לימודי מדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה

את לימודי התואר הראשון והשני במדעי המחשב בבית הספר לטכנולוגיה של האוניברסיטה הפתוחה ניתן לעשות בשני מסלולים מסלול חד חוגי ומסלולים דו-חוגים.

לימוד עצמי בזמן שהכי מתאים לך

האוניברסיטה הפתוחה דומה לאוניברסיטאות האחרות ברמה המדעית והלימודית הגבוהה שהיא מעניקה לסטודנטים שלה, וגם בשאיפה למצוינות בכל תחומי הלימוד. השוני העיקרי בין האוניברסיטאות הוא בדרישות הקדם מן המעונינים בהשכלה גבוהה, בשיטת ההוראה, במבנה הארגוני ובמערך תוכניות הלימודים. באוניברסיטה הפתוחה אין תנאי קבלה, כל מי שמעוניין בכך יכול ללמוד. ישנה חשיבות גדולה לכך שלסטודנט תהיה משמעת עצמית חזקה, מכיוון שהלימודים ברובם הינם לימודים עצמאיים, הכוללים תרגול עצמי ועמידה בלוחות זמנים ובדרישות הקורס.

האוניברסיטה הפתוחה מעניקה לימודים לתואר ראשון ושני. הלימודים לתואר נעשים על ידי הרשמה לקורסים, כשכל סטודנט קובע לעצמו את קצב התקדמותו על פי היקף הקורסים שהוא לומד, כל סטודנט מסיים את התואר בזמן שנוח לו. ניתן לשנות את קצב הלימודים משנה לשנה, להעלות או להפחית את מספר הקורסים. חלק מהלימודים נעשים באמצעות חומר כתוב, חלק דרך האזנה להרצאות מוקלטות וחלק מועברים דרך האינטרנט. ישנם מפגשי הנחיה שההשתתפות בהם אינה בגדר חובה, אך היא מומלצת מאוד. מרכזי הלימוד פזורים בכל רחבי הארץ והם מספקים ציוד עזר וספרייה מקצועית אקדמית.

מהות המסלול

לימודי מדעי המחשב מעניקים ידע יסודי ומעמיק בכל הקשור לתחום המחשב ובמיוחד בנוגע לשפות תכנות, חומרה, יישומים ועולם האינטרנט, הבוגרים של בית הספר לטכנולוגיה של האוניברסיטה הפתוחה יכולים להשתלב מיד עם תום לימודיהם בתעשיות ההייטק וכמובן גם בלימודי המשך לתארים גבוהים.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

באוניברסיטה הפתוחה קיימים שלושה נושאים עיקריים בתחום מדעי המחשב: הנדסת תוכנה, מדעי המחשב – מערכות ויישומים ומדעי המחשב. מלבד התואר הראשון והשני אפשר גם לעשות תעודת הוראה במדעי המחשב, או ללמוד במסלול של לימודי תעודה במדע המחשב. סטודנטים הלומדים במסלול זה יכולים לשלב קורסים מעולמות אחרים כגון: פילוסופיה, מדעי הקוגניציה, כימיה, מדעי החיים ומתמטיקה, היסטוריה, תקשורת, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ניהול, מדע המדינה ויחסים בין לאומיים, כלכלה, חינוך והוראה.

המרצים

סגל המרצים של בית הספר לטכנולוגיה של האוניברסיטה הפתוחה, הוא סגל מיומן המתמחה במסגרת הלימודים הייחודית של האוניברסיטה הפתוחה והוא מתאים את התכנים המועברים למסגרת זו, המרצים במסלול למדעי המחשב הינם בין השאר: ד"ר נעם שנטל, פרופ' זאב נוטוב, ד"ר מנור מנדל, ד"ר ענת לרנר, ד"ר מיכאל לנגברג, פרופ' דוד לורנץ, ד"ר תמיר טסה, ד"ר טל הסנר, פרופ' יהודית גל-עזר, ד"ר ניב בוכבינדר וד"ר צפורה ארליך. בראש החטיבה ללימודי מדעי המחשב עומדת ד"ר ענת לרנר.

תנאי קבלה

כפי שציינו בתחילת המאמר, הלימודים באוניברסיטה הפתוחה ניתנים לכל דורש ללא כל תנאי קבלה, אבל כדי לקבל את התואר, תעודת סיום, או תעודת הוראה על הסטודנט לעמוד בכל הדרישות של הקורסים הכוללים ציון עובר ועמידה במטלות השונות דל הקורס.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד משולם בנפרד עבור כל קורס וכל סמסטר, שכר הלימוד לקורסים אקדמיים מצטבר ואחיד ושכר הלימוד לתואר שני משתנה. האוניברסיטה הפתוחה כפופה לועדת וינוגרד ופועלת לפיה, כך ששכר הלימוד מקבל הפחתה מהמועצה להשכלה גבוהה, ההפחתה הינה עבור שכר הלימוד בלבד, בעבור מינימום 18 נקודות זכות, התשלום ללימודי התגבור נעשה בנפרד. מלגות הסיוע ללימודים ניתנות על ידי ועדת המלגות של האוניברסיטה הפתוחה, מתן המלגה נעשה באמצעות שובר הרשמה לקורסים עתידיים, אין אפשרות להמיר את השובר לכסף ולא ניתן להאריך את תוקף השימוש בשובר.