים לסטודנט את ההזדמנות ללמוד הנדסת קול והקלטה של סוגים שונים של שמע לסרטים, תוכניות רדיו, הצגות תיאטרון, זירות ספורט, אולמות קונצרטים ועוד. לימודי הסאונד מאפשרים ללומד לרכוש ידע עיוני במקביל לידע מעשי בכל הקשור להפעלת אולפן הקלטות מקצועי, טכנולוגיה של הפקת סאונד, שימוש בתוכנות סאונד ויצירת סאונד מקורי.

ג'ף אמריק היה טכנאי הסאונד שעבד עם הביטלס, ג'ף השתתף בהקלטת האלבומים האחרונים והחשובים של הלהקה. ג'ף אמריק ניגש להקלטת האלבומים בראש פתוח ובגישה שונה מהנורמה באותה תקופה, דבר שהוביל לאלבומים בעלי איכות מפתיעה ושונה. ג'ף אמריק הוכיח לעולם שאנשי סאונד טובים יכולים לתרום רבות, בתחום של ההקלטות ואף לעזור לשינויי ההיסטוריה והתרבות המוסיקלית.

מטרת לימודי סאונד

מטרת לימודי הסאונד היא בסופו של דבר להפוך אותך לאיש סאונד מקצועי, שיכול להתמודד גם עם הקלטות באולפן בייתי שמבוסס בעיקרו על המחשב, וגם עם הקלטות מקצועיות באולפנים הגדולים. סטודנט לסאונד לומד כיצד לנהל ולהפעיל את ציוד הסאונד הקשור לאירועים חיים כגון; הופעות חיות, הצגות בתיאטרון שידורים באולפני רדיו ועוד.

במסגרת לימודי הסאונד ניתן ללמוד כיצד לעצב פס קול שיתאים לתעשיית הקולנוע, הטלוויזיה והתיאטרון. בנוסף טכנאי הסאונד לומד באופן מעשי כיצד להרכיב לנהל ולשמור את הציוד המשמש ליצירת מוזיקה וסוגים אחרים של אפקטים קוליים, או את ציוד הסאונד הקשור להופעות חיות. בלימודי הסאונד ניתנים שיעורים עיוניים ושיעורים מעשיים במקביל כדוגמת: מבוא למוסיקה, סגנונות מוסיקה, מחשבים במוסיקה, חשיבה קונספטואלית ועוד. בלימודים המעשיים ניתן להתנסות באולפן הקלטות, עריכת סאונד, עיצוב פס קול, עריכת ג'ינגלים, הפעלת סאונד בהופעות חיות וכדומה. בסוף לימודי הסאונד הסטודנט צריך להגיש, בדרך כלל, פרויקט גמר שכולל עיצוב פס קול, או הלחנת מוסיקה לסרט קצר, סרט אנימציה, או כל נושא אחר שבו הוא יבחר.

קהל יעד ללימודי סאונד

אנשים שחיים ונושמים מוסיקה וחולמים להפוך את אהבתם למוסיקה לקריירה פורחת, יודעים שהבחירה בלימודי סאונד היא הבחירה הנכונה בעבורם, אלו אותם אנשים שנמשכים לצדדים הטכניים שמאחורי מוסיקה, שהטכנולוגיה הקשורה להפקת צלילים מרתקת אותם.

מוסדות ללימוד סאונד

לימודי הסאונד צוברים תאוצה גדולה בארץ בשנים האחרונות, מספר המכללות שמלמדות סאונד הולך וגדל, רוב המכללות המקצועיות מתמקדות בלימוד סאונד בהקשר של לימודי הקולנוע והכנת פס קול.

מכללת bmp

בנוסף למגוון קורסים מרשים בתחום הסאונד, מכללת bmp מציעה גם קורס טכנאות אולפן. בקורס זה הסטודנטים לומדים טכניקות הקלטה, שליטה בתוכנות ההקלטה מיקס ועריכה.

מכללת ספיר

מכללת ספיר מציעה אפשרות לשלב לימודי סאונד עם לימודי קולנוע במחלקה לקולנוע. בסיום הלימודים כל סטודנט חייב להגיש עיצוב פס קול, או הלחנת מוסיקה שמלווה סרטון קצר, תוכנית טלוויזיה, או סרט אנימציה כפרויקט גמר.

מכללת הד

מכללת הד מעסיקה צוות מורים מקצועי שיש לו רקע עשיר בכל הנוגע למוסיקה וסאונד, כמו כן המכללה מאפשרת בניית תוכנית לימודים מותאמת אישית על פי העדפות הסטודנט.

תחומי התמחות בלימודי סאונד

לטכנאי הסאונד ישנן משימות רבות, אבל כולן נועדו כדי להגשים מטרה כללית זהה: לוודא כי השמע או הצליל יועברו למאזין בצורה הטובה ביותר, אם זה בהופעה חיה, כאשר טכנאי הסאונד מטפל בלוח המיקסים ומתאים את רמת עוצמת הקול עם הצלילים הנובעים מכלי הנגינה השונים, כדי ליצור הרמוניה במוסיקה, או באולפן הקלטות שבו טכנאי הסאונד צריך להקליט מלל של שורת שחקנים ואז למזג את קולות השחקנים יחד עם אפקטים נוספים, כמו מוסיקת רקע, צליל של נסיעה ברכב, צליל מים זורמים וכו'.
המטרה העיקרית של טכנאי הסאונד היא להוציא צליל סאונד בדיוק כמו שהוא צריך להיות, ללא שריטות או רעשים. בלימודי הסאונד ניתן להתמחות בתחומים שונים ומגוונים הקשורים לסאונד כגון: סינתזה של הצליל, לימודי הגברת קול, עיצוב פס קול לסרט, הפקה מוסיקלית ועוד.

לימודי סאונד בתחום הגברת במה

במסגרת לימודים זו, לומד הסטודנט כיצד לבצע הגברה במופעים חיים, בשילוב של מערכות סאונד שונות וגם תאורה, הטכנאי צריך לדעת כיצד בזמן אמת הוא מווסת את הקולות של השחקנים ו/או הזמרים, בשילוב עם קולות הרקע והמוסיקה, כדי לקבל את תוצאת הסאונד הברורה והרהוטה ביותר.

לימודי סאונד בתחום פס הקול

במסגרת לימודים זו הסטודנט לומד כיצד להכין פס קול בהתאם לעלילה של הסרט, תוכנית הטלוויזיה, או תשדיר רדיו. התאמה זו נעשית בעזרת ציוד דיגיטאלי, הקלטות צלילים, הוספת אפקטים ועריכה. בזמן הקלטת פס הקול, טכנאי הסאונד מפקחים על הקול דרך האוזניות תוך כדי שליטה בזמן אמת על הקונסולות, כדי לאזן, להגביר ולהוריד את הצלילים ולערבב ביניהם.

משך זמן לימודי סאונד

לימודי הסאונד יכולים להימשך בין שנה לשלוש שנים, הדבר כמובן תלוי בסוג ההתמחות שהסטודנט בוחר לעצמו. ישנן מכללות המאפשרות השלמה לתואר בארץ או בארה"ב, לאחר שלוש שנות לימוד סאונד.

אופק תעסוקתי עם סיום לימודי הסאונד

סטודנט שסיים את לימודי הסאונד יכול להשתלב בתעשיית הקולנוע, בהכנת ג'ינגלים לפרסומות, בהקלטת אלבומים, כטכנאי סאונד בהופעות ועוד מקצועות רבים ומרגשים. טכנאיי סאונד מוכשרים זוכים לעתים קרובות לעבוד לצד מוסיקאים, מלחינים, שחקנים, במאים וסופרים, הכול תלוי בתחום הבידור שבו טכנאי הסאונד רוצה להיות מעורב. בנוסף, אנשי סאונד מקצועיים יכולים לעבוד כטכנאי סאונד בהופעות חיות, או באולפני הקלטות.

לא כל המוסיקאים הם זמרים

התכונה העיקרית שתבליט איש סאונד טוב מכול מוסיקאי אחר, היא שילוב בין מוסיקה לאלקטרוניקה וטכנולוגיה מתקדמת. אנשים שנולדו עם הכישרון והיכולת לשלב בין שלושת האלמנטים הללו, הם אותם אנשים אשר יזכו לעבוד לצד מוסיקאים ויוצרים חשובים בתעשיית הבידור. להם יש גם סיכוי טוב מאוד להפוך למשפיעים בתחום המוסיקה בארץ ובחו"ל.
למרות שג'ף אמריק טכנאי ההקלטות של הביטלס, בחר להישאר באולפנים, הוא הצליח להשפיע על המוסיקה של להקת הביטלס, באמצעות עריכת סאונד יוצאת דופן ומיוחדת שהפכה אותו לאחד מאנשי הסאונד החשובים ביותר בתחום.


עוד על לימודי סאונד

קורס סאונד יוצרים את צלילי המחר סאונד הוא תחום בעל נגיעה למגוון רחב של מדיות, כל מדיה אשר כוללת צלילים וקול מחייבת עבודה על מרכיב הסאונד שלה. עולם הסאונד נוגע ראשית לתחום המוזיקלי – הקלטות אולפן, הופעות להמשך קריאה »
מידע הכרחי למועמד לסאונד עובדות על תחום הלימודים בישראל ניתן ללמוד סאונד במגוון מוסדות לימוד בצורה מקצועית ומקיפה מאוד. הדרך המקובלת ביותר לימוד המקצוע של הנדסת קול וטכנאות קול, היא בבתי ספר פרטיים מקצועיים ללימודי תעודה, כאשר ישנם מסלולים להמשך קריאה »
להיות סאונדמן בעל המקצוע צעירים רבים חולמים ללמוד ולעבוד בתור סאונד מנים, אנשי קול מקצועיים, יש משהו במקצוע הזה שקוסם מאוד, סאונדמן הוא בעל מקצוע אשר תמיד נראה כאילו הוא שולט בכל הרבדים של המוזיקה, הפקתה ובעיקר להמשך קריאה »