לימודי חקלאות בטכניון

פקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית והנדסה חקלאית – ההיי טק לשרות החקלאות בטכניון.

הטכניון הממוקם בחיפה החל את פעילותו האקדמית ב- 1924, הטכניון נחשב בין עשרת האוניברסיטות הטובות ביותר בעולם. כ- 82,000 בוגרים הכשיר הטכניון כמהנדסים, מדענים וחוקרים התורמים מהידע שלהם לפיתוח ולקידום מחקרים רבים בעולם. בטכניון מסלולי לימודים רבים לתואר ראשון בתחום ההנדסה והמדע. כמו כן ברפואה, כימיה, כלכלה וניהול ועוד.

מהות המסלול

תכנית הלימודים, לתואר ראשון בהנדסה חקלאית, היא למשך ארבע שנים ומורכבת ממקצועות יסוד הכלל טכניונים, מקצועות ההנדסה הבסיסיים ללימודי הנדסה, כמקובל בטכניון ומקצועות הנדסה חקלאית. לאחר השנה השנייה מתחילים הסטודנטים בתחום התמחות הנבחר מאחד משלושה המקצעות הבאים:

  • התמחות בהנדסת מים, קרקע והסביבה הפתוחה: בה מכשירים את הסטודנטים בתחומים, שימור הקרקע והסביבה, ניקוז, השקיה ומשאבי מים – הידראוליקה, הידרולוגיה, הנדסת ניקוז, פיסיקה של הקרקע, הנדסת השקיה, חישה מרחוק, GIS, מטאורולוגיה, מטאורולוגיה וממשק סביבתי.
  • התמחות במערכות מכאניות (מיכון חקלאי): בה הסטודנטים לומדים תחומי תכן מכונות, קרקע, שינוע, אסיף, אריזה, תכנון מכונות, עיבוד תוצרת, תהליכי עיבוד, הנדסת חשמל, דינאמיקה, תנודות, תכן באמצעות מחשב – תיב"מ, דינאמיקה של רכב, עבירות רכב, הידראוליקה.

בשני מקצועות אלו הסטודנטים מבצעים פרויקט גמר מסכם בתיאום עם המרכז ללימודי הסמכה.

  • התמחות במעבדות, עזרי הוראה ולמידה. במסלול זה, מגוון רחב של עזרי הוראה ומעבדות עומדים לשרות הסטודנטים. מעבדה ליחסי מכונה – קרקע, מעבדה למוכנות נבונות בחקלאות, מעבדה למחשוב ותיב"מ, מעבדה לחומרים טבעיים, מעבדה לדשנים וקרקע, מעבדה לאיכות מים, לאקולוגיה, ללחישת חומרים טבעיים, מעבדה לאריזה, לבדיקות ללא הרס, לחממות, ועוד הרבה אחרות.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

ההנדסה החקלאית היא המגשרת בין הצרכים של המערכות החקלאיות, לבין יישום הטכנולוגיות החדישות בתחום זה. מטרתו של המהנדס החקלאי היא לטפל בסביבה טבעית מורכבת ולענות על צרכים במגוון רחב של תחומים, על המהנדס החקלאי למצוא מענה טכנולוגי הנדסי לשיפור וייעול היצור החקלאי. עבודתו של המהנדס החקלאי נחוצה בחקלאות ההי טק המתרחבת והולכת, הן בפיתוח אמצעי גידול מבוקרים והן בשיטות ייצור, מיכון ואוטומציה בארץ ובעולם. הבוגרים יכולים למלא תפקידי ניהול, ומחקר במשרד החקלאות, התשתיות הלאומיות, איכות הסביבה, תה"ל, בחברות הייטק ועוד.

מרצים

יועץ המסלול פרופ' אורי שביט. המרצים במסלול זה הינם מרצים מיומנים ומקצועיים, אשר חלקם בעל ניסיון וידע רב השאובים מעולם החקלאות בכלל וההנדסה בפרט.

תנאי קבלה

ציון הסכם לקבלה לתואר ראשון בהנדסה חקלאית הוא 80-82. תנאי הקבלה הם משוערים בלבד, ככול שהטווח קרוב יותר לסף העליון גדלים הסיכויים של המועמד להתקבל למסלול זה.

עלויות ומלגות

מלגות סיוע ניתנות על פי קריטריונים כלכליים. כמו כן מלגות פר"ח ומלגות חיצוניות. מלגות הצטיינות מתקבלות לכל אלו אשר סכם הקבלה שלהם הוא 90 והציון הפסיכומטרי הוא של כ- 700, ללא קשר למצבם הכלכלי, המלגה כוללת תמיכה בסך של 18,000 ₪ ומוענקת על ידי חברה מאמצת. אותו סכום של מלגה יוענק גם לאלו אשר הסכם הינו 80 נקודות ומעלה ואשר גרים בפריפריה ומצבם הכלכלי אינו מאפשר להם ללמוד בטכניון. כמו כן, קיימת קרן שביט המורכבת ממספר רב של חברות בתעשייה התומכות בסטודנטים. רצוי לפנות למרכזת פרויקט עתידים למידע נוסף. שכר הלימוד המלא בטכניון עומד על 12,866 ₪ (שכר אוניברסיטאי) השכר המסובסד 9,522 ₪, נתונים אלו הינם לשנת 2010.