האוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה מבוססת על עיקרון אחד ויחיד האומר שכל מי שרוצה לרכוש לעצמו השכלה אקדמאית, הדלתות פתוחות בפניו.

האוניברסיטה הפתוחה – מקום שבו כל אחד יכול ללמוד

אנשים שאינם יכולים ללמוד באוניברסיטה רגילה בגלל מחסור בזמן, חוסר בתעודת בגרות, חיילים, אנשים שלא עברו פסיכומטרי, תלמידי תיכון, עולים חדשים וכדומה יכולים להתקבל ללימודם באוניברסיטה הפתוחה, כאשר המדד היחיד להמשך התקדמותם במסלול הלימודים, הוא עמידה בתנאי הקורסים שנבחרו על ידם, כלומר ההישגים בלימודים הם המפתח היחידי להצלחה באוניברסיטה הפתוחה.

התלמידים של האוניברסיטה הפתוחה צריכים להיות בעלי משמעת עצמית חזקה, ריכוז ויכולת התמדה, כמו כן הם צריכים להשקיע זמן רב בלימוד עצמי ובתרגול בבית, לעמוד בלוחות זמנים ובדרישות של הקורסים.

בנוסף ללימודים לתואר ראשון ושני באוניברסיטה הפתוחה, ניתן ללמוד בה במסלול שנקרא "אפיקי מעבר" לימוד במסלול זה מאפשר ל סטודנטים להתקבל לאוניברסיטאות אחרות, בתנאי כמובן שהם עברו בהצלחה את הקורסים על פי הציונים שנקבעו מראש במסלול הלימודים של "אפיקי מעבר".

עיקר הלימוד באוניברסיטה הפתוחה הוא לימוד עצמי שנעשה בבית, הלימודים מתקיימים בכתב וכל תלמיד מקבלי ספרי לימוד שבהם מורכז חומר הלימודים של אותו קורס. בנוסף מתקיימים במרכזי האוניברסיטה מפגשים עם המנחים של הקורס, המפגשים יכולים להיעשות פעם בשבוע, או פעמיים בחודש, בדרך כלל אין חובת נוכחות במפגשים. האוניברסיטה הפתוחה עושה שימוש רב באינטרנט כדי ליצור קשר לימודי עם הסטודנטים ובאתר שלה נמצאות קבוצות דיון שמחולקות על פי הקורסים השונים, בחלק מהקורסים ישנם שיעורים מוקלטים.

אפשרות לעצב בעצמך את מסלול הלימודים

בניגוד למוסדות לימודים אחרים האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לכל סטודנט לעצב בעצמו את תכנית הלימודים האישית שלו, הסטודנט מקבל מבחר גדול של מסלולי לימוד וחופש הבחירה שלו הוא גדול במיוחד בהשוואה למוסדות לימוד אחרים, אבל לסטודנטים שרוצים לקבל תואר בסיום הלימודים ישנה הגבלה בגמישות של התוכנית מכיוון שהם צריכים לעמוד בדרישות של התואר אותו הם רוצים ללמוד.

הקורסים הנלמדים באוניברסיטה הפתוחה הם קורסים שהותאמו במיוחד ללמידה מהבית וללמידה אישית ולכן הם שונים באופן מהותי מהקורסים הנלמדים באוניברסיטאות הרגילות, הקורסים מחולקים ליחידות לימוד אשר עוסקות בנושא מוגדר והן מתוכננות על פי זמן קצוב, ברוב יחידות הלימוד ישנן שאלות מנחות ותרגילים פתורים כדי לעזור בהבנת החומר. ספרי הלימוד מלווים בדרך כלל במדריך למידה המסביר לסטודנט אילו פרקים עליו לקרוא וכן מסביר קטעים ונושאים הדורשים זאת.

האוניברסיטה הפתוחה משתמשת במערכת אופק, מערכת זו מאפשרת לימוד דרך האינטרנט באמצעות תקשורת פס רחב, בנוסף לכך חלק מהלימודים מתבצעים על ידי "וידאו קונפרס" שבו אחד ממנחי הקורס מעביר מתוך האולפן שיעור גם לכיתות הלימוד ברחבי הארץ וגם באינטרנט. סטודנטים הלומדים באוניברסיטה הפתוחה חייבים להגיש במהלך הלימודים מספר עבודות, ההגשה יכולה להיעשות באמצעות האינטרנט או באמצעות הדואר. הסטודנטים צריכים גם לעבור בהצלחה את בחינת הגמר של הקורס.

ספריית האוניברסיטה הפתוחה

ספריית האוניברסיטה הפתוחה נמצאת ברחוב רבוצקי 108 רעננה והיא נועדה בעיקר בעבור הסטודנטים של האוניברסיטה, העובדים וסגל ההוראה. הספרייה מספקת ספרים בהשאלה ומעניקה מידע גם לקהל הרחב. בספרייה של האוניברסיטה הפתוחה נמצאים קלטות וידאו ואודיו של יחידות הלימוד, אוסף כתבי עת, אוסף ספרים, ספרי ייעוץ, אוסף דיגיטאלי של מאגרי מידע, מאגרי נתונים ועוד.

ייחודיות האוניברסיטה

כאשר אנחנו מדמיינים לעצמנו לימודים באוניברסיטה, אנחנו בדרך כלל רואים מול עינינו קמפוס רחב ידיים ומדשאות עליהן נפגשות קבוצות של סטודנטים, אבל האוניברסיטה הפתוחה היא בעצם אוניברסיטה אשר מאפשר למידה וירטואלית כשרוב הלימודים נעשים בבית ובאמצעות האינטרנט, כלומר אנשים שרוצים לרכוש לעצמם תואר אבל לא יכלו לעשות זאת בגלל סיבות של משפחה, קריירה, ילדים, עבודה, אי עמידה בתנאי קבלה וכדומה, יכולים בזכות האוניברסיטה הפתוחה להשיג לעצמם השכלה אקדמאית ברמה הגבוהה ביותר ובסופו של דבר אף להגיע לתואר הנחשק.

המחלקות באוניברסיטה הפתוחה

  • מחלקת היסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות
  • מחלקת ספרות, לשון ואמנויות
  • מחלקת ניהול וכלכלה
  • מחלקת סוציולוגיה, מדע המדינה ותקשורת
  • מחלקת חינוך ופסיכולוגיה
  • מחלקת מתמטיקה ומדעי המחשב
  • מחלקת מדעי הטבע והחיים
  • היחידה לאנגלית

מידע נוסף

כתובת: קריית האוניברסיטה הפתוחה, דרך האוניברסיטה 1, ת"ד 808 רעננה 43107

טלפון: 09-7780778


עוד על האוניברסיטה הפתוחה

קורס חשבי שכר באוניברסיטה הפתוחה לימודי חשבי שכר באוניברסיטה הפתוחה נעשית במסגרת בית הספר דיפלומה, המלמד נושאי חשבונאות שונים. באוניברסיטה תלמדו אודות הכשרה של חשבי שכר בכירים, עובדים שמאוד דרושים בשוק העבודה של היום. מה לומדים? הקורס כולל לימוד של היבטי להמשך קריאה »
לימודי הנהלת חשבונות באוניברסיטה הפתוחה למה ללמוד הנהלת חשבונות בדיפלומה? בגלל הסניפים ברחבי הארץ. בפתוחה אפשר ללמוד הנהלת חשבונות בירושלים, חיפה, תל אביב וברוב ערי הארץ. בגלל המרצים המעולים. באוניברסיטה הפתוחה תמצאו מרצים רואי חשבון בעלי נסיון של שנים בלימוד ובניהול להמשך קריאה »
לימודי קולנוע באוניברסיטה הפתוחה רוצים ללמוד קולנוע באוניברסיטה הפתוחה? האוניברסיטה מציעה מסלולי קורסים לקולנוע וכן מסלול נוסף לתואר ראשון. בין התחומים שאפשר ללמוד בהם במסגרת לימודי קולנוע: עריכה קולנועית לימודי טלוויזיה בימוי קולנועי כיתת אמן רשימת הקורסים פירוט הקורסים תואר ראשון תסריטאות לקולנוע ולטלוויזיה תחקיר ובימוי להמשך קריאה »
לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה למה ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה? כיום, כל מי שמתחיל ללמוד פסיכולוגיה יודע כי לאחר התואר לא מובטח לך עבודה בתחום. למעשה, בלי תואר שני באחד מתחומי ההתמחות בפסיכולוגיה כמעט בלתי אפשרי למצוא משרה הקשורה לתחום, להמשך קריאה »
לימודי תזונה באוניברסיטה הפתוחה במכללת מירב, מבית האוניברסיטה הפתוחה, מקיימים מסלול קצר יחסית של קורס תזונה וצמחי מרפא, שמעניק לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על תזונה, מבלי הצורך לעבור תואר ראשון שלם בתזונה. למה ללמוד תזונה במירב? כי להמשך קריאה »