לימודי ביולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

בתואר ראשון בביולוגיה באוניברסיטה הפתוחה לומדים על החי, הצומח והמיקרוב. בשונה ממסגרות אוניברסיטאיות אחרות, באוניברסיטה הפתוחה המחקר פחות מפותח, שכן האוניברסיטה בנוייה יותר על קורסים ייעודיים ופחות על מאמרים מפורסמים.

תואר ראשון בביולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה מציעה מגוון מסלולי לימודים משולבים וחד חוגיים למי שמתעניין בלימודי תואר ראשון בביולוגיה או מדעי החיים. אם, במהלך התואר, אתם מעוניינים גם לעבוד, תוכלו לנצל את לוח הזמנים הגמיש של האוניברסיטה הפתוחה ולרכוש נסיון בעבודה בתחום מחקרי או ביולוגי.

קהל יעד

כל מי שרוצה ללמוד ביולוגיה יכול להתחיל ללמוד באוניברסיטה הפתוחה ללא תנאי קבלה. יש לציין כי הלימודים לא מתאימים לכל אחד, וצריך לעבוד קשה בלימודי ביולוגיה, בעיקר בקורסים המחקריים.

מה לומדים בתואר?

באופן ייחודי לביולוגיה, באוניברסיטה הפתוחה תקבלו שיעורי הנחייה ושעות מחקר במעבדות הפזורות בכל הארץ שיעזרו לכם לעבור את התואר. בין נושאי התואר תלמדו על אקולוגיה, ביולוגיה חישובית, ביולוגיה מולקולארית, גנטיקה, בוטניקה, ביוטכנולוגיה, זואולוגיה, אבולוציה ועוד.

הלימודים כוללים 108 נקודות זכות, מהן 21 קורסי תשתית בנושאים שונים. קורסי התשתית כוללים:
קורסים במתמטיקה וסטטיסטיקה – מבוא לסטטיסטיקה ולהסתברות לתלמידי מדעים, יישומי מחשב למדעים, הסקה סטטיסטית ובחירה בין חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי א' לבין חשבון אינפיניטסימלי 1.
קורסים בכימיה – בחירה בין כימיה אורגנית לביולוגים: פרקים בכימיה מולקולרית לבין כימיה אורגנית. בחירה בין כימיה כללית א' + ב' לבין כימיה כללית.
קורסים בפיסיקה – בחירה בין יסודות הפיסיקה א' + ב' או יסודות הפיסיקה לביולוגים א' + ב' לבין יסודות הפיסיקה.

קורסים החובה כוללים ביולוגיה כללית א', ביולוגיה כללית ב', ביוכימיה א: חלבונים – מבנה ותפקוד והתא: מבנה ופעילות.
בנוסף, נדרשים הסטודנטים ללמוד 39 קורסי בחירה מעניינים בתחומי מדעי החיים. הלימודים כוללים 6 נ"ז בחירה של שני קורסים סמינריונים במדעי החיים, ועוד 6 נ"ז בחירה של שלושה קורסי מעבדה במדעי החיים. לאחר מכן אפשר לבחור בכל קורס להשלים את 108 הנקודות.

לימודי ביולוגיה של תואר ראשון בביולוגיה באוניברסיטה הפתוחה ארוכים מהרגיל, באופן מובן, ואורכים בדרך כלל בין 3 ל-5 שנים אקדמיות. הבוגרים מקבלים בסיום הלימודים תואר ראשון B.sc במדעי החיים. בוגרים אלו יכולים לבחור להמשיך ללימודי תואר שני בביולוגיה, להשתלב בהייטק במקצועות כמו ביוטכנולוגיה, במכוני מחקר או באקדמיות השונות. אפשרות נוספת היא ללמוד לקראת תעודת הוראה.

תואר ראשון בביולוגיה בשילוב עם מדעי המחשב

באוניברסיטה הפתוחה ישנו מסלול מיוחד המשלב ביולוגיה עם מדעי המחשב. בתואר לומדים על נושאים כמו: ביוטכנולוגיה, ביואינפורמטיקה, ונושאים אחרים הקשורים למחשבים.

הלימודים לתואר בוגר במדעי המחשב ומדעי החיים (ביולוגיה) דורשים סה"כ 125 נ"ז. בין הקורסים תמצאו: מבני נתונים ומבוא לאלגוריתמים, אוטומטים ושפות פורמליות, אלגוריתמים, מבוא לתורת החישוביות והסיבוכיות, חישוביות ביולוגית ו מבוא למדעי המחשב ושפת Java, מערכות בסיסי-נתונים, מערכות סיפרתיות, אלגוריתמיקה: יסודות מדעי המחשב, סימולציה: בניית מודלים וניתוחם, גרפיקה ממוחשבת ועוד.  הקורסים בביולוגיה כוללים: ביוכימיה א: חלבונים – מבנה ותפקוד, ביואינפורמטיקה: אנליזה של רצפים וגנומים, ביולוגיה כללית א', ביולוגיה כללית ב', גנטיקה ובחירה בין מתכונת סמיסטריאלית לשנתית בקורס התא: מבנה ופעילות, החולייתנים, עולם החיידקים, עקרונות הביוטכנולוגיה, צומח וצמחים, פיזיולוגיה של מערכות באדם, אבולוציה ועוד.

מסלול נוסף לתואר הוא תואר ראשון בביולוגיה וניהול.